Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım
17 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 3.919 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde özellikle fon yönetimi, kesintiler v.b. gibi birikimimizi doğrudan etkileyen konularda emeklilik şirketleri büyük rol oynamaktadır. Ve bu konuda şirketlerin sunduğu imkanlar da değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede düşünüldüğünde birikiminizi daha iyi değerlendireceğine inandığınız şirketler olabilir ve bu şirketlere geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda bu geçiş işlemini yani şirketler arası aktarım konusunu işleyeceğiz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) katılımcılar istedikleri herhangi bir emeklilik şirketiyle sözleşme imzalayabildikleri gibi, belli şartlar dahilinde şirketler arası geçiş yani aktarım da yapabilmektedirler.

Şirketler arası aktarım şartları

 • Sisteme yeni girdiyseniz sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren iki yıl içerisinde aktarım yapamazsınız. Yani yeni sözleşmelerde aktarım yapabilmek için iki yıl sözleşmeyi yaptığınız şirkette kalmanız gerekmektedir.
 • Sözleşmenizi 1.1.2013 tarihinden önce yaptıysanız sözleşme yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız yeterlidir.
 • Şirketler arası aktarım yaptınız fakat yeni şirketinizi de değiştirmek istiyorsanız, aktarım yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız gerekmektedir. Bu bir yılın sonunda yine istediğiniz şirkete geçiş yapabilirsiniz.

Şirketler arası aktarım için izlenecek yol

 • Yukarıdaki şartları sağlıyor ve aktarım yapmak istiyorsanız bu talebinizi mevcut emeklilik şirketinize iletiyorsunuz. Şirket aktarım talebinizi aldıktan sonra beş iş günü içerisinde aktarım için gereken belgeleri (hesap özeti, aktarım bilgi formu ve aktarım talep formu) size göndermek zorundadır.
 • Hesap özetinizle birlikte aktarım yapacağınız yeni şirketinize başvuruyorsunuz. Yeni şirketiniz size bir plan sunup bu plan hakkında bilgilendirme yapıyor. Yeni şirketinizle bu konuları hallettikten sonra aktarım teklif formunu doldurup imzalıyorsunuz.
 • Başvurunuz sonrası size gönderilen aktarım talep formunu da imzalayıp eski şirketinize posta veya daha kolayı faks yoluyla gönderiyorsunuz. Bu talebiniz eski şirketinize ulaştığı tarihten itibaren on iş günü içerisinde aktarım işleminiz gerçekleşiyor.

Yeni şirketinizde mutluluklar dileriz.


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Meftun Gürdallar dedi ki:

  Emeklilik hakkınızı kazandıktan sonra emekli olarak sistemden çıkma aşamasında, en az 15 gün sürede paranızı alabiliyorsunuz. Emekli olmak istiyorum başvurunuzdan itibaren en geç (siz bunu en erken diye anlayın*) 5 gün içinde gerekli formları size gönderiyorlar. Eksiksiz (genellikle eksik birşeyler kalıyor, eksiğiniz olduğunu size bildirmiyorlar Groupama da.) doldurup gönderdikten sonra En geç(*) 10 iş günü içinde paranızı ödüyorlar. Eğer iki ayrı şirkette poliçeniz var ve bunları birleştirerek emekli olmak istiyorsanız, bu süre 20-25 günü bulabiliyor. Benim gibi on iki yıl önce sisteme girip, ”emekli olurken iki günde paranızı ödüyoruz” bilgisi ile hareket ederseniz, yanıyorsunuz. Devlet maalesef vatandaşını değil, firmaları ve sistemi koruyor.

 2. İlker dedi ki:

  100 lira bir ayda verseniz yılda 1200 tl, 10 yıl 12, 20 yıl 24 bin tl. Altın dolar euro yap paranı en az 2 katı fazla karınız olur. Size tavsiyem bes mes boş iş. Besler zorunlu, sağlık haracı yüksek, faizli talebe kredisi, paralı poşet, 6 ayda elektrik su doğal gaza % 50 zam. Bunlar akp döneminde oldu chp döneminde olsa kıyamet kopardı. Hangi toprak parçasında zorunlu sağlık haracı, zorunlu bes, zorunlu oy, zorunlu miting, zorunlu sakal, zorunlu 5 çocuk, zorunlu sansür, zorunlu maaş ödeyen taşeron. Çalışan başına 500 ile 700 lira arası para alıyor, ne yapıyor bu şahışlar? Devletin yatırdığı parayı 7 – 10 gün kullanıp çalışana ödeme yapmak devam. Zorunlu imam okulunda okuma başka okul yok, zorunlu arapça dili öğrenmek ilk okul seviyesinde zorunlu, örtü zorunlu, mutsuz herkesi düşman görme zorunlu …

 3. Halil önder dedi ki:

  Özellikle vakıf bes soygunculuk 3 yıl kaldım .Hesabımda 3850 Tl yatırmiişım.Getiri kısmı var.Devlet katkısının yüzde 15 ini alıyorum.Fakat ayrılırsam giriş aidati ve farklı isimler adı altında 820 civarı para kesiyor .3400 civarı odeme yapıyor.Anlatıldığı gibi değil kimseye tavsiye etmiyorum.Arkadaş 850 Tl para yatirmıs.Ayrilirsa 30 tl ödüyorlar.Allahtan borçlu çıkmadı.

 4. Önder dedi ki:

  7 yıldır yatırıyorum bundan sonraki ödemeleri
  eşime devir edebiliyor muyum?

  1. cemil altay dedi ki:

   merhaba Önder bey

   sözleşmeyi devretmeyi düşünüyorsanız sizin adınıza açılmış bir sözleşmeyi eşiniz dahi olsa başka bir kişinin adına aktarmak şu an için mümkün değil
   ama size ait sözleşmenin ödemelerini eşiniz yapmaya devam edebilir.
   bunun için şirketinizi arayıp güncelleme talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

 5. Selim dedi ki:

  10 yıllık BES abonesiyim. Bazı arkadaşlar boş falan diyor ama değil. Yani aslında çok acil olmadıkça o paraya dokunamamak işin püf noktası. döviz yapıp kenara atsan bir müddet sonra yükseldiğinde bozup harcarsın ama BES te öyle değil. ilk başladığımda ufak ufak harçlık olarak atıyordum. Çok şükür şimdi düğün masraflarımı çıkaracak kadar birikmiş. Yani iyi ki BES liyim diyorum.

 6. Quest dedi ki:

  Bes’de yer alan altın, döviz, faiz, hisse vs gibi fonlarda istediğiniz gibi dağılım yapabilirsiniz. Bunu yıllık olarak 6 kere değiştirme hakkınız var. İyi yönetilirse çok iyi getiriler alabilirsiniz.

 7. Kazım GUNYELİ dedi ki:

  2013 yılından beri aidat ödediğim şirketten başka bir şirkete geçersem ne gibi kayıplarım olur. En mantıklı değişikliği nasıl yapabilirim.veya emekli olup başka bir şirkette yeniden mi baslamaliyim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git