Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 30.632 kez okundu.

BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydı 300 bini buldu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

“Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

Kaynak: Hürriyet


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. Musa ARSLAN dedi ki:

  Arkadaşlar evraklarımı 06/09/2012 de kargo ile gönderdim evrak kayıt tarihi 05/11/2012 de evrak no:208765- 10/09/2013 de dile kolay bir yıl sonra 1.460,00 TL paramı aldım. Bu arada 2007 çıkışlıyım Vakıf emeklilik a.ş.

 2. gürkan gürdal dedi ki:

  ben evraklarımı 11.10.2012 tarihinde ellerine ulaştı evrak numaram :155462 sıra numarasını vermişler ancak hala para yatırılmadı benim hesbıma hala beklemekteyim.benimle beraber evraklarını yollayan ve aramızda binlerce kişi ileride olmasına rağmen o parasını aldı ben alamadım hala bekliyoruz.örneğin hemen benim yazımın üzerinde yorum yapan murat arslan gibi aramızda kaç kişi olduğuna siz bakın neredeyse 50.000 kişi var ama o almış hayırlı olsun.

 3. akın gültekin dedi ki:

  evrak tarıhım 03.12.2012 evrak numaram 249941 bankada bulunan hesabıma 1055 tl param 25.09.2013 tarıhınde yatmıştır.ınsallah en yakın zamanda butun herkesın kendı ve hakkı olan parasına kavuşması dıleklerımle…

 4. akın gültekin dedi ki:

  sisteme giriş tarıhım 17-12-2004 sistemden cıkıs tarıhım 18-08-2009 burada toplanan butun herkesın bılgısıne sunuyorum

 5. Niyazi pala dedi ki:

  Ben iban bumaramı yanlış yazmışım ama hesap numaram doğru ödeme yaparlarmı yoksa iban şartmı

 6. sibel dedi ki:

  iban numaranızı yanlış yazdıysanız arıyorlar bende yanlış yazmıştım aradılar ama hala yatan para yok

 7. Sibel dedi ki:

  Bugün itibariyle paramı aldım 27.11.2012 tarihli başvurum numaram 190 bin kusurlardaydı diğer alamayan arkadaşlara sabır diliyorum garanti emeklilik çıkışlıyım

 8. osman dedi ki:

  evrak kayıt: Tarihi: 27.03.2013
  S.Şirketi : vakıf emeklilik
  2009-2011 çıkışlı 2 adet ödemem bu gün hesabıma yattı

 9. mahmut özyılmaz dedi ki:

  sayın yetkililer paranın nezaman ödeneceğini söylerseniz daha iyi olur

 10. LEVENT dedi ki:

  ben eşimin yerine kendi banka heasap numaramı verdim zaten eşim ev hanımı kendi üzerinede hesabı yoktu ama sonradan noter tasdikli dilekçe ile eşimin hesabına yatırılır diye dilekçe verdik acaba yatırılırmı

 11. Cebrail demirci dedi ki:

  Ben Vakıf Bank Güneş Hayat Sigortası çıkışlıyım evraklarım 4.4.2013 tarihli kayıt numarası ile kayıtlı ama tarafıma ne bir bilgi verildi nede bir ödeme yapıldı aradan yaklaşık 8 ay geçti buğunun sorumlusu kim ama artık sabrım bitti kendi paramızla bizi oyalıyorlar gerekirse yasal yola baş vuramam.

 12. Halil dedi ki:

  Aynı tarihli başvurumuz var 26.08.2013 tarihli. 12/12/2013 de eşimin ödemesi yapıldı. Bana hala ödeme yapılacak. Farklı BES den ondan mı farklılık acaba.

 13. yılmaz dedi ki:

  Ben kendi hesap numaram yerine oğlumunkini vermiştim. düzeltmek için neler yapmam gerekiyor bilen arkadaşlar var mı ? admin arkadaş bi bilgin var mı ?

 14. inci ağcaer dedi ki:

  ben 3 ay önce bir memurla görüştüm,eksik evraklarımı faksladım,işleminiz tamam paranız 20 gün içinde hesabınıza yatar dedi tam 3 ay oldu para filan yok.Üstelik 190 binler yatmış benim 164966 sıra hiçbir tlf. ulaşamıyorum.

 15. Melike dedi ki:

  Yanlış verilen iban ların duzeltimini nasıl yapıyoruz admin yardımcı olur musun. Bilen biri yokmu konuyu

 16. birgül dedi ki:

  13.10.2012 tarih ve 163344 evrak numarası ile başvurdum malesef bekliyorum

1 2 3 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git