Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 30.572 kez okundu.

BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydı 300 bini buldu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

“Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

Kaynak: Hürriyet


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. 01 ADS dedi ki:

  keşke büyük mükellefler vergi dairesi başkanı olarak 7 ayda kaç kişiye ödeme yapabildiğinizi yazsaydınız.yine bildik şekilde çok yoğunuz,gece ,gündüz vatandaş için çalışıyoruz diyorsunuzda 7 ayda ne yaptınız.hep bahane,hep bahane…

 2. 01 ADS dedi ki:

  memur arkadaşlar çok büyük fedakarlıkla hafta sonlarıda çalışıp ödemeleri yapmaya çalışıyorlarmış,demekki bu fedakar memurlar olmasa işimiz çok daha uzun sürecek.hepsinden ALLAH RAZI OLSUN!!!

 3. serkanmardini dedi ki:

  daha eylül ayi bıtmemiş….oooooooo ancakk yillar sonra alırız…beni bes’e sokanin……

 4. mağdur dedi ki:

  vergiyi tahsil ederken mükellefin bahane şansı yok.kuyruklarda bekleriz para verecez diye ama iş alacak oldumu.

 5. ilhan dedi ki:

  Haber başlığı süper..!!!
  Bireysel Emeklilikte 300.000 kişi kendi (!) parasını istiyorrrrrrrr.!!!
  Artık yeter bizleri daha fazla bekletmeyin.!!!! Ne bitmez bir 2007 ve Eylül ayıymış be….bizde Eylül ayı kayıtlı ve 2009 çıkışlı olarak hala bekliyorum.!!! Ne mi bekliyorum.??? Kendi paramı almayı evet sadece ve sadece kendi paramı…
  Binlerce hak sahibi ve mağdur durumdaki kişiler yetkililerin kulaklarını (!) hergün çınlatıyorlar…
  Bu kadar da pişkinlik ve rahatlık olmaz ki.!!!!!

 6. saliha dedi ki:

  bana yardımcı olurmusunuz parayı alcak olan hak sahibi başka hesap no verebilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Saliha Hanım,
   Hak sahibinin kendisine ait bir hesap numarası (IBAN) vermesi gerekiyor.

 7. SIDDIK dedi ki:

  ARKADAŞLAR,TÜRKİYENİN KIBRIS RUM KESİMİNDEN FARKI VARMIDIR SİZCE ORADA BATTILAR,MİLLETİN BANKADAKİ PARALARININ YÜZDE KIRKINA EL KONDU.BURADA DA MİLLETİN PARALARINA EL KONDU VE ÖDENMİYOR.BU ÖDEMELER BİR HAFTADA DEVLET BANKASINA AKTARILIR VE HERKEZ GİDİP ORADAN T.C. NUMARASI İLE ALABİLİRDİ,FAKAT ÖDEME YAPILMAYACAK YA UZATTILARDA UZATTILAR,YOK GİDİN EMEKLİLİK ŞİRKETİNDEN EVRAKLARINIZI ALIN,YOK BİZE GÖNDERİN,YOK ÇOK YOĞUNUZ,ZATEN SİZDE BELLİ HERŞEY GÖNDERİN AMA YOK ÇIKIP DALGA GEÇİYORLAR VE OYALIYORLAR.BENİM PARAM ÖDENMESİNİ BİLEREK GEÇİTİREN HERKEZE HARM ZEHİR ZIKKIM OLSUN,ONLARINDA ÇOCUKLARI VAR ONLAR AÇ KALMAMIŞLAR,HEMDE BİZİM PARAMIZI ALIP ÖDEMİYORLAR.AMA BİZDE SADECE BURDAN YAZAR DURURUZ,UYURUZDA UYURUZ.

 8. salih dedi ki:

  kıbrıs rum kesiminden farkımız varmı?onlar battı bankadaki paralarına el kondu,bizimde paralarımız gasp edildi ama biz batmadık!!!

 9. mardinli dedi ki:

  kayit no:115… 2010 çıkışlıyım….ne para var ne haber

 10. MAĞDUR dedi ki:

  7 aydır ödeme aldığını duyduğum kişilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez boşuna umutlanmayın.bu aslında ülkenin ne halde olduğunu gösterir bu paraya bile ihtiyaçları var.herşey tozpembe YOLA DEVAM.

 11. serkan aydın dedi ki:

  az önce aradim Hala 2007 sonlarını ödüyoruz dediler. Bende 2009 cıkıslıyım dedim bize sıra heralde 2023 te ancak gelir. Yok yok o kadar sürmez dediler.:D:D:D

 12. nihat dedi ki:

  ya şaka gibi düşünebiliyormusunuz hala 2007 yılı ödemeleri yapılıyor! ve 7 ay olmuş durumda! utanmadan elimizden gelen herşeyi yapıyoruz diyorlar. ölme eşşeğim ölme…

 13. meriç dedi ki:

  arkadaşlar lütfen herkes duyarlı olsun. bimerden şikayet dilekçesi verin. ve chp sitesine girip konuyu kendilerine iletişim kısmında iletin meclise getirmesini sağlayın. yoksa bunların bu parayı ödemeye niyeti yok. lütfen herkes ama herkes bu konu ile ilgilensin…

 14. saliha dedi ki:

  peki admin hak sahibinin hesap numarası yoksa kızının hesabını verirse

  1. admin dedi ki:

   Saliha hanım yukarıdaki haberin ilk paragrafını okursanız şöyle bir ifade var: “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.
   Yani buradan çıkan sonuç hak sahibi haricinde birisinin hesabına ödeme yapılabilmesi için hak sahibince muvaffakatname verilmesi gerekiyor.

 15. GIZEM dedi ki:

  Saliha okuduğunu anlamıyomusun arkadaşım açık ve seçik olarak poliçe sahibine ödeme yapılacak diyor hala soruyosun kızının hesabına olurmu şuraya olurmu vs

 16. Ertuğrul dedi ki:

  Benim evrak kayıt numaram 841 şu an kaçıncı kişiye ödeme yapıldı bilen var mı *

 17. mağdur dedi ki:

  Ertuğrul sende almadıysan kime ödeme yaptı bunlar.

 18. İroni dedi ki:

  Sanki Saliha Hanım, bu paradan umudu kesmiş. Yıllar sonra bu para yatacağı zaman kendisi bu dünyadan göçüp gitmiş olacak, bari kızının hesabına yatsın diye kızının hesap no vermiş olabilir !!!

 19. mustafa dedi ki:

  ben 2009 çıkışlıyım,29.08.2012de başvurdum.11.09.2012 yazmışlar başvuru tarihi olarak kayıt no90bin lerde benim param yatmadı benim durumum da tarih ve kayıdı bana yakın olup parası yatan varmı yada kimin hangi tarih ve kayıt nosu ile yatan varsa bildiririse memnun olurum,hayırlı bir iş yapmış olurlar,şimdiden teşekkürler ilginize.

 20. hasan dedi ki:

  Ben 2012 çıkışlıyım. 31 ağustos 2012’de başvuru yaptım. Eylül ayını ödediklerini söylediler. Ben açıkçası buna inanmıyorum. Zira 3 günlük Ağustos ayını daha ödemeden, nasıl Eylül ayına geçebiliyorlar? Ben başvurduğumda bile sırada 5000 kişi vardı, benden önce kaydını yaptırmış olan. Açıkçası benim düşüncem, bu parayı en erken 3 yıl içinde alabileceğimizdir.

1 2 3 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git