BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemleri

Bireysel Emeklilik Sorgulama İşlemleri

Bu yazımızda Bireysel Emeklilik Sisteminde birikimler, fon dağılımı, hesabımızdaki devlet katkısı tutarı gibi merak edilen bilgileri sorgulayacağımız, bu bilgilere ulaşabileceğimiz bir yöntem üzerinde duracağız.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Sorgulama işlemlerini şirketlerin internet sitelerinden yapmamız mümkün. Fakat burada üzerinde duracağımız yöntem tüm şirketler ve tüm sözleşmelerimizi görebileceğimiz takasbank üzerinden yapılacak sorgulamaları kapsamaktadır.

Takasbank Üzerinden BES Sorgulama İşlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle https://www.takasbank.com.tr adresinde takasbak internet sitesini açıyoruz.

Takasbank üye giriş ekranı.

Site sağ üst köşesinde yer alan “Üye Girişi” butonu üzerine geldiğimizde farklı giriş seçenekleri açılacaktır. Bu açılan menüden “Bireysel Emeklilik Katılımcısı ve Yatırımcı Girişi” ni tıklayarak giriş ekranına ulaşıyoruz.

BES Takasbank giriş seçenekleri.

Bu ekranda TC Kimlik numaramızı ve varsa takasbank şifremizi girerek, takasbank şifremiz yok ise sayfanın altında yer alan “e-devlet ile giriş” butonu aracılığıyla, e-devlet şifresi / e-imza vb. kullanarak sisteme giriş yapıyoruz.

Takasbank Bireysel Emeklilik Sistemi.

Bu aşamada BES (Bireysel Emeklilik Sistemi), KASİ (Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri), VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), ÖPP (Ödünç Pay Piyasası) şeklinde olmak üzere 4 seçenekli bir karşılama ekranı gelmektedir. Buradan da “BES” i seçip devam ediyoruz. Karşımıza gelen aydınlatma metnini altındaki “okudum, anladım” butonuna tıklayarak Bireysel Emeklilik Ekranına ulaşabiliriz.

Takasbank BES ekranı ve kullanımı

Bireysel Emeklilik Sorgulama ekranına geldik ve burada çeşitli başlıklar göreceğiz, şimdi bu başlıkları ve işlevlerini sırasıyla tanıyacak olursak;

Takasbank BES sorgulama seçenekleri.

1- Fon Bakiye Raporu: Burada tüm kurum kodu, hesap no vs. seçim yaparak ilerleyebileceğiniz gibi bu seçeneklere hiç dokunmadan sorgula demeniz halinde tüm BES şirketlerinde yer alan BES sözleşmelerinizin Fon Bakiyesine ulaşabilirsiniz.
Bu menüden ayrıca Fon dağılımı, Fon Kodu, Fon Adı, Alt Hesap, Fon Pay Adet, Fiyat, Tutar(TL) gibi bilgilere de ulaşılabilir.
2- Hesap Hareket Raporu: Adından da anlaşılacağı üzere gireceğimiz tarih aralığında hesabımızda gerçekleşen hareketlerini sorgulayabileceğimiz menüdür. Fon Payı ve Nakit Hareket Raporu ile hesabınıza yapılana ödemeleriniz, fon alım – satımları, devlet katkısının hesabınıza yansıtılma zamanları, ödeme şekli, gibi bilgilere erişebilirsiniz.
3- Devlet Katkısı Taahüt Bilgileri Raporu: Bu menüde otomatik katılım sistemine dahil sözleşmeniz varsa devlet katkısı taahhüdüne ilişkin bilgileri takip edebilirsiniz. Normal Bireysel Emeklilikte bu ekran boş görünecektir.
4- Sözleşme Bilgisi Raporu: Burada yine sözleşme /sözleşmelerinize ilişkin genel bilgilere ulaşabilirsiniz.
5- Hesap Durum Raporu: Geçmişten günümüze adınıza açılan Bireyesel Emeklilik ve Otomatik Katılım hesaplarını ve bu hesapların durumunu (işlemde veya kapalı) olarak görebileceğiniz ekrandır.
6- Bilgilendirme İşlemleri: Buradan cep telefonunuza veya mail adresinize Bakiye değişimi bilgilendirmesi isteyebileceğiniz gibi, yine mail adresinize aylık bakiye raporu, aylık hareket raporu veya genel bilgilendirme maili isteyebilirsiniz.
7- Adres Bilgileri Girişi ve Güncelleme: Adres, telefon, e-mail gibi irtibat bilgilerinizi girip güncelleyebileceğiniz ekrandır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.