Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 30.575 kez okundu.

BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydı 300 bini buldu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

“Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

Kaynak: Hürriyet


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. mağdur dedi ki:

  arkadaşlar bencede bu ağustos ve eylül kayıtlı olupta parasını almış veya almamış olanlar buraya yazsınki ödeme yaptık diyenler kime ne yaptığını görsün bizde bilgilenelim.lütfen herkez yazsın.

 2. serkan akdemir dedi ki:

  31 ağustos kayıt tarihim yani ilk başvuranlardanım numaram 83binlerde 2009 çıkışlıyım yatan bişey yok 7 aydırrr

 3. saliha dedi ki:

  ben kızımın IBANINA VERDİM dilekçemi gönderdim beni aradılar bu kimin adresi diye bende kızımın dedim tamam dediler göndermicez hayır iptal olucak demediler

 4. candemir dedi ki:

  Arkadaşlar bende 4 aylık oğlumun adına bir hesab açıp onu verseydim keşke belki yıllar sonra sakız parası olarak alırdı.(maaşımı 160 tl fazla yatırdılar bir hafta sonra iadeye gittim 3 tl faizi var dediler)devletimiz almaya gelince süper vermeye gelince tırt….

 5. ahmet dedi ki:

  Sorgulatma yaptim.sadece birisi gorunuyor ikinci alacagim gozukmuyor iki evrakida ayni zamanda gonderdim.

 6. MEHMET KÖLÜKFAKI dedi ki:

  BUNLARIN TELEFON NUMARALARI NEDİR? BİLEN LÜTFEN YAZSIN.

  AYRICA BİRDE TC MİZİ YAZDIĞIMIZDA EVRAKLAR ELLERİNE UILAŞMIŞ MI DİYE GÖRÜLÜYORMUŞ. YAZILARINDA ÖYLE DİYOR. NEREYE GİRECEĞİZ TC Yİ BULAMADIM BİLEN VARSA VEYA LİNK İ NEDİR LÜTFEN YAZIN DOST MAĞDURLAR…

 7. MEHMET dedi ki:

  GEREK KALMADI OK ÖĞRENDİM

 8. ilhan dedi ki:

  Adı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ama binlerce hak sahibini mağdur etme konusunda ise yaptığı işler ve uygulamayla bence KÜÇÜK Mükellefler Vergi Dairesi….!!!!
  Kaplumbağa bile 8 ayda (!) yavaş yavaş da olsa dünyanın yolunu giderdi….Kayıt ve ödemelerde ne bir plan ne bir düzen nede bir disiplin ve ciddiyet var… Bu nasıl bir kurum .???? Sabırlarımızı zorlamaya devam ediyorlar.
  Hala Maliye yada gelirler gn. md. lüğünden bir yetklil de çıkıp açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyorlar…
  Milletine ve vatandaşına bu kadar uzak ve soğuk nasıl olabiliyorlar…
  Elbet bizlerinde sözümüzün (!) geçeceği an ve zaman gelecek. Önümüzdeki maçlara (!) bakacağız….
  Yazıklar olsun. Pes artık pes…

 9. nevzat dedi ki:

  bende 2008 çıkışlıyım.Bankadan gelen belgeleri imzalayıp ekim 2012 ayının ilk haftasında gönderdim.Sorgulamada 186 binli sıralarda kayıt altına alınmış. Sonucundan hiçbir haber yok. Zaten buna yönelik bir çabalarıda olduğunu düşünmüyorum. Böylesi bir iadenin planlamasıda yok. Halbuki ilgili Bankalar mükelleflerin paralarını öder ve devlete alacak çıkartırdı.İncelemeler devlet eliyle yürütülür varsa haksız alınmalar ilgilisinden faiziyle birlikte iade alırdı.Ama böyle yapmadılar vatandaşı perişan ettiler.

 10. dogan kaya dedi ki:

  arkadaşlar bunlar bizimle resmen dalga geçiyorlar. tescilledim. kaç ay oldu hala bir tık yokç ayrıca allah rızası için biride çıkıp ben paramı aldım arkadaş demedi yav. ayrıca aradığınızda da size yapmadıkları ukalalık yok. devletin alacağı oldumu sistem tıkır tıkır işliyor. ceza sorgu sayfasına baktığımızda para cezası nedense hemen işleniyor. ama geri vermeye gelince….

 11. candemir dedi ki:

  arkadaş daha stopajları geri veremeyen devlet %25 katkı nasıl yapacak çok merak ediyorum

 12. sedatmir dedi ki:

  hem vergi yoluyla paramızı gasp ediyorlar hem yargıyı kanunu hiçe sayıp haraç kestikleri mevlayı geri ödemiyorlar.en büyük mafya kim bu ülkede acaba ? adalet varmı bu ülkede ? iktidar hangi konuda ak acaba ?

 13. İsim (zorunlu) dedi ki:

  acaba kaç ay sürecek bu geri ödemeler ?

 14. Ömer ÜNLÜ dedi ki:

  Hesapları çok basit ve net, malum yerel yönetimler ilk defa bütçede açık vermişler, mayıs sonu emlak vergileri burdan tahsil edilir, 2 ay sonra da zaten MTV dönemi onu da keserler, almak şöyle dursun üstüne ekleyip ancak kurtuluruz.

 15. kadir dedi ki:

  2012 cıkışlıyım 2012 kasım28 iadeli taahütlü gönderdim evrak 07-03 2013de kayıt altına alınmış 100 günde kayıtta 75gündür 111binli rakamlarda bekliyoz 100günde kayda alınan işlem kac günde ödemeye girer banrol tarihi yaklaşıyo vergi ayıda geliyo kardaş biz mahsup ettık ödeştik derler çayın taşıyla çayın kuşunu vurucaklar anlaşan alan da verende razı mantıgıyla ya sabırr mevlamm

 16. ilhan dedi ki:

  az önce BMVD sine telefon ederek iade süreci hakkında bilgi almaya çalıştığımda Eylül/2012 ayındaki müraacat eden kişi sayısının 150.000 kişi olduğunu ve iade işini sorduğumda da şimdiye kadar da 20.000 kişiye iade yapıldığını öğrendim…(Teknoloji çağında kaplumbağa hızı devam ediyor)
  Bende eylül ayı kayıtlısı olarak ne zaman iade alacağımı öğrenemedim ve bunu bana söyleyemediler…bunca zaman sonra bile iademi ne zaman alacağımı hala bilemiyorum…
  9 ayda gelinen nokta maalesef ama maalesef bu… Sinir (!) sistemim resmen bozulmuş durumda..
  BMVD internet sayfasında mükellefler için (bizler için değil) memnuniyet anketi yapmışlar.. Neyin memnuniyeti bu olsa olsa bence memnuniyetsizlik (!) anketi yapsınlar ve gerçeği de görsünler…
  Tüm bekleyen ve mağdur kişilerin bilgisine…

 17. cembeli orak dedi ki:

  Dava açsak bir 6 ayda o sürer.

 18. aali dedi ki:

  Adamlar hiç yoktan para verecek daha dırdır ediyorsunuz paranızı çekerken kesintiyi kabul edip çektiniz şimdi kesinti iade ediliyor allah bereket versin

 19. sedatmir dedi ki:

  zorla sokmadılar ya senide bu siteye dırdır eden sensin…mahkeme kararı sonucu vermek zorundalar bu kadar insan mahkemeye verir masrafınıda bu zavallı devlete bu berbat hükümet yüzünden ödetir.bu ülkede herşey önce ödenir faturana da itiraz ederken önce ödersin sonra mahkemeye gidersin.yandaşlık yapmak için deha zekanla buralarda harcanma başka herde şakşakcılık yap..

1 2 3 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git