Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 30.573 kez okundu.

BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydı 300 bini buldu.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) Başkanı Bülent Sarıgül, BES iadelerini poliçe sahibine yaptıklarını belirterek, “Yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var” dedi.

Sarıgül, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) 2001 yılında kanun değişikliği ile başka bir yönteme bağlandığını söyledi.

2012 yılı ağustos ayına kadar bu yöntemle gelindiğini aktaran Sarıgül, eski sisteme göre, sisteme girip belli bir süreyi doldurmadan çıkanlardan belli bir para kesildiğini anımsattı.

Bu kesintinin ana para üzerinden yapıldığını, itirazların ise ana para üzerinden yapılmaması şeklinde olduğunu kaydeden Sarıgül, “Konu yargıya da taşındı. Yargı da, ‘Ana para üzerinden kesinti yapılması doğru değildir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan yasal değişiklikler ile devletin BES sistemine dahil olanlara yüzde 25 katkı payı verdiğini vurgulayan Sarıgül, artık ana paradan kesinti olmayacağını, sadece getiriden kesinti olacağını dile getirdi.

İŞLEMLER ZAMAN ALIYOR

Sistemden daha önce ayrılanların kesintilerinin bir kısmının BMVD’ye yatırıldığının altını çizen Sarıgül, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz 2012’den itibaren vatandaşların dilekçelerini almaya başladık. Kanun, iadeyi vatandaşın dilekçe ile talep etmesine bağladı. Vatandaş talep etmedikçe bu iade onlara yapılmayacak. Yapılma usulü olarak da vergi usul kanununun düzeltme hükümlerini öngördü. Bireysel olması iş hacmimizi artırdı. 29 ağustos 2013’e kadar dilekçeler verilebilecek. Bir de şu var, 2007 öncesindekilerin dilekçesini almıyoruz. Çünkü onlar zaman aşımına uğramış var sayılıyor. Biz dilekçeleri almaya, bir taraftan da iadeleri yapmaya başladık. Ama prosedür gereği bu işlemler bayağı bir zaman alan işlemler. Bankaya gidilip kimlik gösterildiği zaman hemen veriliyor şeklinde değil. En basitinden dilekçeyi aldıktan sonra evrak kayıta giriyorsunuz. Daha sonra bunu vergilendirme servisine gönderiyorsunuz. Ondan sonra bunun düzeltme fişleri düzenleniyor. Daha sonra bunu muhasebeye gönderiyorsunuz. Muhasebe aşamasında bunun devlete borcunun olup olmadığı kontrol ediliyor. Bu bir tek evrak için basit ama binlerce sayıya çıktığında büyük emek ve zaman gerektiriyor. İlk günlerde büyük kuyruklar oluştu, daha sonra da çuval çuval evraklar geldi. Sadece evrak kaydı açan arkadaşlar, iş basit olmasına rağmen daha sonraları yetişemez hale geldi. Daha sonra İstanbul Vergi Dairesi başkanlığından 25-30 kişilik destek istedik. Yeni bir servis kurduk sadece bu işi yapan. İlave makine istedik Ankara’dan. Bir katı komple bu arkadaşlara tahsis ettik. Bizim arada günlük evraklarımız var, onlara bile yetişemez hale geldik. Hafta sonu bile arkadaşlar gelip çalıştı. Bu evrakların gelmesi var, tasnifi var. Fiziksel kapasite lazım. İlk zamanlar 10-20 bin kayıt yapıldığı günler oldu. İade yavaş gidiyor. Çünkü belli aşamalardan geçiyor.”

“Sistemi hızlandırmak istiyoruz”

Bülent Sarıgül, BES’te stopaj iadesi isteyenler kapsamında şu ana kadar evrak kaydının 300 bini bulduğunu belirterek, “Daha da arkası geliyor. Bir taraftan ödeme de yapıyoruz” dedi.

Sistemi hızlandırmak istediklerini kaydeden Sarıgül, personel takviyesi yaptıklarını, Ankara’daki bilgi işleme sigorta şirketlerinden aldıkları son 5 yılda sistemden ayrılanların bütün verilerini aktaracaklarını dile getirdi.

Vatandaşlar kendilerine müracaat ettiği zaman bir yanlışlık ve mükerrer ödeme olmaması için bunu çapraz kontrol ettiklerini anlatan Sarıgül, bunun için özel bir program yazıldığını ifade etti.

İade için başvuruda bulunanların hem devlete borcu olup olmadığına, hem daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına bakılacağını aktaran Sarıgül, konuşmasına şöyle devam etti:

“Böyle bir çalışmamız var. Bu verileri sisteme aktardığımız zaman hızlanma imkanımız var. Burada vatandaşların şunu bilmesi lazım, bu paralar ödenecek. Vatandaş dilekçeyi verdikten sonra 1 hafta içinde ödenecek mi diye soruyor. Bizde bunu yapalım istiyoruz ama mevcut imkanlar dahilinde kanunun seçtiği yöntemler dahilinde bu şartlarda çok da hızlı olamıyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz bu kadar çalışırken telefonlarımız da susmuyor. Vatandaştan ricamız telefon etmesinler artık, çünkü gelen telefonlarla meşgul olmak asıl iş yapmayı da yavaşlatıyor. İnternette web sitesi de kurduk. Orada vatandaşlar şunu görebilir: TC’sini girdikleri zaman evrakı bize ulaşmış mı, kaydı yapılmış mı? Onları görebiliyorlar. Vatandaşlar bilsin ki bu paralar herkesin hesabına yatacak. Müsterih olsunlar, biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz iadeyi poliçe sahibine yapıyoruz, yani kendi banka hesap veya IBAN numarasına. Eşinin hesap numarasını verirse, olmaz. Bizim o parayı kişinin yakınına ödeyebilmemiz için poliçe sahibinin buna muvafakat vermesi lazım ki, bu da ayrı bir iş. Vatandaşların bunu bilmesinde fayda var.”

Kaynak: Hürriyet


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte 300 Bin Kişi Parasını İstiyor Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. sedatmir dedi ki:

  vatandaş vergisi ödenmiş kazancını birikim amaçlı bireysel emeklilik sistemine yatıracak.sistemden ayrılıncada sanki devlet katkısı varmış gibi yatıralan anaparadan devlet bir daha vergi alacak böyle bir mantıksızlık yok mahkeme sonuçlarıda bu yönde zaten kimse yoktan para vermiyor.mahkemelerde ugraşmamak için hükümet zorunlu olarak geri ödemeyi, mahkemeden davanızı çekme şartı ile ödemeyi kabul etti. gaspettiği parayı vermek zorunda bırakılıyor zaten.onu ödemeyide 10 aydır eline yüzüne bulaştırıyor.parasının ödenmesini isteyen bizlerde haklıyız gelip burda birileri sadaka veriliyormuş gibi yorum yapmamalı. biz ne suriyeli mülteciyiz nede somalili.türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız ve bu devlete fazlasıyla vergi veriyoruz.vatandaş hakkını sonuna kadar arayacak…rahatsız olan olsun ama buraya giripte kimseye hakaret edemez..iadeler ne zaman ödenecek forumuna giripte şükür bekleriz ne olacak diyen insanlarında kendi içinde ne kadar tutarlı olduguda şüpheli…

 2. Can POLAT dedi ki:

  Şimdiye kadar kaç kişiye ödemeye yapıldığını düzenli olarak bilgilendirseler belki kafamızdaki soru işaretleri azalacak. 2011 çıkışlıyım. Yazılanlara bakıyorum bu tempoyla 2 yıldan önce ödeme sırası gelmez.

 3. candemir dedi ki:

  Arkadaşlar alan varsa şu sırada şu zaman aldım desin.Bizde boşuna beklemeyelim gerçekten çok zayıf çok berbat bir yönetim var mükelleflerde..

 4. TÜRKÜMMM dedi ki:

  Çok iyi çalışan büyük mükellefler vergi dairesi yanlış ödeme yapmış bu yüzden ziraat bankası ıban no. falan yazmışlar sayfalarına fazla ödeme yapılanlar bu hesaba iade etsin diye Allah bilir kime ne kadar fazla yapıldığınıda bilmiyorlardır!!! YAZIKLAR OLSUN HARAM ZEHİR ZIKKIM OLSUN ÖDEDİĞİM VERGİLER ALDIĞINIZ MAAŞLAR!!! Bu arada alan arkadaşlarda çıkıp adam gibi şu sayfaya başvuru no.larını yazmaya eriniyorlar nasıl olsa aldılar ya gerisi önemli değil hakikaten birbirini çok seven yardımı esirgemeyen şahane milletiz!!!

 5. 47 dedi ki:

  daha ne kadar bekleyecegiz…

 6. nn. t.. dedi ki:

  ben bes’e başvurdum bu gün parayıda yatırdım b yorumları okuyunca kafam karıştı hiç başvurmasamıydım yaa :(sanırım pişman oldum

 7. Çetin Demirci dedi ki:

  Gerekli evrakların tamamı elinize ulaştımı nasıl bilgi verilecek.Ödemenin gecikmesi nedeni ile kaybımız nasıl karşılanacak.2013 yılı içerisinde paralarımızı alabilcekmiyiz.

 8. ahmetist dedi ki:

  31 ağustosta başvurmuştum. evrak kayıt nom 80binlerdi. sigorta şirketi acıbadem. ayrılma yılı 2012. 11 haziran itibariyle para hesabımda.
  umarım herkesinki en kısa zamanda yatar…

 9. anlamıyorum dedi ki:

  bir yanda 80 binlerde yeni yattı diğer yandan 92 bin yattı bende 92 bindeyim ortada para yok bu nasıl iş bir günde 10 bin kişinin iadesi mi yapıldı

 10. nn.t dedi ki:

  hiç bir evrak hiç bir şey gelmedi eve ama en iyisi yarın sorup fes edeyim

 11. mağdur dedi ki:

  Bakanlık stopaj ödemelerinin yılsonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılanlara yönelik geçtiğimiz yıl stopaj kesintisinin geri ödenmesi hakkı getirilmişti. Stopaj kesintisini geri almak isteyen vatandaşlar yüzbinlerce başvuru yapmış ancak bunların çok azı sonuçlanmıştı.

  Maliye Bakanlığı bu gelişme üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre başvuru sayısı 369 bin 300’ü buldu. Stopaj iade işlemi tamamlananların sayısı ise 37 bin 583’te kaldı ve toplamda 35 milyon 63 bin TL stopaj iadesi ödendi. Maliye Bakanlığı stopaj kesinti iadesi sürecini hızlandırarak yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.

 12. cembeli dedi ki:

  bir 5 ay daha bekliyelim bakalım

 13. nihat dedi ki:

  Küllüyen yalan zerre kadar inanmıyorum ben! 10 ay olmuş 37 bin küsür kişinin parasını anca yatırmışlar! kalan 5 aydamı 335 bin kişini parasını yatıracaklar!* bıraksınlar palavraları!

 14. serkan 42 dedi ki:

  arkadaşlar benim adıma bi poliçe göndermiştim.evrak kayıtta iki tane adıma isim çıkıyor.iki numara var.tlf bakmıyorlar.sizde de mi iki numara var

 15. cembeli dedi ki:

  başvuru no 200000 lerde evrak kayıt tarihi 03.11.2012 para hesapta,
  darısı başınıza arkadaşlar, çok uzun bir süreçti,

 16. dogan kaya dedi ki:

  cembeli senin adına sevindim. ama kafama takıldı sormadan edemeyeceğim. başvuru numaran 200000 lerde. bizlerinki 170000 lerde. sen aldığını söylüyorsun. iyi güzel hoş ta biz daha alamadık. bunlar ödemeyi neye göre yapıyorlar anlamış değilim.

 17. hele sen, hele sen dedi ki:

  Merhaba, 31 ağustos 2012 kayıt, 83000 kayıt no’su, yapı kredi sigorta emeklilik şirketi, para 24 temmuz 2013’te yattı. Tam 11 ay sonra. çok bekledim, bankanıza, size para yattığında, sms ile haber vermeleri için talimat verin, hesap hareketlerinde, size sms atsınlar. böylece para yattığında haberiniz olur. Hepinize bol şans diliyorum. Sadece biraz daha sabır diyorum

 18. Hakan ali dedi ki:

  248000 nolu evrak sahibiyim.daha halen ödeme yok.vergi dairesine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz.işimiz allaha kalmış,nede olsa burası türkiye:))

 19. Marur MAGDUR dedi ki:

  Merhaba,
  Evrak Tarihi 09.11.2012, Evrak No 218626, para yattı mı? YOK!
  Arkadas yilda kac bin tl devlete vergi oduyoruz, 30 kurus almaya gelince pesinden kosturuyor! Seytan diyor odeme birdaha vergi mergi…

  Merak ettigim bir konuda bunlar icin gecikme faizi odenecek mi? Tabiki HAYIR! Ama benden almaya geldiginde catir catir aliyor!

  Cin fikirli olup vatandasi somuren burokratlara hakkimi helal etmiyorum. Alacagim para belli, hesabina da odenmis, neden tutuyorsun! NEDENN????

 20. KURUMA MAIL GONDERIN dedi ki:

  Merhabalar,
  Aşağıdaki bilgilerle BES stopaj kesintisinin geri odenmesi icin kurumunuza başvurmuş birisiyim. Binlerce hak sahibi gibi bu odemenin gerceklesmesini cok uzun bir zamandir bekliyoruz. Ancak, durumumuzla ilgili herhangi bir bilgi alamiyoruz. Telefonlar otomatikman mesgule dusuyor, biz bunu direk yuzumuze kapatiyorsunuz olarak anliyoruz. Tum bunlar herseyden once kul hakkina girer, daha sonrasinda vatandasin devletine olan sevgi-saygisinda törpülenmeye neden olur. Sizden bir ricam var, lutfen bunu sizler ilgili yerlere iletirseniz en azindan vatandas psikolojik olarak rahatlar:

  1- Telefonda “BES icin 1 e basin” yerine “BES icin web sayfamizi ziyaret ediniz”, yada “Uzgunuz bu konuda destek verilmiyor, bir daha aramayiniz” deyiniz.
  2- WEB sitenizde, en son BES odemesi yapilan EVRAK NO’yu yayinlayinizki insanlar gunluk ilerlemeleri gorup, siranin kendilerine geldigini veya bir gun gelecegini dusunsunler ve beklemeye devam etsinler…

  Yogun calisma ortaminda bu e-gonderiyi okumak icin zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim. Umarim onerileri dikkate alirsiniz ve bir sekilde insanlara geri bildirimde bulunursunuz.

  Saygilarimla,

  ALICILAR:”halilibrahim.topcu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “bmvdb@bmvdb.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “kadriye.baylan@vdb.gelirler.gov.tr” ; “hamza.ertekin@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mesut.kaya@vdb.gelirler.gov.tr” ; “hanife.erturk@vdb.gelirler.gov.tr” ; “erdinc.torun@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mustafa.gundondu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mehmetkuzucu@bmvdb.gov.tr” ; “makbulecalis@bmvdb.gov.tr” ; “orhanbora@bmvdb.gov.tr” ; “nihatozcan@bmvdb.gov.tr” ; “m.safaaksu@bmvdb.gov.tr” ; “mustafa.gundondu@vdb.gelirler.gov.tr” ; “mehmetkuzucu@bmvdb.gov.tr” ; “hamza.ertekin@vdb.gelirler.gov.tr” ; “sigonul@bmvdb.gov.tr” ; “sevgisahin@bmvdb.gov.tr” ; “pinararslan@bmvdb.gov.tr”

1 2 3 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git