Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım
17 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 3.115 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde özellikle fon yönetimi, kesintiler v.b. gibi birikimimizi doğrudan etkileyen konularda emeklilik şirketleri büyük rol oynamaktadır. Ve bu konuda şirketlerin sunduğu imkanlar da değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede düşünüldüğünde birikiminizi daha iyi değerlendireceğine inandığınız şirketler olabilir ve bu şirketlere geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda bu geçiş işlemini yani şirketler arası aktarım konusunu işleyeceğiz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) katılımcılar istedikleri herhangi bir emeklilik şirketiyle sözleşme imzalayabildikleri gibi, belli şartlar dahilinde şirketler arası geçiş yani aktarım da yapabilmektedirler.

Şirketler arası aktarım şartları

  • Sisteme yeni girdiyseniz sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren iki yıl içerisinde aktarım yapamazsınız. Yani yeni sözleşmelerde aktarım yapabilmek için iki yıl sözleşmeyi yaptığınız şirkette kalmanız gerekmektedir.
  • Sözleşmenizi 1.1.2013 tarihinden önce yaptıysanız sözleşme yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız yeterlidir.
  • Şirketler arası aktarım yaptınız fakat yeni şirketinizi de değiştirmek istiyorsanız, aktarım yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız gerekmektedir. Bu bir yılın sonunda yine istediğiniz şirkete geçiş yapabilirsiniz.

Şirketler arası aktarım için izlenecek yol

  • Yukarıdaki şartları sağlıyor ve aktarım yapmak istiyorsanız bu talebinizi mevcut emeklilik şirketinize iletiyorsunuz. Şirket aktarım talebinizi aldıktan sonra beş iş günü içerisinde aktarım için gereken belgeleri (hesap özeti, aktarım bilgi formu ve aktarım talep formu) size göndermek zorundadır.
  • Hesap özetinizle birlikte aktarım yapacağınız yeni şirketinize başvuruyorsunuz. Yeni şirketiniz size bir plan sunup bu plan hakkında bilgilendirme yapıyor. Yeni şirketinizle bu konuları hallettikten sonra aktarım teklif formunu doldurup imzalıyorsunuz.
  • Başvurunuz sonrası size gönderilen aktarım talep formunu da imzalayıp eski şirketinize posta veya daha kolayı faks yoluyla gönderiyorsunuz. Bu talebiniz eski şirketinize ulaştığı tarihten itibaren on iş günü içerisinde aktarım işleminiz gerçekleşiyor.

Yeni şirketinizde mutluluklar dileriz.


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Meftun Gürdallar dedi ki:

    Emeklilik hakkınızı kazandıktan sonra emekli olarak sistemden çıkma aşamasında, en az 15 gün sürede paranızı alabiliyorsunuz. Emekli olmak istiyorum başvurunuzdan itibaren en geç (siz bunu en erken diye anlayın*) 5 gün içinde gerekli formları size gönderiyorlar. Eksiksiz (genellikle eksik birşeyler kalıyor, eksiğiniz olduğunu size bildirmiyorlar Groupama da.) doldurup gönderdikten sonra En geç(*) 10 iş günü içinde paranızı ödüyorlar. Eğer iki ayrı şirkette poliçeniz var ve bunları birleştirerek emekli olmak istiyorsanız, bu süre 20-25 günü bulabiliyor. Benim gibi on iki yıl önce sisteme girip, ”emekli olurken iki günde paranızı ödüyoruz” bilgisi ile hareket ederseniz, yanıyorsunuz. Devlet maalesef vatandaşını değil, firmaları ve sistemi koruyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git