BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım

Bireysel Emeklilikte Şirketler Arası Aktarım

Bireysel Emeklilik Sisteminde özellikle fon yönetimi, kesintiler v.b. gibi birikimimizi doğrudan etkileyen konularda emeklilik şirketleri büyük rol oynamaktadır. Ve bu konuda şirketlerin sunduğu imkanlar da değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede düşünüldüğünde birikiminizi daha iyi değerlendireceğine inandığınız şirketler olabilir ve bu şirketlere geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda bu geçiş işlemini yani şirketler arası aktarım konusunu işleyeceğiz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) katılımcılar istedikleri herhangi bir emeklilik şirketiyle sözleşme imzalayabildikleri gibi, belli şartlar dahilinde şirketler arası geçiş yani aktarım da yapabilmektedirler.

Şirketler arası aktarım şartları

 • Sisteme yeni girdiyseniz sözleşmenin yürürlüğe girmesinden itibaren iki yıl içerisinde aktarım yapamazsınız. Yani yeni sözleşmelerde aktarım yapabilmek için iki yıl sözleşmeyi yaptığınız şirkette kalmanız gerekmektedir.
 • Sözleşmenizi 1.1.2013 tarihinden önce yaptıysanız sözleşme yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız yeterlidir.
 • Şirketler arası aktarım yaptınız fakat yeni şirketinizi de değiştirmek istiyorsanız, aktarım yaptığınız şirkette bir yıl kalmanız gerekmektedir. Bu bir yılın sonunda yine istediğiniz şirkete geçiş yapabilirsiniz.

Şirketler arası aktarım için izlenecek yol

 • Yukarıdaki şartları sağlıyor ve aktarım yapmak istiyorsanız bu talebinizi mevcut emeklilik şirketinize iletiyorsunuz. Şirket aktarım talebinizi aldıktan sonra beş iş günü içerisinde aktarım için gereken belgeleri (hesap özeti, aktarım bilgi formu ve aktarım talep formu) size göndermek zorundadır.
 • Hesap özetinizle birlikte aktarım yapacağınız yeni şirketinize başvuruyorsunuz. Yeni şirketiniz size bir plan sunup bu plan hakkında bilgilendirme yapıyor. Yeni şirketinizle bu konuları hallettikten sonra aktarım teklif formunu doldurup imzalıyorsunuz.
 • Başvurunuz sonrası size gönderilen aktarım talep formunu da imzalayıp eski şirketinize posta veya daha kolayı faks yoluyla gönderiyorsunuz. Bu talebiniz eski şirketinize ulaştığı tarihten itibaren on iş günü içerisinde aktarım işleminiz gerçekleşiyor.

Yeni şirketinizde mutluluklar dileriz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Meftun Gürdallar dedi ki:

  Emeklilik hakkınızı kazandıktan sonra emekli olarak sistemden çıkma aşamasında, en az 15 gün sürede paranızı alabiliyorsunuz. Emekli olmak istiyorum başvurunuzdan itibaren en geç (siz bunu en erken diye anlayın*) 5 gün içinde gerekli formları size gönderiyorlar. Eksiksiz (genellikle eksik birşeyler kalıyor, eksiğiniz olduğunu size bildirmiyorlar Groupama da.) doldurup gönderdikten sonra En geç(*) 10 iş günü içinde paranızı ödüyorlar. Eğer iki ayrı şirkette poliçeniz var ve bunları birleştirerek emekli olmak istiyorsanız, bu süre 20-25 günü bulabiliyor. Benim gibi on iki yıl önce sisteme girip, ”emekli olurken iki günde paranızı ödüyoruz” bilgisi ile hareket ederseniz, yanıyorsunuz. Devlet maalesef vatandaşını değil, firmaları ve sistemi koruyor.

 2. İlker dedi ki:

  100 lira bir ayda verseniz yılda 1200 tl, 10 yıl 12, 20 yıl 24 bin tl. Altın dolar euro yap paranı en az 2 katı fazla karınız olur. Size tavsiyem bes mes boş iş. Besler zorunlu, sağlık haracı yüksek, faizli talebe kredisi, paralı poşet, 6 ayda elektrik su doğal gaza % 50 zam. Bunlar akp döneminde oldu chp döneminde olsa kıyamet kopardı. Hangi toprak parçasında zorunlu sağlık haracı, zorunlu bes, zorunlu oy, zorunlu miting, zorunlu sakal, zorunlu 5 çocuk, zorunlu sansür, zorunlu maaş ödeyen taşeron. Çalışan başına 500 ile 700 lira arası para alıyor, ne yapıyor bu şahışlar? Devletin yatırdığı parayı 7 – 10 gün kullanıp çalışana ödeme yapmak devam. Zorunlu imam okulunda okuma başka okul yok, zorunlu arapça dili öğrenmek ilk okul seviyesinde zorunlu, örtü zorunlu, mutsuz herkesi düşman görme zorunlu …

  1. isminiz dedi ki:

   evet kardeşim yüce dinimizde örtünmek zorunlu bilmiyorsan ögreteyim ha milletin anasına kızına karısına bakanların işine gelmez tabiki

  2. ALİ dedi ki:

   CEHALET DİLE GELMİŞ. SİYASİ MİLİTANİST DÜŞÜNCELERİNE CEVAP VERMEYLE KENDİMİ YORMAYACAĞIM.

   BES SİSTEMİNE GELİNCE BİR ARAŞTIRIP ÖYLE YORUM YAPSAYDIN KEŞKE. YATIRDIĞIN KATKI PAYINA %25 DEVLET KATKISI VAR. AYRICA YATIRDIĞIN KATKI PAYINA SEÇTİĞİN FON KAPSAMINDA (ALTIN FONU DA VAR BU FONLARIN ARASINDA) YATIRIM GETİRİSİ GELİR. DEVLET KATKISI DA AYRICA KENDİ FONUNDA (BUNU KATILIMCI SEÇEMİYOR) GETİRİ SAĞLAR. YANİ BESİ DÜŞÜNENLER BİLMİYOR ALTIN DOLAR EURO YAPMAYI, BİR SEN BİLİYORSUN.

   1. Selçuk Doğan dedi ki:

    Ağzınıza sağlık. Benim diyeceklerimi yazmışsınız. Bence şu anda günümüzdeki en önemli yatırım aracı BES’tir. BES kapsamındaki paranızı fonlar vasıtasıyla altın, dolar, borsa, petrol vb aklınıza ne geliyorsa istediğiniz dalda değerlendirebilirsiniz.

 3. Halil önder dedi ki:

  Özellikle vakıf bes soygunculuk 3 yıl kaldım .Hesabımda 3850 Tl yatırmiişım.Getiri kısmı var.Devlet katkısının yüzde 15 ini alıyorum.Fakat ayrılırsam giriş aidati ve farklı isimler adı altında 820 civarı para kesiyor .3400 civarı odeme yapıyor.Anlatıldığı gibi değil kimseye tavsiye etmiyorum.Arkadaş 850 Tl para yatirmıs.Ayrilirsa 30 tl ödüyorlar.Allahtan borçlu çıkmadı.

  1. admin dedi ki:

   Giriş aidatı v.s. kesintilerin yapılmaması için beş yılı doldurmanız gerekmektedir.

 4. Önder dedi ki:

  7 yıldır yatırıyorum bundan sonraki ödemeleri
  eşime devir edebiliyor muyum?

  1. cemil altay dedi ki:

   merhaba Önder bey

   sözleşmeyi devretmeyi düşünüyorsanız sizin adınıza açılmış bir sözleşmeyi eşiniz dahi olsa başka bir kişinin adına aktarmak şu an için mümkün değil
   ama size ait sözleşmenin ödemelerini eşiniz yapmaya devam edebilir.
   bunun için şirketinizi arayıp güncelleme talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

 5. Selim dedi ki:

  10 yıllık BES abonesiyim. Bazı arkadaşlar boş falan diyor ama değil. Yani aslında çok acil olmadıkça o paraya dokunamamak işin püf noktası. döviz yapıp kenara atsan bir müddet sonra yükseldiğinde bozup harcarsın ama BES te öyle değil. ilk başladığımda ufak ufak harçlık olarak atıyordum. Çok şükür şimdi düğün masraflarımı çıkaracak kadar birikmiş. Yani iyi ki BES liyim diyorum.

 6. Quest dedi ki:

  Bes’de yer alan altın, döviz, faiz, hisse vs gibi fonlarda istediğiniz gibi dağılım yapabilirsiniz. Bunu yıllık olarak 6 kere değiştirme hakkınız var. İyi yönetilirse çok iyi getiriler alabilirsiniz.

 7. Kazım GUNYELİ dedi ki:

  2013 yılından beri aidat ödediğim şirketten başka bir şirkete geçersem ne gibi kayıplarım olur. En mantıklı değişikliği nasıl yapabilirim.veya emekli olup başka bir şirkette yeniden mi baslamaliyim

  1. Hatice dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey, hangi ildesiniz bilmiyorum, yüksek ihtimalle aynı şehirde olmadığımız için imza kısmında yardımcı olamasam da bu işin uzmanı olarak çıkarsız ve net bilgi vermek isterim.Buradan iletişim bilgimi aktaramıyorum ancak haticefiratnam@hotmail.com ‘dan yazarsanız memnuniyetle yardımcı olmak isterim

  2. admin dedi ki:

   Kazım Bey, herhangi bir kaybınız olmaz, fon yönetimini iyi yaptığını düşündüğünüz bir şirket varsa gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz.

 8. savaş dedi ki:

  Merhaba 2013 nisanda bes ‘e dahil oldum 2 ay ödeme yaptım bıraktım. 1 hafta önce geriye dönük tüm borçlarımı kapattım bağlı olduğum sigorta firmasından ayrılıp yeni bir şirkete geçebilir miyim?

 9. İsa ışık dedi ki:

  Bence de BES boş aslında çok iyi olabilecekken boş hale gelmiş. Yılda 6 defa fon değişiklik hakkı az en az 12 olmalı hatta bana kalsa en az 24 yapardım daha çok teşvik edici hale getirilebilirdi.

  1. admin dedi ki:

   Haklısınız fakat şöyle bir gerçek de var ki, 6 adet fon değişiklik hakkını dahi kullanan kişi sayısı çok az.

 10. Rukiye dedi ki:

  24 yıldır BES teyim emekli olmaya 3 yıl kaldı şirket değiştirmek istiyorum zarar eder miyim. Şu anki şirket fonlarınız eski şirket değiştirirken bozulacak yeni şirkette bu kadar fon alamazsın zarar edersin diyor kafam karıştı yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

  1. Hüseyin dedi ki:

   Hayır eğer kesintiniz yoksa sözleşme üzerinde ki olmaması gerekir. siz hayat sigortasından BES’e geçiş yapmış olmalısınız. çünkü BES yaklaşık 18 senedir var. diyelim ki şu anda 3 fonda toplamda 5000 TL niz olsun. A fonunda 1500 TL, b fonunda 2000 TL, c fonunda da 1500 TL niz olur. bu fonların toplam tutarını hiç bir kesinti olmadan işlemin gerçekleştiği tarihte yeni şirkete aktardığınızdan 5000 TL yeni şirketinizdeki fonlara dağılacaktır. sonuç olarak TL tutarınız kayıp yaşamazsınız. Zarar edeceğiniz tek durum yeni geçtiğiniz şirketteki fonların birden bire düşmesi olur ki risksiz fonlara geçmişseniz bu da çok mümkün değil.

 11. fikret kurt dedi ki:

  Merhaba, şirketler arası aktarım yapıldığında herhangi bir kesinti oluyor mu? Garanti bes 5 yıl şartı arıyor çıkışta belli bir oranda yönetim gideri kesiyor. Bu şirket aktarımında geçerli midir ? Devlet katkısı aynen diğer şirkete aktarılıyor mu? Konuyla ilgili bilgilere nasıl ulaşabilirim. tşkler

  1. Hüseyin dedi ki:

   Aktarım yapabilirsiniz buradaki kesinti sizin mevcut şirket ile anlaşmanızda yer alan şartlardır. eğer belli bir sürede çıkış ya da aktarım yaparsanız sizden yapılacak kesintileri size belirtmiş olmaları gerekiyor. diyeim ki belirtmediler ya da unuttunuz. arayın şirketinizi aktarım yapmak istiyorum diyin. sonra onlar size aktarım talep formu ve aktarım yapmanız durumunda ne kadar kesinti olacak ne kadar aktaracaksınız ne kadar anaparanız var ne kadar getiriniz var ne kadar devlet katkınız var hepsini görebilirsiniz. İyi günler

 12. H.gül dedi ki:

  Taşeron şirketteyken oks ile bes e dahil oldum.1 yıl sonra taşerondan kadroya geçtim.önceki şirket oks
  sözleşmemi garanti bankasıyla, şu anki kurumum ziraatle yaptı.1 yıldır garantideki birikimi mi ziraate aktarmaya uğraşıyorum. Evrakları bankaya verdim.talep oluşturduk.hatta 2 kere.ne hikmetse garanti aktarımı yapmıyor.tüm şartları da sağlıyorum.şeytan diyor maddi manevi tazminat davası aç.bankalar bildiğin soyguncu.

  1. HÜSEYİN dedi ki:

   Burdaki kurum banka değil faranti bankasının beraber çalıştığı Garanti emekliliktir. siz garanti emeklilik ile görüşüp sizdeki sözleşmemi ziraat Emekliliğe (Türkiye emeklilik oldu artık) aktarmak istiyorum diyin. ya da Türkiye emekliliğe gidip garanti emeklilikteki sözleşmemi size almak istiyorum diyin.

 13. ali metin dedi ki:

  fonlar bozulup nakite mi çevrilip geçiş oluyor yoksa fonlar transfer mi ediliyor yeni şirkete?

 14. Ahmet dedi ki:

  Masal anlatmış vatandaş

 15. Ukela dedi ki:

  Yanlış hesap , ben 5 yıldır BES’teyim , 100 tl (örnek olsun diye) yatırmışım , 120 tl ek değer kazanmış , devlet katkısı da ek kazançları ile 40 tl olmuş. Yıllık %32 getiri. Bir şeyleri kötülemek için milleti kandırma.