Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı
19 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 401.302 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni yasayla yapılan düzenleme sonrası, Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesinin önü açıldı ve iade işlemleri için başvurular 29 Ağustosta başladı. Başvurular Bireysel Emeklilik Şirketlerinden gerekli belgelerin temininin ardından Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılıyor.

 

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi iş yoğunluğu nedeniyle ödemelerin uzun süreceği yönünde daha önce açıklama yapmış ve konuya ilişkin gelişmelerin internet sitesinden duyurulacağını belirtmişti.

Ancak söz konusu açıklamanın ardından yine sessizliğe bürünen Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden iade işlemlerinin başladığı yönünde herhangi bir açıklama yapılmamasına karşın, iadelerin ödenmeye başladığı yönünde bilgiler almaktayız.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesine herhangi bir şekilde ulaşmak çok zor. Ancak yaptığımız araştırmaya göre elde ettiğimiz sonuçlar şöyle;

–          Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri başladı,

 

–          İade işlemleri sistemden ayrılma sırasına göre yapılmakta yani 2007 yılından başlanarak yapılmaktadır. Şu ana kadar 2007 ve 2008 yılında sitemden ayrılanlara iade yapıldı ve yapılmakta.

 

Ancak burada baş gösteren bir karışıklık daha var ki 2008 yılında sistemden ayrılan bir katılımcı stopaj iadesini almışken, 2007 yılında sistemden ayrılan başka bir katılımcı henüz stopaj iadesi alamamış durumda, bu durumu BMVD si başvuru ve sistemden ayrılma sırasına göre iadelerin yapıldığı ifadesi ile açıklıyor fakat başvuru ve sistemden ayrılma tarihinden hangisine göre öncelik verildiği, hangi kriterlere göre yapıldığı muallâk.

 

–          Ayrıca yapılacak iade tutarlarına herhangi bir faiz uygulanmıyor.

Şu ana kadar bize ulaşan bilgiler böyle, konuya ilişkin herhangi bir gelişme/duyuru olması halinde tekrar sitemizde duyurulacaktır.


Etiketler:

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı Konusuna 1190 Yorum Yapıldı
 1. sinan dedi ki:

  arkadaşlar,
  Bende hemen hemen 2 yıldan beri bekliyorum.Geçen gün bmvd ye gittim.İşlemleri elden yaptırdım.Görevli bayan 3-4 hafta içinde yatar dedi.İstanbul da oturanlara tavsiyem bmvd esentepeye uğrasınlar.8.katta işlemlerin detaylarına bakıyorlar.

 2. mert dedi ki:

  evrak numaram 148bin 3.ayın 2013 idi aktarma vardı. 2 gün önce hesaba yatmış alacağım paranın tamamı. artık işlemler sona yaklaştı her an yatabilir.

 3. huyanık dedi ki:

  Evrak başvuru tarihim : 08.10.2012 Kayıt no: 139999.. hala beklemekteyim..hala iyi niyetimim koruyor ve vicdan sahibi bir yetkilinin anlayışını ve ilgisini bekliyorum..hala iyi niyetle bekliyorum..

 4. CANAN dedi ki:

  aktarmalıyım.hala bekliyorum…:(

 5. MESTAN dedi ki:

  06/06/2014 İTİBARİYLE 21/12/2012 TARİHLİ AVİVASA EMEKLİLİK SİRKETİNDEN OLAN İADEM YATTI BU ŞÜRECTE İKİ DEFA BİMER ŞİKAYET ETTİM BÜYÜK MÜKELLEFLERE ULAŞAMIYORSUN ZATEN TLF. HEP MEŞKUL SİZE TAVSİYEM PEŞİNİ BIRAKMAYIN HAKKINIZI KESİKLİKLE ARAYIN ALLAHIM SABIR VERSİN

 6. hakan dedi ki:

  Bimer’e başvurdum.Zaman alır cevabı geldi.2 ayrı aktarmalı hesap için evrak kabul 28.02.2013. Oysa 2012 Eylül’de yollamıştım.
  Alacak olunca hemen alırlar.Verme işlemi gecikiyor.
  Bu kadar da olmaz.

 7. şener dedi ki:

  iki sene geçti kendi alacakları olsa çoktan almışlardı.

 8. CANAN dedi ki:

  PARAM 31/07/2014 TARİHİ İTİBARİYLE YATTI, 2012 EYLÜL DE YOLLADIĞIM EVRAKLARIM 2013 ŞUBATTA KAYDA ALINMIŞTI, BNP PARİBAS EMEKLİLİK ŞİRKETİ. AKTARMALIYDI SİGORTAM.DARISI ALAMAYANLARIN BAŞINA.

 9. Gülis dedi ki:

  2010 da çıktım 17.12.2012tarihinde kayıt alınmış fakat hala alamadım bilgi edinme fotmu doldurdum faks ile yolladım cevap geldi 23.09.2013 de ödenmiştir diye hesaba bakıyorum yok yatırlmayan parayı yatırıldı deniyor slzlerde bilgi edinme ile öğrenebilirsnz

 10. Ayça Şahin dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler çok faydalı oldunuz gerçekten çok sağolun.

1 58 59 60

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git