BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sistemine Girişte Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bireysel emeklilik sistemine ilk girişte öncelikle acele etmemeli, aracıların gazına gelmemeli(:)) ve araştırarak en avantajlı şirketi tercih etmelisiniz.

Bu tercihinizde dikkat etmeniz gereken unsurlar;

1-      Giriş aidatı:

Bireysel emeklilik aracı kuruluşları teklif formunun imzalandığı tarihteki brüt asgari ücretin yarısını aşmamak kaydıyla giriş aidatı alabilmektedirler.

Giriş aidatı azami 1 yıl içerisinde taksitle veya 5 yıla kadar ertelenerek tahsil edilebilmektedir.

Ayrıca birçok bireysel emeklilik şirketi dönemsel bazda kampanyalarla bu aidatı katılımcıdan talep etmemektedir.

Giriş aidatı sisteme girişte önemlidir neden diyecek olursanız; aracı kurumun sizden almış olduğu giriş aidatı (yaklaşık 300-350 TL) aylık 100TL kakı payı ödeyen bir kişiye 2 yıl gibi bir sürede ancak kazandıracaktır.(vergi avantajından hariç sadece fon getirileri olarak)

Tabi ki daha kısa sürede çok daha fazlasını da kazanabilirsiniz, ama tüm portföyünüzü hisse senedi fonlarına yatıracağınızı sanmıyorum, yani bu yazdıklarım az ve orta riskli portföyler için geçerli.

Bir de ertelenmiş giriş aidatı ödemesi vardır; burada şirket giriş aidatının bir kısmını veya tamamını çıkışa yönelik olarak erteler (genelde 5 yıl) bu durum şirketin elinde 5 yıl kullanabileceği bir kozu var demektir. Çünkü 5 yıl içerisinde başka şirkete geçmeniz veya sistemden çıkmanız halinde bu tutar sizden tahsil edilecektir.

2-      Yönetim Gideri Kesintisi:

Şirket tarafından belirlenen Yönetim Giderleri Kesintisi yatırılan katkı payının %8 ‘ini geçemez.

Bireysel emeklilik şirketlerinin büyük bölümü yönetim gideri kesintisinde aylık katkı payı miktarına göre değişen tutarlarda kesinti yapmaktadır. Aylık ödediğiniz tutar düşükse (100-200 TL gibi) genellikle bu kesintiler maksimum (%8) düzeydedir. Eğer aylık ödemeniz 4 haneli rakamları buluyorsa bu kesinti yapılmamaktadır.

3-      Fon İşletim Gideri Kesintisi:

Fon net varlık değeri üzerinden hesaplanır,  günlük yüz binde on oranını geçmemek kaydıyla şirket tarafından belirlenir.

Bireysel emeklilik sistemine ödediğiniz katkı payları belirli fonlarda değerlendirilmekte ve bu fonların fon işletim giderleri kesintisi şirket ve fonlara göre farklılık göstermektedir.

İlk etapta çok önemli gibi görünmese de bu kesinti birikim miktarımız artıkça daha da can sıkıcı hale gelecek bir kesintidir.

4-      Bireysel Emeklilik Aracısı:

Sizi sisteme dahil eden, ve birikimlerinizi hangi fonlarda nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusunda sizi yönlendiren, yani portföyünüzü kontrol eden kişi bireysel emeklilik siteminde çok önemlidir. Çünkü portföy yönetiminizin nasıl yapıldığına bağlı olarak yıllık getiriniz %20’ler düzeyinde değişebilmektedir.

Özet olarak öncelikle bu sistemi tanıyarak maksimum fayda sağlayacak bir sözleşmeye imza atmalı, bireysel emeklilik sistemine girerken uzun bir yolculuk olduğunun bilincinde olmalı ve ona göre girmeliyiz.

Yorumlar
 1. LG dedi ki:

  Merhaba,
  Benim 2 sorun olacaktı: 1) İçinde yer aldığım emeklilik sisteminde tercih edilen fonlar bölümünde böyle bir şey karşıma çıkıyor. Bu doğru bir tercih midir?

  Tercih edilen fonlar
  LİKİT-KAMU EYF %30
  G.A. KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EYF %70

  2.sorum ise şu: Bireysel emeklilik sistemimdeki yetkili kişi,272 tl lik bir ödemeyle başka bir şirketin sistemine geçebileceğimi söyledi. Oysaki ben giriş aidatı ödedim. Giriş aidatı ödediğim için bu miktarı ödemem gerekmiyor diye biliyorum. Bu durumda bir yanlışlık yok mu?
  Teşekkür ederim

  1. maktas dedi ki:

   Merhaba,
   1-”Tercih edilen fonlar” kısmında gördüğünüz, fon dağılımınızı ifade ediyor. yani sizin birikiminizin %30 luk kısmı şirketinizin Likit Kamu Fonunda, %70 lik kısmı ise Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları Fonunda değerlendiriliyormuş.
   Bu dağılım doğru bir tercih midir? sorusunun cevabı ise tamamen size bağlı; eğer risk istemiyorsanız, az getiri olsun ama kesin olsun diyorsanız evet bu tercih doğru, yok ben risk alırım getirisi daha yüksek olsun derseniz o zaman fon dağılımını değiştirmeniz gerekir.
   Ancak şu anki piyasa koşullarında, piyasayı takip eden birisi değilseniz fon dağılımınız şu an için böyle kalmalı bence.
   Bu arada sizin bu sorunuz üzerine Bireysel Emeklilik Yatırım Fonları hakkında tanıtıcı yazılar gelecek önümüzdeki günlerde. bunu da belirteyim.

   2- Eğer Giriş Aidatını ödediyseniz sizden böyle birşey talep edemezler eğer ediyorlarsa Giriş Aidatınızı Ödediğinizi belirtin ve bu kesintinin ne kesintisi olduğunu sorun. ve verdikleri cevabı bizimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   iyi günler.

 2. Uğur BAYRAM dedi ki:

  Merhaba
  Benim sorum bes e ilk girdiğimde giriş aidatı 216 lira idi 108 i ilk yıl taksitli alacağız kalan 108 i erteleyeceğiz dedilerdi şimdi bakıyorum her yıl ertelenen giriş aidatım artıyor şimdi 154 lira olmuş ve her sene artıyor bu doğrumu bide bana ertelenen giriş aidatı 10 yıl geçerli bu diyorlar 10 yıl içinde çıkarsan bunu keseriz diyorlar ben 5 yıl olarak biliyordum yanlışmı bilyorum acaba .teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Uğur Bey;
   1- Giriş aidatı tutarı, teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde bireysel emeklilik şirketi tarafından belirlenir ve daha sonra artış olması gibi bir durum söz konusu değildir.

   2- Erteleme 5 yılı geçmeyecek şekilde yapılabilir 5 yılın üzerinde erteleme yapılamaz.

 3. Özgür Çinpolat dedi ki:

  Araci kurumların aldığı yönetim gideri ve fon işletim giderikesintisi ana paradan mı gelirden mi

  1. admin dedi ki:

   Özgür Bey;
   Yönetim giderleri kesintisi sizin ödediğiniz katkı payından (yani ana paradan),
   Fon işletim gideri kesintisi ise tüm birikiminizden (anapara ve getirisi) üzerinden yapılmaktadır.

 4. abuzer çelik dedi ki:

  mrb ben 2 tane bes üyesiyim 1rine daha önceden araştırma yapmadan girdim şimdi araştırma yaptığımda benden yani ilk girdiğimden yöntim gider kesintisi %5 kesiliyor ikincisi ise %1 alıyor birde giriş aidatı fazla birincisinin ama diğer taraftan birincisinde fon işletim kesintisi az ama biliyorum her ikisinde aynı fonda işliyor bir karar veremiyorum acaba birincisinide ikincisine birleştirsem nasıl olur.bu arada birincisi avivasa ikincisi cardıf emeklilik

  1. admin dedi ki:

   Abuzer Bey;
   birikiminizin büyüklüğüne ve şirketin fon yönetim performansına göre bu sorunuzun cevabı değişir;
   Fon işletim gideri kesintisi tüm birikiminiz üzerinden yapılmakta olduğundan, birikiminiz yüksekse bunun etkisi daha büyük olacaktır ama birikim tutarınız düşükse yönetim giderleri kesintisi daha çok etkileyecektir sizi.

 5. okan dedi ki:

  Merhabalar

  Ben bireysel emeklilik sistemine gecen yil kayit yaptirdim ama sonra unuttum ve hic para yatirmadim ve suan yurtdisinda yasiyorum sizce bunun bir cezasi var midir veya ne yapmaliyim kapatmak istiyorum.

 6. mehmet dedi ki:

  temmuz 2008 de avivasa bes e girdim.girişte 120 tl giriş aidatı ödedim. kalan tutarın emeklilik hakkı kazanıldığında alınmayacağı ifade edildi. halen sistemdeyim. ayrılmam durumunda kalan kısmın tahsil edileceği ifade ediliyor. doğru mudur acaba?. teşekkür ederim

 7. beril dedi ki:

  merhabalar
  ben 2012 ocak ayında garanti bireysel emeklilik sistemine dahil oldum.3 sene 115 tl yatıracağım ve 3 sene paraya dokunmamam halinde her aya devlet tarafından 25 tl katkı payı ödenecekti.Beni bireysel emekliliğe dahil eden arkadaş paranın sadece hesabımda birikeceğini bana hiç bir şekilde zararı olmayacağını hatta istediğim zaman çekebileceğimi söyledi.Fakat geçenlerde ihtiyacım oldu ve parayı tamamen çekmek istediğimi söyledim bana yasaların değiştiğini çekmem durumunda bankanın %30 pay keseceğini söyledi.Ben o parayı çekmek istiyorum ama %30 ciddi bir rakam ve bunu bankaya bırakmak istemiyorum.bunun için ne yapabilirim lütfen beni yönlendirirseniz sevinirim.Teşekkür ederim…

 8. Mert dedi ki:

  Merhabalar
  Ben bireysel emeklilik sistemıne kayıt oldum fakat bana giriş aidatı konusunda bir bilgilendırme yapılmadı. Sıstem basladıkdan sonra internetten girdigim zamana ögrendım itraz hakkım var mı?

  1. admin dedi ki:

   Mert Bey;
   İtiraz hakkınız yok malesef. Fakat giriş tarihiniz 60 günü aşmadıysa Cayma Hakkınızı kullanarak ödediğiniz paraların tamamını geri alıp sözleşmenizi iptal edebilirsiniz.

 9. Metin dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2007 yılında bireysel emeklilik sistemi için giriş yapıp 2 ay ödeme yaptıktan sonra dondurmuştum. Daha sonrasında başka bir firmada 2014 yılında yeniden bir giriş yaptım ve halen de devam ediyorum. İlk başlangıç yaptığım firmadaki birikimi yenisine aktarmak istediğimde çıkışa ertelenmiş giriş aidatı kesintisi nedeniyle yatırmış olduğum paradan geriye birşey kalmayacağını söylediler. Ancak 5 yılı geçmiş bir sözleşme olması nedeni ile benden kesinti yapılmaması gerekmiyor mu?