BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

14.02.2012
Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma ve Uygulanan Kesintiler

“Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından birisi de istediğiniz zaman sistemden çıkabiliyor veya ara verebiliyor olmanızdır.”

Bu cümle tanıdık geldi mi?

Evet, eminim ki Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgiliyseniz siz de bu cümleyi duymuşsunuzdur.

Peki, bu bir avantaj mı?

Burada bir avantajdan söz edeceksek, tek avantajımız istediğimiz zaman ayrılabilme lüksümüzün elimizde olmasıdır ki bunun avantaj sayılması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Aslında sistemden ayrılmak avantaj sağlamak bir tarafa, o güne kadarki sağlanan avantajların (vergi avantajı) geri alınması hatta birikimimizin bir kısmının da kesilmesi anlamına geliyor olabilir. Şimdi ayrılma durumundaki kesintiler ve birikimimize etkilerine bakalım.

Sistemden ayrılmak istersek öncelikle istisnasız herkese uygulanan bir stopaj kesintisi var, bu kesinti;

 • Sistemden 10 yıldan önce çıkmanız durumunda %15,
 • 10 yılı doldurmanıza rağmen emeklilik hakkı kazanmadığınız durumda ise %10’dur.

Bu kesinti haricinde, dikkat edeceğiniz başka bir husus ise giriş aidatıdır.

Sisteme dahil olduğunuzda giriş aidatınız ertelenmişse veya taksitli olarak ödemeyi tercih ettiyseniz bu tutarda sistemden ayrılmanız halinde sizden tahsil edilecektir.

Nedir bu ertelenmiş giriş aidatı ödemesi?

Burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) ve 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir. Birçok şirket uygulamada ertelemeyi kullanır. Böylelikle sizin başka şirkete geçmek veya sistemden ayrılmak istemeniz durumunda bir kozu daha olacaktır elinde.

Bazı bireysel emeklilik şirketleri dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir. Eğer girişte bu kampanyalardan yararlanmış ve giriş aidatı ödememişseniz sistemden ayrılmanız veya başka bir şirkete geçiş yapmanız durumunda sizden giriş aidatı talep edilemez.

Şimdi bu durumun birikimlerimize etkilerine bir örnekle bakalım;

Bireysel emeklilik sistemine aylık 100 TL katkı payı ödeyen katılımcımızın aylık vergi matrahı 2000 TL olsun,

Bu durumda katılımcımız, 2000*12=24000TL yıllık vergi matrahı ile 2012 Gelir Vergisi Dilimlerine göre yılın son ayında %20 lik dilimde yer alacağından,

 1 yıllık vergi avantajı (100*12=1200 TL yıllık ödenek katkı payı, 1200*0,20=240 TL vergi avantajı) 240 TL olacaktır. (Hesaplama yöntemi için Bkz: BES Vergi Avantajı)

Bu katılımcımızın 1 yıl sonra sistemden ayrılması durumunda;  (Hiç kesinti yapılmadığını ve fonlardan getirisinin de olmadığını varsayarsak,)

100 * 12 = 1200 TL hesabında biriken para,

1200*0,15= 180 TL ayrılması halinde kesilecek stopaj tutarı,

Ve 240 TL vergiden sağlanan avantajdır.

Bu senaryoya göre katılımcımız stopaj kesintisine rağmen  240-180= 60 TL kardadır.

Fakat ertelenmiş veya taksitle ödemekte olduğunuz giriş aidatınız varsa (giriş aidatı tutarı teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik aracı kuruluşları tarafından belirlenir.) çıkışta bu da katılımcımızda tahsil edileceğinden, katılımcımız bu 1 yıllık sürenin sonunda sistemden zarar ederek ayrılacaktır.

**Ayrıca burada hesabın anlaşılması açısından fon getirilerini, fon işletim gideri kesintisini ve yönetim gideri kesintisini hesap içerisine dahil etmedim (Bkz: Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler). Bunların dahil edilmesi halinde sözleşmenize bağlı olarak sistemden çıkıştaki kar/zarar durumunuzda değişiklik olabilir.

*** Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan düzenleme sonrası kesinti oranlarında da değişiklik yapılmıştır.

Düzenleme sonrası kesinti oranları için Yeni Bireysel Emeklilik İptali ve Uygulanan Kesintiler konumuzu inceleyiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. sermin toyer dedi ki:

  2yıl önce sistemden ayrılmıştım yüksek kesinti olarak parayı aldım.kesintinin geri iadesin olacagını yeni ögrendim bankayı aradıgımde başvuru geçti dediler yapacak bir şey varmı yardım ederseniz sevinirim

  1. Sayın Şermin Toyer,
   Başvuru süresi geçti, ve şu anki yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılabilecek bir şey yok. Ancak imkanınız varsa bir avukata danışarak mahkeme yoluyla iade alma hususunun gerçekleşebilip gerçekleşemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

 2. Emre ŞAHİN dedi ki:

  Bu getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi ne oluyo acaba onu tam olarak anlayamadım.Ben yaklaşık 1.5 sene önce girdim ilk girişimde aidatım 100 liraydı şimdi 119 lira olarak ödüyorum..Toplam ödediğim para 2000 lira civarında bir rakam.şu an çıksam ne kadar alabilirim.

  1. Emre Bey,
   Getiri üzerinden stopaj kesintisi ana paranız hariç, ana paranızın fonlarda değerlendirilmesi sonucu kazanılan getiri kısmından yapılan kesintidir.
   örnek olarak sizin için 2000 TL toplam birikiminiz var ve bunun ana para (yanin sizin ödediğiniz kısmı) 1900 TL geriye kalan 100 TL de getirisi. Sizden çıkışta 15 TL stopaj kesintisi yapılır.
   Ayrıca şu an çıkmanız halinde giriş aidatı kesintisi de yapılacaktır.

 3. İBRAHİM İNCEGÖL dedi ki:

  01.02.2013 tarihinde Bireysel Emeklilik açtırdım halen ödüyorum ben
  kaç yaşında emekli olurum yaşım 20 birde ayrılsam sistemden ne kadar alırım?

  1. İbrahim Bey,
   Emeklilik için sistemde minimum 10 yıl kalmalı ve 56 yaşını doldurmalısınız.
   Ayrılmanız halinde sistemdeki birikiminizden giriş aidatı ve getirilerden stopaj kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutarı alırsınız.
   Sözleşmeniz ve birikiminizi bilmeden çıkışta alacağınız tutarı tam olarak söyleyebilmemiz mümkün değil.

   1. İBRAHİM İNCEGÖL dedi ki:

    Hak Kazandığınız
    Toplam Tutar
    2.764,15 Devlet Katkıları ve Getirilerinin Toplamı 634,40

   2. BES’ ten Çıkmanız Halinde,
    634,40 TL olan Devlet katkısını 3 yıldan önce çıktığınız için alamazsınız.
    2.764,15 TL’nin bir kısmı getiridir. ama bunun getiri kısmı muhtemelen küçük bir kısmıdır ve buradan yapılacak stopaj kesintisi çok fazla olmayacaktır.
    BES iptalinde bu paradan yapılacak asıl büyük kesinti Giriş Aidatı kesintisidir. Bu da sözleşme tarihinizdeki asgari ücretin %75’i kadardır.

   3. aykut çiftçi dedi ki:

    Sayın admin benimde durumum arkadaşınkine benzer durumda. 21 haziran 2012 tarihinde BESe girdim. Aylık 100 tl ödemeli. şuan anapara + nema toplam 3640 tl. 21 haziran 2015 tarihinden önce çıkarsam toplam kesinti nemadan %15, asgari ücretinde %75’i kadarmı olacak? eğer öyleyse 21 haziran 2015 ten sonra çıkarsam bu yüzde %75 lik kesinti gene olacakmıdır? teşekkür ederim.

 4. Özgür dedi ki:

  Merhaba,

  Bireysel emeklilik hesabımda 2.000 TL para birikmişti ama şu an bazı nedenlerden dolayı o parayı çekmek zorunda kalıyorum. Bugün bankanın müşteri hizmetlerine telefon açıp hesabı bozdurmak istediğimi söylediğimde 700 TL’lik çıkışı ertelenmiş hizmet bedeli adı altında bir kesinti olacağını ve toplamda paramı 1.300 TL olarak geri alabileceğimi söylediler. Kesilen 700 TL tam olarak ne için kesiliyor ve bu kesintiyi geri almak için hak talep edebiliyor muyum cevaplarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler..

  1. Özgür Bey,
   Söz konusu çıkışa ertelenmiş kesinti giriş aidatı kesintisidir ve malesef geri alamazsınız.
   Detaylar için :
   https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html

 5. Emine Yalçınkaya dedi ki:

  Selamlar. Ben bireysel emekliliğe 2011 yılında giriş yaptım, suan hesabımda 43.000 var (devlet desteğiyle birlikte. )
  Bazı nedenlerden ötürü bes şirketinden ayrılmak istiyorum, bu durumda devlet katkısından faydalanabilecek miyim sayet devlet katkısından faydalanamazsam yatırdigim paranın tamamını alabilir miyim.
  Kesinti vs olur mu, olursa ne kadar olur? Beni aydınlatırsaniz memnun olurum.

  1. Emine Hanım;
   Şu an Sistemde çıkmanız halinde biriken devlet katkısı tutarının %15’ini alırsınız. Bu konuya ilişkin detaylar için, https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-devlet-katkisi-hesaplama.html konumuzu inceleyiniz.
   Burada en önemli ve dikkat etmeniz gereken husus 5 yılı doldurup sistemden çıkmak olacaktır. 2011 yılı girişli olmanızdan ötürü 5 yılı doldurmanız halinde giriş aidatı talep edemezler.

 6. fatih dedi ki:

  merhaba.ben bıreysel emekllık sıstemıne 1 ocak 2014 yılında gırs yaptım.avivasa dan.suan ayrılmak ıstıyorum.musterı hızmetlerınden benı aradılar.ayrılırsam hıc bir odeme yapılmayacağını soyledıler.suan ıcerde 883 tl bırıkmiş param var.bu doğru mu? değilse ne yapmam lazım? Yardımcı olursanız memnun olurum.

 7. fatih dedi ki:

  merhaba bes e 2014 ocakta gıriş yaptım.avivasa dan.ayrılmak ıstıyırum.ama musterı yetkılısı ayrılırsam ıade yapılmayacağını soyledı.ıcerde bırıkmıs 883 tl var.yardımcı olursanız memnun olurum.ıadenın yapılması ıcın 3 yıl gecmesı gerekıyormus

  1. Fatih Bey,
   Sözleşme tarihinizdeki bürüt asgari ücretin % 75’i kadar kesinti yapabilirler. Eğer sözleşme tarihinizdeki bürüt asgari ücretin %75’i 883 TL ise size ödeme yapılmaz tamamı kesilir.

 8. canan dedi ki:

  Merhaba ben emeklilik sozlesme iptali yaptirmak istiyorum ama odemenin farkli bi banka hesabima yatirilmasini istiyorum bu mumkun mudur?

  1. Canan Hanım,
   Ayrılma talep formunda size ait istediğiniz hesabı verebilirsiniz.

 9. serdar gündoğdu dedi ki:

  1 yıldır garantı bes e emeklılıgım var . cıkmak ıstıyorum ne kadar paramı geri alırım

  1. Serdar bey,
   BES Sözleşme şartlarınız, katkı tutarınız v.s. bilgiler olmadan bu sorunun cevaplanması mümkün değildir.
   https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html
   konumuzu inceleyerek kendi kesintilerinizi hesaplayabilirsiniz.

 10. amil yıldız dedi ki:

  ben 2003 yılında hayat emekliliğe girdim 2005 yılında bes çıktığında birikimi aktarar üye oldum 10 yılımı doldurdum şu an 14.960 tl param var ilk girer iken 53 lira ile girdim benden ne kadar kesinti yapılır

 11. amil yıldız dedi ki:

  ben 2003 yılında hayat emekliğine girim 53 tl ile 2005 yılıda bes çıktığında geçiş yaptım sistemde 10 yılımı doldurdum 14.960 tl birikmiş param var çıkış yapsam ne kadar elime para geçer

 12. reyhan dedi ki:

  merhaba, 1 yıl önce BES e girdim. iptal ettirmek istiyorum. öğretmenim ve katılım formu imzalarken bize özel giriş aidatı olmadığını söylediler.şimdi çıktığımda sadece %15 lik stopaj mı kesilecek?

  1. Reyhan hanım,
   Size özel Giriş Aidatı olmaması gibi bir sunum genelde pazarlama taktiğidir.
   Giriş aidatını şirket peşin almamış sizden fakat muhtemelen ertelenmiş giriş aidatı vardır ve bireysel emeklilikten ayrılmanız halinde giriş aidatı kesintisi yapılır.
   detaylar için bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-giris-aidati.html

 13. MUSTAFA OKUR dedi ki:

  BEN YENİ EMEKLİLİKTEN ÇIKIŞ YAPTIM BENDEN 700 LİRA CİVARINDA KESİNTİ YAPTILAR BU PARAMI GERİ ALABİLİRMİYİM

  1. Mustafa Bey,
   Maalesef bu konuda iade almanız söz konusu değildir.

 14. turkan dedi ki:

  Mayis ayinda 2014 te bireysel emekliliğe bas vurdum her ay. 100 TL yatirmaya basladim toplam 900 T para oldu 2015 şubat ayinda bireysel emekliden ciktik bize verilen para. 229 TL. Geri kalan paramizi alabilirmiyiz

  1. Türkan Hanım,
   Kesilen paraları almanız söz konusu değildir.

 15. Bülent ŞAHİN dedi ki:

  bes aktarımı esnasında değişiklik yaptığınız eski şirket G.V. kesintisi yapıyor mu?

  1. Bülent Bey,
   Vergi kesintisi söz konusu değildir. Ancak ertelenmiş giriş aidatınız varsa ayrılacağınız şirket bunu tahsil edecektir.

 16. Ali Dogruoglu dedi ki:

  2014 sonu itibariyle bireysel emekli,likte biriken 20000 tl yi cekmek istiyorum.Yurt disindayim nasil bir yol takip etmeliyim.Yasim 59 ne kadar kesilir.
  Tesekkürler

  1. Ali Bey,
   Sistemden ayrılmak için sözleşmenin bulunduğu şirkete başvurmak gerekmektedir. Şirket, ayrılma amacı ile yapılan başvurunun kendisine ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içinde, ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özetini katılımcıya gönderir. Katılımcının, ayrılma talep formunu imzalayarak faks veya posta ile şirkete göndermesi halinde, bireysel emeklilik hesabındaki birikim ve devlet katkısı hesabındaki varsa hak kazanılan tutarlar, formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren yirmi iş günü içinde katılımcının belirttiği hesaba ödenir.

   1. Fevzi dedi ki:

    Bireysel emeklilik hem benim paramı al, ayrılmak istedigimde benim olan paranın bir kısmını kes, benim paramı çalıştır, benim paramla zenginleş, para kazan, yine benim paramdan kes. Ne guzel dünya değil mi? suya sabuna dokunmadan para kazanmak, bence bireysel emeklilikten ayrıldıktan sonra tüketici derneklerine başvurulmalıdır.

 17. hanifi dedi ki:

  Merhaba bizleri aydinlattiğiniz için tşkrlr ben 16.05.2013 yapi kredi alianz giriş yaptım 100 TL ile sonra Avivasa beni kandırarak hemen aktarım yapabiliriz dediler avivasaya geçtim fakat şu an aktarimim yapılmıyor alianzda katkı payıyla ayrılmak istersem 1300 TL birikmiş çıkarsama 420 TL AVİVASA 2054 TL biriken 2840 TL katkı payıyla çikarsam şu an 1300 TL sizce normalmi kolay gelsin teşekkürler

  1. Hanifi Bey,
   Bir şirketten diğerine aktarım için en az 2 yıl kalmanız gerekmektedir ilk şirkette.
   Anladığım kadarıyla ikinci bir BES sözleşmesi yapmışsınız diğer şirketle.
   Şayet böyleyse ve sistemden ayrılırsanız yalnızca 1 şirkete giriş aidatı ödemeniz gerekir. bu hususa dikkat ediniz.

 18. neslihan dedi ki:

  merhaba 2 senedir bes ‘de 12600 biriktirdim maddi sıkıntılar nedeniye kapatmak durumunda kaldım. 10600 veriyorlar. kesintiler çok fazla bunları alabilmem mümkünmü nereye şikayette bulunmam gerekli yardımcı olurmusunuz?

  1. Neslihan Hanım,
   Maalesef iade almanız söz konusu değil, yasal mevzuat bu kesinti hakkını şirketlere tanımaktadırç

  2. İBRAHİM dedi ki:

   merhaba tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir ama büyük sehir hakem heyeti olmalı

 19. emine dedi ki:

  Merhabalar..kasim 2011 de bes e giriş yaptim. 3 yili geçti yani düzenli ödeme yapıyoruz..bu yaz ayrılmak istiyorum…sistemde ertelenmiş aidat 400 lira gozukuyo …kesilecek mi..
  Birde katli geri verilerecek mi

  1. Emine Hanım,
   5 yılı doldurmadan sistemden ayrılırsanız ertelenen 400 TL kesilir.
   Devlet katkısı için ise minimum 2016 ya kadar sistemde kalmanız gerekmektedir.

 20. Dilek dedi ki:

  2004 yilinda Allianz Sig. St.ne bes yaptirdim. 10 yil odedim. 56 yasini beklemeden ayrilmak istiyorum . En az kesinti ve zararla nasil ayrilabilirim? Benden ne gibi kesintiler yapabilirler , yaparlarsa benim bunlari geri almam sozkonusu olabilir mi? Simdiden cok tesekkur ederim,saygilarimla.

  1. Dilek Hanım,
   https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-iptali-ve-uygulanan-kesintiler.html
   Konumuzda güncel kesinti oranları ve şartları yer almaktadır. Orayı incelemenizi tavsiye ederiz.

 21. Hayati dedi ki:

  Selamlar Sayın Admin…
  giriş 13.05.2013 çıkış talebi 25.02.2015
  Giriş Aidatı Kesintisi : 636,09
  Ayrılmaya Esas Net Birikim Tutarı(Emekli Olmadan Ayrılma Durumunda)
  • Ana Para Toplam : 2.711,00
  Ø Katılımcı Katkısı : 2.214,00
  Ø Devlet Katkısı : 497,00
  • Getiri Toplam
  Ø Katılımcı Katkısı : 231,28
  Ø Devlet Katkısı : 177,35
  53,93
  • Devlet Katkısı Hesabındaki Toplam Tutar : 550,93
  Ø Hak edilen kısım : 0,00
  Ø Hak edilmeyen kısım : 550,93
  • Gelir Vergisi Kesintisi Toplam
  Ø Katılımcı Katkısı Gelir Vergisi Kesintisi (%15) :26,60
  Ø Devlet Katkısı Gelir Vergisi Kesintisi (%15) : 26,60
  0.00
  • Toplam Tutar : 2.364,75
  • SİSTEMDEN AYRILMA Halinde Ödenecek Net Tutar* : 1.728,66

  Bu normal mi adminim fazla kesinti olmuşmu. Yardımcı olursanız sevinirim… Saygılar…

  1. Hayati Bey,
   Hesap doğru, fazla bir kesinti görünmemektedir.

  2. faruk dedi ki:

   Giriş Aidatı Kesintisi : 636,09 bulunduğunuz ilde tüketici hakem heyetine başvurursanız iadesini faiziyle geri alabiliyorsunuz emsal bir çok karar var, bende başvurdum ve yatırdığım ana paranın tamamını alabilmem lehinde karar verildi ve aldım, sigorta firmaları tam bir soyguncu.

 22. mehmet dedi ki:

  1986 yılından 1997 yılına kadar 11 sene anadolu emeklilikten sigortamız yapıldı. 18 yaşımıza geldiğimizde emekli olacaktık fakat erken bırakmak zorunda kaldık ve bize yatırılan paranın nerdeyse 1/3 i verildi. üzerinden çok zaman geçti fakat yine bir ümit kesinti yapılan parayı talep edebiliyor muyuz? talep edebilir miyiz?

  1. Mehmet Bey,
   Maalesef mevcut şartlarda iade almanız mümkün değil.

 23. fadime çınar dedi ki:

  Ben 12.02.2014 tarihinde 1600 TL ile bireysel emeklilik için giriş yaptım iki ay sonra 200 TL daha yatirdim ve şuan sistemden ayrılmak istiyorum ne kadar kesinti yapılır

 24. serkan atlı dedi ki:

  merhabalar,
  2010 yılının 12.ayında bireysel emeklilik başlangıcım var.
  bugün devlet katkısı haric 6950 TL para görünüyor. Ayrılacak olsam elime net ne kadarı geçer yardımcı olabilir misiniz ?
  başlangıç aidatım 90 tl idi bugün 146 tl ödüyorum.

  1. Serkan Bey,
   Giriş aidatını sisteme girerken ödemediyseniz 5 yıl süreyle ertelenmiştir.
   Sözleşme tarihinize göre bu tutar; sözleşme tarihinizdeki brüt asgari ücretin yarısını geçemez.
   Size tavsiyem öncelikle bu kesintiye maruz kalmamak için sistemde 5 yılı doldurmanız yönünde olur.
   onun haricinde sistemden çıkmanız halinde birikiminizin getiri kısmından stopaj kesintisi yapılır. Bu kesintiyi net söyleyebilmek için hesabınızdaki 6950 TL’nin ne kadarı anapara ne kadarı getiri onu bilmemiz lazım..

 25. Evrim dedi ki:

  Ben 1 hafta önce hesap açmaya gittim ve bana öyle bi anlattılar ki bireysel emekliliği ve bende o anda tamam dedim ve şimdi ise iptal etmeyi istiyorum o sırada da 200 lira hesabıma para yatırdım iptal edebir miyim ve ne kadar keserler benden?

  1. Merhaba,
   Bireysel Emekliliğinizi iptal ettirmek istiyorsanız girişini henüz yeni olduğu için Cayma Hakkından yararlanabilirsiniz.
   Bireysel Emeklilik Cayma Hakkına ilişkin detaylar için,
   https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-cayma-hakki.html
   konumuzu inceleyiniz.