BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni yasayla yapılan düzenleme sonrası, Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesinin önü açıldı ve iade işlemleri için başvurular 29 Ağustosta başladı. Başvurular Bireysel Emeklilik Şirketlerinden gerekli belgelerin temininin ardından Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılıyor.

 

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi iş yoğunluğu nedeniyle ödemelerin uzun süreceği yönünde daha önce açıklama yapmış ve konuya ilişkin gelişmelerin internet sitesinden duyurulacağını belirtmişti.

Ancak söz konusu açıklamanın ardından yine sessizliğe bürünen Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden iade işlemlerinin başladığı yönünde herhangi bir açıklama yapılmamasına karşın, iadelerin ödenmeye başladığı yönünde bilgiler almaktayız.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesine herhangi bir şekilde ulaşmak çok zor. Ancak yaptığımız araştırmaya göre elde ettiğimiz sonuçlar şöyle;

–          Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri başladı,

 

–          İade işlemleri sistemden ayrılma sırasına göre yapılmakta yani 2007 yılından başlanarak yapılmaktadır. Şu ana kadar 2007 ve 2008 yılında sitemden ayrılanlara iade yapıldı ve yapılmakta.

 

Ancak burada baş gösteren bir karışıklık daha var ki 2008 yılında sistemden ayrılan bir katılımcı stopaj iadesini almışken, 2007 yılında sistemden ayrılan başka bir katılımcı henüz stopaj iadesi alamamış durumda, bu durumu BMVD si başvuru ve sistemden ayrılma sırasına göre iadelerin yapıldığı ifadesi ile açıklıyor fakat başvuru ve sistemden ayrılma tarihinden hangisine göre öncelik verildiği, hangi kriterlere göre yapıldığı muallâk.

 

–          Ayrıca yapılacak iade tutarlarına herhangi bir faiz uygulanmıyor.

Şu ana kadar bize ulaşan bilgiler böyle, konuya ilişkin herhangi bir gelişme/duyuru olması halinde tekrar sitemizde duyurulacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. yalçın gülhan dedi ki:

  sabırla beklemek herşeyin ilacı, yapacak bir olanağımız olmadığından çalışan personeli fazlaca yüklenmemek ki inanıyorum onlarda canla başla çalışıyorlardır ben ve eşim 2008 , 2009 da çıktık hepimizi anlıyorum sinirlerimize hakim olamıyoruz .yetkilerden bende şunu beklerim.en azından siteye duyuru olarak alanların listelerini yayınlamalarını arzu ederdim.mağdur olan bizler,sizleri telefonla arayıp hem sizleri meşgul etmemiş ve zamanınızı çalmamış oluruz diye düşünüyorum saygılarımla iyi çalışmalar

 2. Gülçin Haluk dedi ki:

  bende 2010 yılında ayrılanlardanım, tabiiki rahatsız etmemek lazım fakat bu kadar insanın tedirgin ve huzursuz olmaması için; en azından, belli bir görevli meyil veya telefonla ne zaman ödeneceği bilgisini verirse, veya liste halinde ödenen ve ödenmeyenlerin isimleri ve ne zaman ödeneceği belirtilse, bir süre sabırla bekleriz. Ne telefonlara cevap veriliyor nede meyillere, Allah kolaylık versin

 3. ali dedi ki:

  Başvuruların işleme alındığının sorgulanabileceği bir site açılsa bunu öğrensek ödeme sırası gelince yapılsın.Biz hak sahiplerini tedirgin eden başvurumuzun işleme alındığını bilememek.Bu sebeple yetkililerden bir çözüm yolu bekliyoruz.İyi çalışmalar kolay gelsin.

 4. MEHMET YILDIRIM dedi ki:

  çocuğumun üniversite ders kredisi ödemesi var. evrakları göndereli dört ay geçti. gelecek paraya güvenerek aralık başı öderim diye söyledim. vay halimize. tel/bilgiler mevcut/insanları mağdur etmenin anlamı yok. hangi kapıyı çalsak mağduriyet. yorumcular demiş çalışanları meşgul etmeyelim? ulaşılan e-posta ve tel varsa birde ben meşğul edeyim. tabiki BİMER hariç..

 5. mehmet dedi ki:

  tasarrufu yeşvik gibi bir sayfadan en azından evrakların ulaşıp-ulaşmadığı ve ödeme zamanı ile ilgili bir sayfa açılabilir. KARGO İLE 17.09.2012 GÜNÜ SAAT 11.00 DA E…. A…. MÜRACAATIMA AİT BELGELERİN BULUNDUĞU KARGOYU ALMIŞ.

 6. mustafa dedi ki:

  2 tane poliçem vardı. İkiside 2010 çıkışlı. Bir tanesini 2 gün önce aldım. Diğerini bekliyorum. Stopajını aldığımı başvuruların başlamasının 3. Günü teslim etmiştim diğerinide 1 hafta sonra teslim etmiştim.

 7. mustafa dedi ki:

  2 tane poliçem vardı. İkiside 2010 çıkışlı. Bir
  tanesini 2 gün önce aldım. Diğerini
  bekliyorum. Stopajını aldığımı başvuruların
  başlamasının 3. Günü teslim etmiştim
  diğerinide 1 hafta sonra teslim etmiştim.

 8. halil dedi ki:

  eylül ayının 1. kayıt işlemi yaptırdım axa oyak emeklilik 09/2007 girişim 08/2010 çıkış tarihim amma alamadım ben bunu ne zaman alabilirim tahmimn yürütecek arkadaş yokmu hayırlı günler:)

 9. ilhan özdil dedi ki:

  merhaba Mustafa bey. ben 2009 çıkışlıyım siz ise 2010 çıkışlı olduğunuzu ve bir poliçe parasını aldığınızı belirtmişsiniz doğru mu anlıyorum?

  durum öyle ise BMVD’ nin hangi mantıkla geri iade yaptığını anlamakta zorlanıyorum..

  Bilgi paylaşımında bulunursanız hak sahibi bekleyen kişilere bilgi katkısı sağlarsınız.
  Teşekkürler

 10. mustafa dedi ki:

  bence başvuru sırasına göre yatıyor. Zaten öyle olabileceğini düşündüğümden erken başvuru yaptım. Garanti emeklilikten olan sigortamı aldım axa oyak belgeleri birkaçgün geç gönderdiği için ona daha geç başvuru yapabildim. Garanti için verdikleri sıra no 80 binlerdeydi axa için verdikleri sıra noda 110 binlerdeydi. Bence başvuru sırasına göre veriyorlar. Yıla göre sıralama yapmaları bence olanaksız. O kadar işlerinin arasında birde yıla göre sıralama yapamazlar. Diye düşünüyorum.

 11. mustafa dedi ki:

  birde para malmüdürlüğünden hesaba yatıyor.

 12. sedatmir dedi ki:

  80.000 inciödemeyi 4 ayda yapıyorlar ise 1,5 milyon başvuru oldugu belirtiliyorsa 6 yıl sonra biter bu işler.bimer şikayet ettim BMVD sini 4 aydır bekliyorum.Mustafa bey işlem sıranızı nerden öğrendiniz acaba o aşamaya dahi gelemedim ben henüz .

 13. mustafa dedi ki:

  sıra numarasını başvuru yaptığımda verdiler. Size neden vermediler acaba. gayrettepeden başvuru yapan herkese veriyorlardı. Bu numara ile işlemlerinlzi takip edebilirsiniz dediler. Ama o numaraları takip edebilecek bi sistem yok ben bulamadım.

 14. necmi tezel dedi ki:

  2 ay once dilekcemi ve evraklarimi gondermeme ragmen herhangi bir geri odeme yapilmadi.Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na (212) 267 09 09 nolu telefondan defalarca ulasmaya calismama ragmen herhangi bir yetkiliyle gorusemedim. Basvurum isleme alindi mi ve muhtemelen ne zaman odenecegi bilgisini nereden alabilirim…

 15. yeter kul dedi ki:

  19.11.2012 de evraklarımmın alındı iletisi geldi ama neler oluğunu ne zaman ne alacağımı bilmiyorum

 16. saffet dedi ki:

  2012 yılında kargo ile evrakları gönderdim. 2008 yılında çıkış yapmıştım. aradan geçen sürede iade alamadım. dilekçe kanuna göre bmvd’sine dilekçe gönderdim. çalışmalar devam ediyor diye cevap geldi. başkada bilgi gelmedi. belki şirkete göre iade ediyorlardır. ama bu olanlar devletimize hiç yakışmadı

 17. akın dedi ki:

  Bende 2009 yılında bes’ten ayrıldım ve evrakları 4-9-2012 tarihinde kargo yolu ile teslim ettim ve aide alacagım zamanı bekliyorum ama bir türlü o gün gelmedi…

 18. ramis dedi ki:

  işlem numarası dediğiniz evrakları teslim ederken verdikleri muhaberat numarası mı ? acaba ben 2009 cıkışlıyım 02.10.2012 elden verdim evraklarımı heniz ödeme alamadım evrak numarası 129.000

 19. kcolak dedi ki:

  Arkadaşlar kesinti iadeleri numara sırasına göre değil.
  ayrılma yılına göre iade ediliyor. 2007 den başlamışlar…

 20. mustafa dedi ki:

  kcolak’ın dediğinden anlaşılmasına göre 2007 2008 2009 lar bitti 2010 lar ödeniyor. Çünkü ben 2010 çıkışlıyım ve aldım. Ayrıca adamlar çok yoğunuz demesine rağmen üşenmemişler hepsini yıl yıl ayırmışlar. :)) benimki sadece tahmin çünkü ben dilekçelerimi erken verdiğim için erken aldım.

 21. ilhan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar,
  2009 ların geri iade ödemelerinin bitmesi mümkün değil çünkü ben 2009 çıkışlıyım ve eylül ilk haftasına ait kaydım var ve daha iademi alamadım.!!!!
  bilgilerinize

 22. aydın dedi ki:

  ilk gün verdim hala bekliyorum alanlara inanmıyorum kusura bakmasınlar

 23. arif tuncer dedi ki:

  mustafa bey yalancının evi yansınmı?

 24. RAMAZAN dedi ki:

  bizim şirketten 3 arkadaş 17-09-2012 günü evrakları elden teslim ettik.2008 çıkışlı arkadaşın iadesi 21-11-2012 günü hesabına yattı.bizimkiler 2009,ve 2010 çıkış olduğu için bekliyoruz.

 25. serkan akdemir dedi ki:

  LANET OLSUN BÖYLE DEVLET ZİHNİYETİNE…ELİMDE OLSA O KURUMDA ÇALIŞAN HERKESE BAŞTA KURUM AMİRİ OLMAK ÜZERE SORUŞTURMA AÇARIM…BÖYLE BİR CİDDİYETSİZLİK OLUR MU?NASIL BİR AÇIKLAMA YAPMAZSIN HANGİ HAKLA BU KADAR İNSANI CİDDİYE ALMAZSIN..VERİLİCEK DEDİNİZ İNSANLAR ONA GÖRE PLAN YAPTI BU ÜLKEDE HERKES ÜÇ KURUŞA MUHTAÇ SİZ BURAYI LONDRA MI SANIYOSUNUZ!’!!ÇOK MU ZOR İKİ CÜMLE Bİ AÇIKLAMA ÖDEMELER ŞU ŞEKİLDE ŞU SIRAYA GÖRE YAPILIYOR DEMEK !!!SAVCILARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM BURADAN RESMEN HAKKIMIZA TECAVÜZ EDİLİYOR!PARAMIZI 5 SENE ÖNCE ALIP EL KOYUCAKSIN ÖDEME EMRİNİ KENDİ KOYDUĞUN APTALCA ÖDEME ŞEKLİ AÇISINDAN GECİKTİRİCEKSİN SONRA DA İKİ CÜMLE AÇIKLAMA YAPIP ÖZÜR DİLEMİYCEKSİN BUNCA İNSANDAN!TÜM YAŞANILANLARA RAĞMEN BES E KATILMAK İSTEYEN İNSANLAR VARSA AKILLARINDAN ŞÜPHE EDİYORUM KİMSE KUSURA BAKMASIN!