Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler
14 Şubat 2012 tarihinde eklendi, 468.129 kez okundu.

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.


Etiketler:

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler Konusuna 521 Yorum Yapıldı
 1. Berkay dedi ki:

  Merhaba, 27.11.2014 tarihinde bireysel emeklilik sistemine başladım. Dönemsel katkı payı ücretim 110 tl ve şuan biriken devlet katısı dahil dönem sonu 1971 tl. Bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum ne kadarlık bir kesinti olur ? Şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar.

 2. Musa Aslan dedi ki:

  Bundan iki ay önce bireysel emeklilik sistemine giriş yaptırdım hesabıma 2000 tl para yatırdım hesabımda 2033 tl para görünüyor ben ayrılsam ne kadar kesintim olur

  1. mrt ercan dedi ki:

   Olur kardeş ,olacak. Ben biliyorum. Yıllardır magduruyum. Bparamizla saltanat sürüyorlar.

 3. ömer ODABAŞI dedi ki:

  18/04/2013 tarihinde bes allianz yaşam emekliliğe giriş yaptım.
  Şimdiye kadar toplamda devlet desteği ile 396 tl yatmış. Ödeyemediğimden dolayı çıkmak istedim fakat giriş aidatı olarak 33 TL çıkış aidatı olarak 326 tl kesinti yapılacağını söylüyorlar. Çıkış aidatı alınması kanunen var mı, ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olunuz saygılarımla.

  1. admin dedi ki:

   Ömer Bey;
   Çıkış aidatı dediğinizin asıl ismi ertelenmiş giriş aidatıdır. 33 TL’lik kesinti ise muhtemelen stopaj kesintisidir. Malesef her iki kesinti de yasal ve şirketin bu kesintileri yapmaya hakkı var.

 4. yagmur dedi ki:

  ekım 2016 da bıreysel emeklılık yaptım aylık 1.100 tl yatırıyodum smdı cıkmak ıstıyorum ne kadar kesıntım olur

  1. mrt ercan dedi ki:

   Kardeş Ana parayı kurtarırsan şanslısın.kesinti karşı tarafın vicdanına kalmis.çok gider gösteriyorlar. Ve devlet güvencesi olduğu söyleniyor fakat denetleyen SIFIR.

 5. sermet dedi ki:

  Merhabalar,
  BES Ayrılma Talep Formu olarak firmanın gönderdiği formu kullanmak mecburi mi yoksa kendimiz Katılımcı ve banka bilgilerini içeren kendi dilekçemiz ile başvurabilir miyiz?

  1. mrt ercan dedi ki:

   Firmanın gönderdiği formu dolduracan.

 6. rahmi erdem dedi ki:

  2005 yılında oğlumu bes allianz şirketinde sigorta ettirdim ve aidatlarını ben ödüyorum. kesintisiz 11 yıldır sisteme para ödüyorum. benim yaşım 57. aidatı ben ödediğim için emekli aylığını ben alabilirmiyim.

  1. mrt ercan dedi ki:

   Kanunen sigorta aidat ödemesi önemli değil.sigortada Kimin adı geciyorsa o faydalanir

 7. hakan hakan dedi ki:

  Merhabalar, Kolay Gelsin.
  Aralık 2014’te Halk Emeklilik’e 100,00 Tl katılım ile giriş yaptım. (100,00 TL X 18 AY = 1.800,00 Birikim Tutarı)
  Haziran 2016 Ayrılmak istiyorum. Giriş aidatı ödemedim. Tahmini kesinti ve elime geçecek tutar ne kadar olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 8. Hülya dedi ki:

  allianz bireysel emeklilikten ayrılış işlemlerimi tamamlayıp gönderdim. telefon ile 5 iş gününde ödeme yapılacağı söylendi ancak hala yapılmadı. ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 9. Hülya dedi ki:

  bu arada başvurumun üzerinden 15 gün geçti

 10. aynur kalkan dedi ki:

  Avivasa bes hesabim var 6 haziran 2014 hesap actirdim 3 yil sozlesmeli 1 yili doldurduktan sona 2 bir sozlesme daha imzaladim ama sigortami 1 yillik dondurdum su anda cikmak istiyorum cikista dondurulmus sigortayi odermiyim

 11. Yigit dedi ki:

  3 senedir sistemdeyim birikimim 9 bin 450 çıkmak istiyorum sistemden giriş aidatı kesiliyormu vede baska bi kesinti olurmu

 12. Canel dedi ki:

  3 senedir sistemdeyim.13.07 de Sistemden ayrilma dilekcemi aldigimda bana net odenecek tutar 8.700 tl yazmaktadir. Ama bugun bankadan arandigimda 8.200 tl alacagimi aradaki farkin ise fondan kaynaklandigini soyluyorlar. Böyle sey olurmu ? Ozaman ayrilma dilekcemde net odeme diye niye yaziyor. Bana soylenen ayrilma basvurusundan sonra 5 isgunu icinde donus olur 20 isgunu icinde paraniz yatar dendi. Bu nasil is anlamadim.

  1. mrt ercan dedi ki:

   Dışardan anlatıldığı gibi değil, bu emekliliğe bir girersen,geri çıkışın zor ve ana parandan eksilme olur.herşey anlatıldığı gibi değil. Bunları denetleyen YETKİLİLER NE İS YAPİYOR.yazıktır günahtır, insanlar mağdur oluyor, kimseler bilmiyormuş gibi davranıyor.
   Not ben AVİVA magduruyum.

 13. Bahadır Eski dedi ki:

  Ziraat bireysel emeklilik hesabı açtırdım 10.000 tl ve 11.000 tl olmak uzere para yatirdim sonra duzenli olarak her ay 100 tl yatırım 1 sene gecti simdi parayı geri çekmek istiyorum ne kadar cekebilirim?

  1. mrt ercan dedi ki:

   Zararın neresinden donersen kardir. Düşüncem

 14. Yusuf uzunbacak dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal ettirdim parayi nasıl alacağız faksa bakan yok formu gonderemedim nasıl ulaşacağız

 15. Murat dedi ki:

  Saçmalık ben 5 ay ödedim şuan 650 tl var bi senedir de dondurulmuş, sordugumda ise paramın hepsinin kesilcegini söylüyorlar ama imza attırırken dedikleri kelime; istediginiz an paranızı alabilirsiniz. Hem paramızı kullanıyorlar hem de bizim yatırdıgımız, parayı bile geri vermiyorlar. Dolar, altın çok çok kârlı resmen ilk kandırıyorlar, sonra paramızın üstüne yatıyorlar. Kredi çekerken bile bu kadar dosya parası ödenmiyor. Hem parayı kullanıyorlar hem paramızın tamamını elimizden alıyorlar bir daha garantiden işlem yapmam. İmzayı atarken başka konuşuyorlar.

 16. hakan tontaş dedi ki:

  merhaba hocam bende 2014 nisan ayında bankasyaya giriş yapmıştım giriş aidatı ödememiştim o zamn ordaki memur bankamızda yapılmış olan kampanya dahilinde bu süre taihinden once yapanlar giriş aidatı odeme yapmıyor diye hatta kendisinin ve çocuklarının da yaptırdıgını belirtmişti . şimdi bakıyorumda yorumları okurken şok oldum her ay 50 tl düzenli bir şekilde odeme yaptım çıkmak istersem ne kadar kesinti olur ana paramı kurtarabilirmiyim şimdiden tşkr ederim

 17. Ozay dedi ki:

  Merhaba ben 26 ay odemisim ve su anda 2.578 tl birikmis. Çikarsam ne kadar bana kalir?

  1. mrt ercan dedi ki:

   Şirkete gore kesintiler fark göstermekte. Daha yeni sin benim dusuncem, yol yakınken cık. Paranı kendin degerlendir.daha karlı,ben uzun yıllardır ,zarardayım . Yetkili ler bu kadar kesintilere niye göz yumuyor.

 18. NURİ IŞIKLI dedi ki:

  29 temmuzda ayrılmak için formları gönderdim.5 agustosta işlem onaylanmış sıkıntı yok dendi.20 iş günü yarın doluyor.şimdide ödemede de sıkıntı yaşıyoruz. Önümüzdeki hafta deniyor ben bu tarihe istinaden borçlanmıştım. Paramı zamanında alabilmek için hangi yolu izlemeliyim.

  1. mrt ercan dedi ki:

   Yaklaşık en az 15 en fazla 1,5 ay sürüyor. Müşteri hizmetlerini arayıp fırçalamazsan işlem uzar.

 19. Hadice dedi ki:

  Ben yeni basvurdum hiç para yatırmadım vazgeçtim faiz alırlar mı benden sonradan dert olmasın basıma

 20. Fikret dedi ki:

  İki sene önce bireysel emeklilik kaydımı yaptırdım bi taksit 200 TL kadar yatırdım lakin altı ay doldurdum şuan sistemden çıkmak istiyorum paramı alabilirsiniz veya ne kadarını alabilirim

1 12 13 14 15 16 17

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git