BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilik Stopaj Kesintilerinin İadesinde Son Durum

Bireysel Emeklilik Stopaj Kesintilerinin İadesinde Son Durum

Bireysel Emeklilik Sisteminde yeni yasayla yapılan düzenlemeyle sistemden ayrılan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesi mümkün kılındı.

Konuya ilişkin ziyaretçilerimizden tarafımıza çok sayıda soru ulaşmaktadır. Bu kapsamda Stopaj iadeleriyle ilgili gelinen son aşamaya ilişkin bazı bilgiler aşağıda özetlemeye çalıştık.

Ödemeler Ne zaman Yapılacak?

Bireysel Emeklilikten ayrılanlara yapılan stopaj iadelerinin ne zaman ödeneceğine ilişkin tam olarak belirlenmiş bir takvim yok. Dolayısıyla bireysel olarak size ait kesintinin hesabınıza ne zaman yatacağı konusunda net bir cevap almanız bulunduğumuz dönem içerisinde mümkün görülmemektedir.

Ödemeler Hangi Sıraya Göre Yapılıyor?

Ödemelerin nasıl yapıldığına ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin Açıklaması; “Dairemize ulaşan başvurular ulaşma sırasına göre evrak kayıt numarası almaktadır. Bir aylık dönemler itibariyle evrak kayıt numarası verilen dilekçeler, iade işlemlerinin yapılacağı serviste yıl sırasına sokulmakta önceki yıllardan başlamak üzere ve aynı yıl içinde evrak kayıt sırasına uyularak iadeler gerçekleştirilmektedir.”

Şeklinde , yani bu açıklamadan çıkan sonuç; örneğin Ocak ayında başvuran a kişisi 28 ocakta,b kişisi 10 ocakta ve c kişisi de 5 ocakta BMVD’ne başvurmuş olsun. Bunun yanı sıra a kişisinin sistemden ayrılış tarihi 2008 b kişisinin 2009 ve c kişisinin de 2010 olsun.

Bu 3 kişi de ocak ayında başvurduğundan 3’ünün dosyası da aynı partide ödeme birimine gönderiliyor. (Evrak sıra numarası ise c, b, a sırasıyla)

Ödeme birimi ise gelen bu dosyaları yıl sırasına (Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkış yılı) sokarak önce a kişisinden başlayarak iade ödemesini yapıyor.

Ocak ayında başvuranların BES katılımcılarının ödemesi tamamlanınca ise sonraki aya geçiyor ve aynı sistemle o ayın ödemesini yapıyor.

Stopaj İadesini Alanlar Var mı?

Bu konuda kesinti iadesini aldığını açıklayan ziyaretçilerimizi yalanlama yoluna gidilmektedir. O bakımdan açıklamakta fayda gördük ki Evet, stopaj iadesini alan katılımcılar var.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesine Nasıl Ulaşabilirim?

Stopaj iadelerini bildiğiniz üzere Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı yapmaktadır. Kesintilerin iadesini bekleyen Bireysel Emeklilik Katılımcıları burayla bir şekilde iletişim kurmanın yollarını aramaktalar.

Fakat şu anda Büyük Mükellefler Vergi Dairesine telefonla veya maille ulaşmak ve bir cevap almak çok zor.

Telefonla nadiren ulaşılabilmekte fakat net bir cevap alınamamaktadır. Yani ulaşsanız dahi Bireysel Emeklilik stopaj iadeleri ile ilgili verilen cevap yukarıda anlatıldığı şekilde olacaktır.

Paramı neden ödemiyorsunuz?

Öncelikle sitemizin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi, Bireysel Emeklilik Şirketleri v.b. hiçbir kurum ya da kuruluşla ilgisi bulunmamakta olup, BireyselEmeklilikSistemi.Org sitesi yalnızca bilgilendirme maksadıyla açılmış bir platformdur.

Dolayısıyla “paramızı ne zaman ödeyeceksiniz?” sorusunun muhatabı sitemiz değildir.

(Bunu açıklama gereği duyduk çünkü mail yoluyla “yaptığınız kesintiyi ne zaman ödeyeceksiniz? v.b.” çok sayıda soru ulaşmaktadır.)

Saygılarımızla.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Erdinc erdogan dedi ki:

  13.02.2013 ve 55868 evrak kayit numarasi ile kaydim var. Ayni gun basvurdugumuz arkadaslar aldi. Halen bekliyorum

 2. barış dedi ki:

  EVRAK NO-230721
  GELDİĞİ TARİH-19-11-2012
  ERGO EMEKLİLİK.YANİ BİR SENE OLMUŞ..PARA YOK..

 3. Yuksel dedi ki:

  Sonunda ulaşabildiğim bir yetkiliden öğrendiğim son bilgi şudur ki; BES içinde Ankara emeklilikten Anadolu Hayat Emeklilike geçiş yaptığım için beklemekteymişim.

  Çünkü Anadolu Hayat Emeklilik tüm uyarılara rağmen hala aktarmayla gelen müşterilerine ait bilgileri cd ortamında vergi dairesine intikal ettirmemiş. Bu yüzdende bunun gibi sorumsuz kurumlardan bekleyen bizler veriler cd ortamında teslim edilene dek bekleyeceğiz.

  Görevliler aktarmadan gelen evrakları hiç bakmadan beklemeye alıyorlarmış. Koskoca devlet, BDDK bir iki tane kuruma sözünü dinletemiyorsa biz daha çok bekleriz.

 4. osman dedi ki:

  Evrak Tarihi: 27.03.2013
  S.Şirketi : vakıf emeklilik
  2009-2011 çıkışlı 2 adet ödemem bu gün hesabıma yattı

 5. zuhal üstün dedi ki:

  ben stopaj iadelerini yeni öğtendim tarafıma bilgi verlmedi parasını alan aldı mademki iade edilecekti herkese başvurusuz iade edilseydi ne yani bizim hakkımız ne olacak. hangi kanunda var bu ben kabul etmiyorum hakkımı istiyorym…

 6. yusuf ziya dedi ki:

  03.10.2013 kayıt tarihli322307 evrak kayıt nolu dlekçem var param ne zaman yatar 07.03.2013 tARİHLİ kaydı bulunan arkadaş almış mesela ben ne zaman alabilirim

 7. gulgun dedi ki:

  11/09/2011 ing emeklilik cikisli evrak kayit no. 223 bin tarihi 13/11/2012 hala iade alamadim. bimer’e sikayet ettim. 150 no.lu telefondan. 30 gun sonra cevap vereceklermis. bilgilerinize arkadaslar

 8. HÜSEYİN GERŞEK dedi ki:

  ARKADAŞLAR 22.11 .2013 TARİHİ İTİBARIYLA PARAM YATMIŞ BUGÜN HABERİM EKSİK YATMIŞ AMA OLSUN DARISI BAŞINIZA

 9. Murat dedi ki:

  Herkes iadeleri aldi galiba yorumlar azaldi ama ben bvmd ye tlfonla ulasamiyorum hep mesgul

 10. beytullah dedi ki:

  evrak tarihi 21.01.2013 evrak no:27279 hala ödeme yapılmadı daha eskilerden de alamayanlar var ve evrak tarihi sonra olanlara yatmış bu vergi dairesi ne yapıyo Allah aşkına anlamış değilim Allah bize sabır versin… Bu arada yeni yılının sağlık bereket ve huzur getirmesini diliyorum herkeze Allaha emanet olun…

 11. cem dedi ki:

  benim ve eşimin hesabına ayrı ayrı 750 tl civarında yatması gerekiyordu ama eşimin hesabına 750 tl yatarken benimkine 5 tl yatmış sebebini anlayamadım ve öğrenemiyorum.

 12. TEVHİDE ÖZDEMİR dedi ki:

  Sisteme 09/02/1999 Yılında giriş yaptım 2004 de yasadan faydalanarak BES geçtim. 2011 Mart ayı sonunda 12 yılımı doldurarak 56 yaşımı doldurarak Emekliliğimi hakketmiş durumda sistemden ayrıldım. 2012 Ekim 30 da stobaş iadesi için dilekçe verdim. 06/03/2014 tarihi olmasına rağmen henüz stobaş iadesi almadım. Halen bekliyorum. Ne yapabilirim.

 13. Kemal dedi ki:

  vatandaşın hakını savunan kanunlara, kanun koyuculara soralım bir alacak ilişkisinde devletin alacağı,yada özel kurum alacağı olduğunda gecikme cezası faizi ile birlikte hatta icra yolu ile tahsil eder vatandaşın kendi parasını bile verirken keyfe keder versekte olur vermesekte nasıl olsa güç bende… Bu kanunu çıkarırken ödeme tarihi konsaydı herkes bilirdi beklerdi bu süreyi hatta meşgul etmezdi malum idareyi- 3-5 yılda ödenen paranın kime faydası olur. Ben bir bardak su içtim. tavsiye ederim herkese. Bu arada adalet adliyede ara belki bulursun AMA ÇOK YORULURSUN

 14. mahmut özturk dedi ki:

  Evraklarımı 28 02 2013 gonderdım evrak numaram 93612 ama halen ödeme yapılmadı, 2 yıl olacak nolocak bunun sonu su içeçegız herhalde

 15. Akile şengül dedi ki:

  Evraklarımı 3.1.2013 tarihinde gönderdim Numaram 3043 halen ödeme yok Sakın geç Müracaat ettiniz demeyin Vatandaşın kendi Parasını ödeyin lütfen

 16. kadriye şimşek dedi ki:

  evrak no: 148246 olan bireysel emeklilik stopaj paramı alamadım. Police no: 65138094. Vakıflar bankasında yapılmıştı Bakırköy çarşı.10.10.2013. te.

 17. 1 4 5 6