Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı
19 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 393.401 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni yasayla yapılan düzenleme sonrası, Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesinin önü açıldı ve iade işlemleri için başvurular 29 Ağustosta başladı. Başvurular Bireysel Emeklilik Şirketlerinden gerekli belgelerin temininin ardından Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılıyor.

 

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi iş yoğunluğu nedeniyle ödemelerin uzun süreceği yönünde daha önce açıklama yapmış ve konuya ilişkin gelişmelerin internet sitesinden duyurulacağını belirtmişti.

Ancak söz konusu açıklamanın ardından yine sessizliğe bürünen Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden iade işlemlerinin başladığı yönünde herhangi bir açıklama yapılmamasına karşın, iadelerin ödenmeye başladığı yönünde bilgiler almaktayız.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesine herhangi bir şekilde ulaşmak çok zor. Ancak yaptığımız araştırmaya göre elde ettiğimiz sonuçlar şöyle;

–          Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri başladı,

 

–          İade işlemleri sistemden ayrılma sırasına göre yapılmakta yani 2007 yılından başlanarak yapılmaktadır. Şu ana kadar 2007 ve 2008 yılında sitemden ayrılanlara iade yapıldı ve yapılmakta.

 

Ancak burada baş gösteren bir karışıklık daha var ki 2008 yılında sistemden ayrılan bir katılımcı stopaj iadesini almışken, 2007 yılında sistemden ayrılan başka bir katılımcı henüz stopaj iadesi alamamış durumda, bu durumu BMVD si başvuru ve sistemden ayrılma sırasına göre iadelerin yapıldığı ifadesi ile açıklıyor fakat başvuru ve sistemden ayrılma tarihinden hangisine göre öncelik verildiği, hangi kriterlere göre yapıldığı muallâk.

 

–          Ayrıca yapılacak iade tutarlarına herhangi bir faiz uygulanmıyor.

Şu ana kadar bize ulaşan bilgiler böyle, konuya ilişkin herhangi bir gelişme/duyuru olması halinde tekrar sitemizde duyurulacaktır.


Etiketler:

Bireysel Emeklilik Stopaj İadesi Başladı Konusuna 1190 Yorum Yapıldı
 1. serdar dedi ki:

  bir gün bende buraya param yattı diye yazmayı çok isterim .29.12.2012 evrak kayıt tarihli 230.*** numaralı alacağım hala duruyor ödemediler bir türlü.arayıp sorayım diyorum ulaşmak mümkün değil ulaşanlar ne yapıyor nasıl ulaşıyor akşama kadar telefon başında duramam ki.

 2. KARACAY03 dedi ki:

  mart 2013 ayındaki evrak başvuru sonucunda bugün itibariyle bes iade ödemesi tam olarak yatmıştır

 3. umut43 dedi ki:

  arkadaşlar benim evrak kayıt tarihim 20.02.2013 no 70… iadem gelmedi BİMER e yazsam etkili olur mu. telefonlara kesinlikle cevap verilmiyor

 4. demir dedi ki:

  belkide ilk başvuru yapanlardanım.08/10/2012 tarihinde evraklarım bmvd ulaştı. burada formda yazılanları okuyunca benden sonra gönderenlerin çoktan yatmış olduğunu görünce 15 gün önce bimer e şikayet ettim. cuma günü itibariyle yattı

 5. cihan dedi ki:

  Fax noyu bilen varmı ?

 6. yakota dedi ki:

  Arkadaşlar,
  09.01.2013 kayıt tarih ve 10568 evrak no ile iki poliçem tabir uygun ise kuruşu kuruşuna 1 Şubat itibari ile emekli maaşımı aldığım ve bildirimde bulunduğum banka hesabına yatmıştır.

  “Emekli maaşı hesabına yatmıyor” gibi yorumların doğru olmadığını belirtmek isterim.
  İstanbul dışında olanların ve bu güne kadar parasını alamıyanların BMVD giderek veya birini göndererek irtibat kurmasını da öneririm.
  Sabır ve sağlıkla kalın.

 7. yakota dedi ki:

  Arkadaşlar,
  Yorumları biraz daha okuyunca mağdur durumda olan arkadaşlara faydalı olabilir diye ekleme yapma gereksinimini duyuyorum.
  -Mutlaka BMVD ile (telefon ile bende hiç bir zaman ulaşamamıştım) şahsen veya bir arkadaşınızı yollayarak iletişime geçin.
  -Bir karışıklık bilgisi alırsanız, oradaki görevli bir memurun mail adresini alarak evraklarınız mail ile tekrar ulaştırabilirsiniz. (Mail adresi bende var ancak doğru olmayacağını düşündüğüm için yazamıyorum)
  Adres ve faks nosu isteyen arkadaşlarım için;
  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
  Adres:
  Büyükdere Cd.No:116
  Esentepe-Şişli
  İSTANBUL
  34394
  e-Posta: bmvdb@bmvdb.gov.tr
  Telefon: (212) 267 09 09 (Pbx) – 354 94 00 (Pbx)
  Faks: (212) 267 09 19
  Sabır ve sağlıkla kalın,

 8. Ali Bektaş dedi ki:

  Sistemden ayrılmam 08.03.2007 tarihi kanunun yürürlük tarihi 29 .Ağustos 2012 vergi dairesine başvurum 04.07.2013 tarihidir. Gayrettepedeki büyük mükellef vergi dairesine kendim uğradım.Zaman aşımı olduğunu söylediler.İleriki günlerde size yazıyla bildireceğiz.Dava açma durumunuz olabilir dava açabilirsiniz.Bana henüz yazı ulaşmadığından itiraz hakkım olabilir. Bu konuda bilgisi olanların elindeki bilgi ve belgelerle yardımcı olmalarını bekliyorum.

 9. zübeyir altay dedi ki:

  arkadaslar ben ım son zamanlar da haberım oldu hemen alel acele dılekcemı yazıp gonderdım sızlerde bılıyorsunuz son tarıh 29 08 2013 ıdı bende 06 08 2013 de posta ıle hemde tahutlu gonderdım tam tamına 23 gun vardı evrak kayıtlarına bakıyom 02 09 2013 dıye gorunuyor yanı 2 gun gecık me dıye uzun lafın kısası bunlar bu paranın uzurenı oturacak bunlar bıze bu kesıntıyı odemezler kendı alacagı olsa ıcra yoluyla avukatıyla polısıyla kapımıza dayanırlar bunlar bu parayı kendı araların da paylasırlar bıze paramara vermezler kımse umutlanmasın.

 10. sinan dedi ki:

  Arkadaşlar aktarmalı olanlar için bir bilgi vermek istiyorum.BMVD girişinde stand kurmuşlar.Oradaki kişi gelenlere bilgi veriyor.Ben eylül-2012 den beri bekliyorum.BMVD deki kişiye durumumu sordum.Aktarmalı olduğu için Garanti Emeklilikten yazı istendiğini ve o yazı gelince iade yapılacağını söylediler.GE yi aradım.Kendilerinden böyle bir yazı istenmediğini sadece telefon ile arayan hak sahiplerine bu yazıyı hazırlayıp onların adına BMVD ye iadeli taahhütlü gönderdiklerini söylediler.Aktarmalı olanlar mutlaka emeklilik mşirketini arayıp durumunu sorsun ve yazıyı göndermelerini istesin.

 11. fatih dedi ki:

  Arkadaslar benim yeni yatti, axa idi.
  Evrak tarihim 157017
  Evrak tarihim 21.03.2013
  Yatırıyorlar ama geç yatırıyorlar, biraz daha sabır diliyorum henüz yatırılmayanlara.

 12. FERHAT BİNBAY dedi ki:

  EVRAK NUMARALARIM:12646-12648
  EVRAKLARIM 10.01.2013 TARİHİNDE ULAŞMIŞ FAKAT ÖDEME HENÜZ YAPILMADI
  insanları kandırıyorlar.

 13. Hayrunisa dedi ki:

  Ben geçen hafta aradım başvuru tarihi 22 Mart 2013,aktarmalı olduğu için daha bir iki ay bekleyin dediler,sırada yaklaşık yüzbin kişinin olduğu söylendi,aktarmalı olan sigortalardan günde yaklaşık 15 tane yapılabliyormuş

 14. tamer dedi ki:

  ben stopaj iadesi için gerekli olan tüm işlemleri tamamlayıp gerekli birime göndermeme rağmen yaklaşık 1 yıldır paramı iade etmiyorlar. ondan sonra da ödemeler başladı diye açıklamada bulunuyorlar. ner de bu ödeme. alan hiç kimse duymadım. alan varsa bana mesaj atarmısınız.

 15. Utku dedi ki:

  Arkadaşlar ben az önce telefonla konuştum.
  Sistemden çıkış tarihi 11.06.2007 olan BES için zaman aşımı dediler ve ödemelerin 10.2007 den sonra yapılan çıkışlarda geçerli olduğunu söylediler.
  Santralden direk 0 (operatör) tuşladım, TCKimlik No istedi ve hemen kontrol etti.

  Bilginize.

 16. metin dedi ki:

  arkadaşlar,ben daha yeni aldım 2008 de ayrıldığım ve 20.12.2012 kayıtlı evrakımı, ama nasıl aldım? en sonunda bimer’e şikayet ettim. 1 ay sonra bmvd bana posta yoluyla evrak gönderdi ve evraklarda eksiklik var poliçe bilgileriniz eksik ondan ödeme yapılamadı diye, bende evrakı gönderdim ama bu 2008 de ayrıldığımı değil de diğerini gönderdim, fakat göndermediğim evrak olan dosyamın parası yattı, gönderdiğim yatmadı bir daha bimere yazdım 1 ay sonra BMVD aradı poliçe evrakı eksik(bu kesilen paraların olduğu sigorta şirketinin gönderdiği 3 nüshanın 2’inci nüshası varya o eksikmiş dediler) onuda gönderdim 1 ay içinde yatcak dediler,yani evrakları kaybetmişler bimere şikayet edincede tutuştular telefonla aradılar takip ettiler, kısaca evraklar kayıp kimse üstlenmiyor ve işlemde yapmıyolar,veya eksik evraklardan dolayı haberimiz olmadığından, bir yerede sorma imkanımız olmadığından işler yürümüyor hep mağdur durumdayız, alamayan arkadaşlara duyurulur, umarım en kısa zamanda alırsınız

 17. Erol Bozdağ dedi ki:

  13.02.2013 tarihinde stopaj iadesi ile ilgili evraklar kurumun eline geçti ama o günsen beri ses seda yok.anlaşıldı devlet bu paraların üzerine yatacak.Utanmadan birde 100 milyon TL Stopaj iadesi yaptık diye hava atıyor.Kime veya kimlere yapıldı.Çevremde henüz alan yok.Telefonlar desen ayrı bir sorun cevap veren yok.Hep Meşgul.Koymuşlar oraya bir bilgisayar bağlıyorum diyor bekle bekle bekleye bildiğin kadar telefon idaresi kazanıyor.yani birde mahkemeye vermiştim davayı geri çektim.Çeşke çekmez olsaydım.Belki 1,5 yıldır dava sonuçlanıp paramıda cebime koyacaktım.

 18. İsim (zorunlu) dedi ki:

  valla benimde 1 sene oldu hala bir şey yok

 19. Hayrunnisa dedi ki:

  22 mart2013 tarih kayıtlı bes için BMDV yiaradım,daha yüzbin kişiden fazla kişinin dosyasının yapılmadığını,beklemem gerektiğini söylediler,ya sabır ya selamet.

 20. CANAN dedi ki:

  yuh artık bu kadar da olmaz. 1,5 yılı geçti evrakı yollayalı.aktarmalıymış ondan gecikmeliymiş, kusura bakmasınlar ama biraz daha seri olsa memur arkadaşlarımız çoktan sonuçlanmıştı işlemler.bahane!

1 57 58 59 60

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git