Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem
16 Mart 2012 tarihinde eklendi, 14.698 kez okundu.

            Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Tamamen değiştirdik” dediği bireysel emeklilik sisteminde (BES) değişikliğin temelinde vergi avantajının genele yayılması ve sistemden kısmi çıkışa ‘cezasız’ izin verilmesi olduğu öğrenildi. Mevcut uygulamada 10 yıl içinde sistemden çıkışta toplam birikim üzerinden yüzde 15, 56 yaşını doldurmadan 10 yılsonunda çıkması durumunda da yüzde 10 stopaj ödemek zorunda olan tasarruf sahibinin, yeni dönemde mazeret göstererek birikiminin yüzde 30-40 gibi bir kısmını ‘cezasız’ olarak çekebileceği ifade edildi. Bu uygulama ile insanların BES’e girerken daha cesur hareket etmeleri hedefleniyor. Ancak, tasarruf sahibinin ‘kısmi çıkış’ yapabilmesi için parayı sağlık, çocuğunun eğitimi gibi kritik şeyler için harcayacağını ve bu para dışında başka bir imkânının olmadığını ispat etmesi gerekecek.

Vergi Avantajı Genele Yayılacak

            Bireysel Emeklilik Sistemi’ne önemli bir hamle yaptıracağı öngörülen bir başka değişiklik ise mevcut uygulamada sadece Gelir Vergisi’ne tabi olanların yararlandığı ve yıllık maksimum asgari ücret tutarında olan vergi iadesi. Bu avantaj yeni dönemde ev hanımı ve esnaf gibi bütün kesimlere verilecek. Ancak vergi iadesi olarak verilen para, tasarruf sahibinin BES hesabında oluşturulacak bir alt hesapta tutulacak. Bu arada biriken parayı emeklilik hakkını almadan kullanabilmek için de belli bir kriter konulacak. Mevcut uygulamada yıllık asgari ücret kadar olan vergi avantajının, tasarrufa teşvik için Bakanlar Kurulu kararıyla 2 katına çıkarılması ve BES’e, hayat sigortası ve sağlık sigortasında verilen teşvik dışında bir teşvik verilmesi de bekleniyor.

İşte Beklenen Değişiklikler

 • Vergi avantajı genele yayılacak. Elde edilen vergi avantajı tasarruf sahibinin hesabında bir alt hesap açılarak tutulacak.
 • Geçerli mazereti olanlar birikimin belli bir tutarını % 15 vergi ödemeden çekebilecek. Böylece, “İhtiyaç anında paramı vergisiz çekemiyorum” diyen ve sisteme girmekte çekingen davrananların önü açılacak.
 • Sınırlı araçlara yatırım yapabilen BES fonlarının altın, gayrimenkul yatırım fonu, anapara korumalı fon gibi araçlara yatırım yapmasının önü açılacak.
 • Uzun vadeli mevduat ve bono gibi yatırım yapan BES fonlarına stopaj indirimi sağlanarak sistem teşvik edilecek.

 

Fonların yatırım alanı genişleyecek

           Yeni dönemde BES fonlarının yatırım alanı da genişleyecek. Mevcut durumda DİBS’ler, hisse senetleri ve mevduat gibi sınırlı yatırım alanı bulunan BES fonlarının, yeni dönemde altın fonları, gayrimenkul yatırım fonları, anapara garantili fonlar gibi alanlara da yatırım yapmasının önünün açılması bekleniyor. Uzun vadeli bono alan veya mevduat yapan fonlara da stopaj avantajı getirilmesi düşünülüyor.

Habertürk


Etiketler:

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem Konusuna 36 Yorum Yapıldı
 1. rıza bilidn dedi ki:

  Selam arkadaşlar bes den ayrılma durumunda maliye kesilen vergileri 1-1-2013 tarihinden sonra ödeyecekmiş banka görevlisi söyledi. Bu konuda bilgisi olan var ise bilgilendirirse sevinirim.

 2. TÜRKER GÜNER dedi ki:

  Halihazırda üç ayrı bireysel emeklilik hesabım var. %25 oranındaki “Devlet Katkısı” bu hesaplarımın hepsi için ayrı ayrı mı yapılacak yoksa her bir katılımcı için tek bir destek mi sözkonusu? Bir başka ifadeyle üç hesabım için de ayrı ayrı %25 oranındaki desteği alabilecekmiyim?

  1. admin dedi ki:

   Türker Bey;
   3 hesabınız için de destek alırsınız ama, ilgili takvim yılına ait brüt asgari ücretin toplamı kadar yatırdığınız katkı payları için devlet desteği alırsınız.

   İlgili yıla ait brüt asgari ücretin toplamını aşan tutar için devlet desteği alamazsınız.

   Yani kaç tane hesabnız olduğu değil yatırdığınız tutar önemli olan.

   iyi günler.

 3. yavuz cetin dedi ki:

  merhaba,
  56 yasina kadar ödeme yaptigim takdirde bir stopaj durumu varmi????
  56 yasinsi doldurdugumda toplanan miktarin hepsini birden cekme imkanim varmi, yoksa emekli parasi gibi aylik bir ödeme mi yapilacaktir?
  tesekkürler

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git