BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

14.02.2012
Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Onur dedi ki:

  Bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum 3 ay otomatik ödeme taptık fon getirisi az olduğu için ayrılmak istiyorum . Paramı geri alabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Kesinti yapılarak paranızı iade alabilirsiniz. Katkı payı tutarınız düşükse tamamı veya tamamına yakını kesilebilir.

 2. ramazan güneş dedi ki:

  Emeklilikten çıkış sonrası iade kaç gün içinde yapılır?

  1. admin dedi ki:

   Ayrılma talep formunun şirkete ulaşmasından itibaren 20 iş günü içerisinde ödenir.

   1. ahmet yılmaz dedi ki:

    20 iş günü içerisinde ödeme yapılmazsa nasıl bir yaptırım var?

   2. admin dedi ki:

    BES şirketi 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanunun hükümleri çerçevesinde (yani yasal faiziyle) ödemek zorundadır.

 3. Adminselo dedi ki:

  Bes sisteminden ayrilmak istiyorum 7 ay oldu aylik 150tl para yatirali. Ne kadar kesinti yapalar?

 4. Emine dedi ki:

  4 yıldır bireysel emeklilik ödüyorum, 125 tl ile başladım şuan aylık 195 lira ödüyorum. Anadolu hayat emeklilik le şimdi çıkarsam ne kadar para alabilirim? Annem adına yapmıştım başladığımda annem 42 yaşındaydı %25 devlet katkısı var.

 5. ILKER dedi ki:

  BES sisteminde 3 seneden fazla katildim, su anki odeme guclugunden dolayi iptal edip yatirdigim miktari almak istiyorum. ne yapmam gerekiyor?

 6. ALİ dedi ki:

  İş bankasında bi görevlinin gazına gelerek , anadolu hayat emekliliğe başvuru yaptım. 1 ay sonra kesim olacak ama şu ana kadar daha hiç yatırım olmadı, 1 ay sonra başlayacak. Üye olalı 2 gün oldu iptal ettirsem bana zararı ne olur? Acil cevap?? İptal olarak bir şey ödeyecek miyim?? lütfen acil cevap??

  1. ALİ GÖKCÜL dedi ki:

   Aman deyim biran önce uzaklaş otomatik ödeme talimati varsa iptal ettir yoksa pişman olursun. Para yatirmazsan para alamazlar. Benden ilk giriste 140 tl giriş aidati aldilar. 1160 tl birikimim vardi çiktim bana 420tl cik verdiler. 655tl tekrar ertelenmiş aidat aldilar.

   1. ALİ dedi ki:

    ben şuana kadar hiç para yatırmadım otomatik olarak şubatta çekişmolucak ayın 15 işnde ayın 15 ine kadar iptal başvurusu yaptırsam ? herhangi bir ücret ödermiyim yada bi zararım olur mu sadece iptal başvurusu yaparak kurtulalirmyiim ?

 7. ALİ GÖKCÜL dedi ki:

  Anadolu Hayat Emeklilikten uzuk durun derim. İnsanlari oldu bittiye getirip kandiriyor ve haksiz kazanç elde ediyorlar. İşin acı tarafı kanunlar ve devlet buna göz yumuyor.

 8. Yücel algül dedi ki:

  Sistemden ayrılmak için ne yapılıyor nereye başvuru yapmak gerekiyor

 9. ayşe dedi ki:

  2012 kasım ayında bireysel emekliliğe katıldım bana sözleşme imzalanırken 4 yıl sonra cıkma şansınız var dediler şimdi ise 5 yıl sonrasında giriş aidatı kesilmez oldu şimdi sormak istediğim beş yılı tamamlayıp çıkmam mı yoksa tamamlamadan çıkmam mı yardımcı olurmusunuz?

 10. Cemal dedi ki:

  Ben bankada kağıtları imzaladim ödeme yapmadım ayrılmak istiyorum bu ayın 6 da zararsız çıkmak istiyorum ne yapabilirim

  1. gökhan dedi ki:

   2 ay içerisinde hiçbir kesintiye uğramadan cayma hakkın var.

 11. yasin dedi ki:

  17.01.2014 tarihinde katıldığım bes ten ayrılmak istedim, 3 yıl kaldığım halde hem devlet katkı payını hemde ana param olan paradan bir miktar para kesileceğini söylediler. Benim yatırdğım ana paramı kesme hakkına sahipler mi bununla ilgili şikayette bulunabilir miyim?

 12. gökhan dedi ki:

  merhaba 2013 yılında 6 ay kadar ödeme yapmıştım daha sonra dondurmuştum ve 3 ay önce baktığımda 900 tl para olduğunu gördüm ama benim yatırdığım tutar 645 tl şuan çıkmak istersem ne kadar alabilirim ? tşkler.

 13. Enver dedi ki:

  Merhabalar 1 yildir allianz sigortadan ayda 150 tl yatiriyorum simdi cikmak istesem ne gibi bi zararim olur yada kesintisiz cikmam icin napmak lazim

 14. mustafa dedi ki:

  su an yatırımım 680 tl ayrılmak ıstiyorum elıme gecen mıktar ne olur.

  1. Murat dedi ki:

   Mustafa ben 2000 tl yatırdım 51 tl aldım 10 ayda sen ne alıcağını düşünme istersen

  2. yahya dedi ki:

   10 lira verirler :D

 15. Murat dedi ki:

  2016 da başladığım bes 10 ay 200 tl ödedikten sonra ayrılma kararı aldım elime geçen para 51 tl yardımcı olabilrmisininiz? Az kaldı borçlu çıkacaktım.

 16. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben 16 aydır emeklilik hesabıma duzenli olarak yatırım yapıyorum, telefonumdan takip ediyorum, ama bugün büyük bir şok yaşadım param sıfırlanmış. Nedenin öğrenebilir miyim? Tabi bankayı arayacağım.

 17. özcan dedi ki:

  26/03/2015 de ykb daki memurun kandırması ile bes yaptırdım, en son 140 tl kesildi toplam birikimim 3016 tl. Ayrıldım elime 2495 tl geçiyor. Halbuki giriş aidatı 12 ay boyunca kesilmesine rağmen ayrılırken yine giriş aidatı olarak stopaj dahil 577,19 tl kesilerek geri ödeme yapılıyor. İnsanlar üzerinden para kazanmanın devlet destekli resmi şekli bu, sakın yaptırmayın.

 18. melis dedi ki:

  3 yıl kaldığım halde hem devlet katkı payını hemde ana param olan paradan bir miktar para kesileceğini söylediler. Benim yatırdğım ana paramı kesme hakkına sahipler mi bununla ilgili şikayette bulunabilir miyim?

  1. yahya dedi ki:

   3 yıl kaldıysanız devlet katkısının %25 i gelir vergisi kesintisi ve giriş aidatı kesintisi yapıyorlar, 5000 yatırdıysan 4600 ancak alabiliyorsun.
   giriş aidatı alınmaması için 10 yılı tamamlamak gerekiyor. Aksi halde çok fazla kesinti oluyor

 19. Ahmet dedi ki:

  Bireysel emekliliği nasıl iptal edebilirim

 20. hülya eyüboğlu dedi ki:

  otomatik bes ten ayrılmak istiyorum, telefonla ulaşılamadım ,yardımcı olurmusunuz.İnternet üzerindende kayıtlarınızda yanlışlık var diyor giriş yapamadım

 21. sevo dedi ki:

  Ben de iptal ettim ama tekrar geri dönmek istiyorum ne yapmalıyım?

 22. Mehmet dedi ki:

  Iptal etmek istiyorum 20 tane mesaj attım iptal edin ya

 23. ALi sayın dedi ki:

  Ne bireysel emekliliği kardeşim,kandırmayın milleti türkiye’de ssk ve bağkur harici emeklilik sistemi yok garanti Anadolu hayat vs vs bunlar sizin biriken paranızı 56 yaşınızda ödemeye başlar paranız bittiğinde hadi güle güle kandırmayın insanları.

  1. tarık dedi ki:

   sistrem hakkında bilgi sahibi olmadığın ve mal olduğun çok çok belli. o yüzden yorum yapma istersen.

 24. Evranos dedi ki:

  Bes 8.ayım sonunda ayrıldım ertelenmiş aidat denilen kandırmaca ile 750 TL mi çağdaş haydutlar gibi yediler. 10 yıl kalırsam ise enflasyondan dolayı paramın değer kaybetmesinden dolayı beş veya altı bin lira zarar edecektim. Paranızı altına dövize yatırın çok daha fazlasını kazanırsın. Sakın ola bes e girmeyin ve çevrenizi de uyarın tümüyle kandırmaca.

 25. recep dedi ki:

  ben bes iptali istiyorum ayrılma için bir türlü aranmıyorum