BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

            Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Tamamen değiştirdik” dediği bireysel emeklilik sisteminde (BES) değişikliğin temelinde vergi avantajının genele yayılması ve sistemden kısmi çıkışa ‘cezasız’ izin verilmesi olduğu öğrenildi. Mevcut uygulamada 10 yıl içinde sistemden çıkışta toplam birikim üzerinden yüzde 15, 56 yaşını doldurmadan 10 yılsonunda çıkması durumunda da yüzde 10 stopaj ödemek zorunda olan tasarruf sahibinin, yeni dönemde mazeret göstererek birikiminin yüzde 30-40 gibi bir kısmını ‘cezasız’ olarak çekebileceği ifade edildi. Bu uygulama ile insanların BES’e girerken daha cesur hareket etmeleri hedefleniyor. Ancak, tasarruf sahibinin ‘kısmi çıkış’ yapabilmesi için parayı sağlık, çocuğunun eğitimi gibi kritik şeyler için harcayacağını ve bu para dışında başka bir imkânının olmadığını ispat etmesi gerekecek.

Vergi Avantajı Genele Yayılacak

            Bireysel Emeklilik Sistemi’ne önemli bir hamle yaptıracağı öngörülen bir başka değişiklik ise mevcut uygulamada sadece Gelir Vergisi’ne tabi olanların yararlandığı ve yıllık maksimum asgari ücret tutarında olan vergi iadesi. Bu avantaj yeni dönemde ev hanımı ve esnaf gibi bütün kesimlere verilecek. Ancak vergi iadesi olarak verilen para, tasarruf sahibinin BES hesabında oluşturulacak bir alt hesapta tutulacak. Bu arada biriken parayı emeklilik hakkını almadan kullanabilmek için de belli bir kriter konulacak. Mevcut uygulamada yıllık asgari ücret kadar olan vergi avantajının, tasarrufa teşvik için Bakanlar Kurulu kararıyla 2 katına çıkarılması ve BES’e, hayat sigortası ve sağlık sigortasında verilen teşvik dışında bir teşvik verilmesi de bekleniyor.

İşte Beklenen Değişiklikler

 • Vergi avantajı genele yayılacak. Elde edilen vergi avantajı tasarruf sahibinin hesabında bir alt hesap açılarak tutulacak.
 • Geçerli mazereti olanlar birikimin belli bir tutarını % 15 vergi ödemeden çekebilecek. Böylece, “İhtiyaç anında paramı vergisiz çekemiyorum” diyen ve sisteme girmekte çekingen davrananların önü açılacak.
 • Sınırlı araçlara yatırım yapabilen BES fonlarının altın, gayrimenkul yatırım fonu, anapara korumalı fon gibi araçlara yatırım yapmasının önü açılacak.
 • Uzun vadeli mevduat ve bono gibi yatırım yapan BES fonlarına stopaj indirimi sağlanarak sistem teşvik edilecek.

 

Fonların yatırım alanı genişleyecek

           Yeni dönemde BES fonlarının yatırım alanı da genişleyecek. Mevcut durumda DİBS’ler, hisse senetleri ve mevduat gibi sınırlı yatırım alanı bulunan BES fonlarının, yeni dönemde altın fonları, gayrimenkul yatırım fonları, anapara garantili fonlar gibi alanlara da yatırım yapmasının önünün açılması bekleniyor. Uzun vadeli bono alan veya mevduat yapan fonlara da stopaj avantajı getirilmesi düşünülüyor.

Habertürk

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ercan ERKAN dedi ki:

  Bu sistem ne zaman yürürlüğe girecek ve işlemeye başlayacak ? Sisteme henüz dahil omadım ve bu yeni sistemin gerçekleşmesi ile başlamak istiyorum, dolayısı ile ne zaman başlayacağı benim için önemli… Teşekkürler !

 2. admin dedi ki:

  Ercan Bey,
  Bireysel Emeklilikte yeni uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda net bilgiler yok, fakat tasarı üzerinde çalışmalar da sona gelindiği yönünde haberler var.

  1. Ercan ERKAN dedi ki:

   Teşekkür ederim ! ;)

 3. KENAN BOLAT dedi ki:

  ben eylül 2005 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sistemi içerisindeyim. yeni sistemin ne zaman yürürlüğe gireceği önemli değil diye düşünüyorum. nihayetinde bu sistem yürürlüğe girdiğinde mevcut bireysel emeklilik sahipleri yürürlüğe girme tarihinden itibaren yeni sistem üzerinden işlem görecekler.

 4. abdullah ergin dedi ki:

  mrb.. ben yaklaşık 7 yıldır bes ödüyorum..devletin katkısını ayrı hesapta şirketin net sitesinde görebilecekmiyim..

  1. admin dedi ki:

   evet görebileceksiniz.

 5. Fatih Bozdağ dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 2 yıldır BES sistemindeyim ve vergi avantajından yararlanıyordum. Yeni gelecek olan sistem vergi avantajından yararlanmayan %65’i ödüllendirirken yararlanan %35’lik kesimi cezalandırmış olmuyor mu? Bu konudaki yorumunuzu alabilir miyim? Teşekkür ederim…

  1. admin dedi ki:

   Fatih Bey;
   Hem evet hem hayır, şöyleki, siz yıllık gelir vergisi olarak %25’in altındaki grupta iseniz avantajlısınız ama %25’in üzerinde bir vergi dilimine giriyorsanız evet zararınız olacaktır.

 6. Mualla Menkü dedi ki:

  Merhaba.. Ben sisteme ilk girenlerdenim. Bu yeni yasa bizi de kapsayacak mı? Televizyonda sisteme önceden girenlerin aynen devam edeceği şeklinde birşey duydum sanki..

  1. admin dedi ki:

   Mualla Hanım ;
   sistem herkesi kapsamaktadır.

 7. esin oluk dedi ki:

  Bu sistem ne zaman yürülüğe giriyor yada girdi mi? 5 yıldır ödüyordum. Çıkmak istiyorum. sözleşmeme göre 5 yılın sonunda cezasız birikimimin tamamını alabiliyorum. yürürlüğe girmeden sonlandırmalıyım.

 8. Fatih Bozdağ dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 2 yıldır BES birikim yapıyor ve vergi avantajından yararlanıyordum. Yeni sistem bizleri cezalandırmış olmayacak mı? Gemişteki haklarımız daha iyiydi. Vergi avantajından yararlan(a)mayan %65’i kurtarmaya çalışırken yararlanan %35’lik kısım gözardı edilmiş olmayacak mıdır?
  Teşekkür ederim…Saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   Fatih Bey;
   önceki sorunuzda cevaplamaya çalıştım..

 9. YELDA s dedi ki:

  merhaba yaklaşık 2,5 yıldır ödeme yapıyorum.bir ay önce kadar bes şirket değişkilği yaptım.şimdi paramı alıp çıkmak istiyorum.Bu yasadan açıkcası birşey anlamadım.Ayrılmam durumumda kesintim yüzde kaç olur? Ayrıca şimdi ayrıldığımızda, ana paraya dokunuloyor mu?Yoksa anapara+faiz i ile birlikte mi kesintisi oluyor?
  saygılar…

  1. Bes Uzmanı dedi ki:

   Yelde Hanım Merhaba ;

   Kesintileriniz bu dönem içinde 10 sene ve 56 yaş kurallarını tamamlamadığınızdan %15 Stopaj kesintisi bununla beraberde var ise şirket kesintileri (Giriş Aidat vs).Kaldıki Farklı firmalarda giriş aidatları peşin,taksitli yada ertelenebilir durumdadır.Eğer ertelenmişse zaten transfer işleminde bu sizden tahsil edilmiştir.Geriye kalan ise Stopajdır.Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgiyi Emeklilik Uzmanınızdan alabilrsiniz.

 10. Cemil dedi ki:

  Bu sistemden 10 yılınızı dolduramadan kesıntısın çıkamazsınız 10 yıl sonra cıksanız bıle %15 stopaj kesıntısı var.Yenı Sıstemden ıse eskı uyeler faydalanamayacak ıcerı parası nıspetınde devletın %25 lık verdıgı tutarı alamayacak sıstem yasalastıktan sonra vergıden kesılmeyecekte nakıt olarak hesabınıza yatacak ve 3 yıldan öncede alamayacaksınız.

 11. şevket iyi dedi ki:

  merhaba.yaklaşık 2 yıldır bireysel emeklilik primi yatırıyorum.sistemden ayrılmak istiyorum.yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra sistemden ayrılmam mümkün olacak mı?sistemden şimdi çıkmam ile yasanın yürürlüğe girmesinden sonra çıkmam arasında ne gibi bir fark olacak.hangi durumda daha karlı olacağım bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

 12. Ümit Tanrıverdi dedi ki:

  Daha önceleride devletin vatandaş için ayrı hesaplarda tuttuğu paralar vardı, zorunlu tasarruf fon ları gibi, akıbeti herkesce malum. Daha önce devlet tarafından vatandaş adına açılan hesaplardan birikimini alıp karlı çıkılan bir uygulama varmı? Yıllar sonra yeni gelecek hükümetin ne parası hesapların adı var ama kendisi yok biz bir şey görmedik derse ne olacak? Şu anda ben para yatırdığımda vergi iadesi alıyorum buda bankanın kesintilerini karşılıyor sorun olmuyor ama yasa yürürlüğe girince ban bankaya 240 tl yatırıcam banka benim adıma 211 TL yatırıma dönüştürecek baştan kayıp. Çıkmakta fayda var bence.

 13. Murat Uz dedi ki:

  Bu sistem ne zaman yürürlüğe girecek ve işlemeye başlayacak ? Sisteme henüz dahil omadım ve bu yeni sistemin gerçekleşmesi ile başlamak istiyorum, dolayısı ile ne zaman başlayacağı benim için önemli… Teşekkürler !

 14. yücel ünal dedi ki:

  Yeni sistem seçmeli olmalı, zira çalışan ve vergi diliminde %20-%27-%35 vergi kesintisi matrahına ulaşanlar için 100-TL’ye 25 TL devlet katkısı eskisine göre dezavantajlı örneğin maaşından %27 vergi kesilen bir kişi yatırdığı 100-TL karşılığında maaşında 27-TL fazla atış olmakta, başka değişle cebinden 100-27=73-TL çıkmakta karşılığında 100-TL yatırım fonu sahibi olmaktadır.İl günden kazancı 27/73 %42,85 olmaktadır.

 15. deniz arslan dedi ki:

  merhaba bir kaç sorm olacak ..yeni düzenlemenin önceki uygulamalardan farkı nedirr?
  yeni düzenleme nasıl işleyecektir?
  yeni düzenleme ile ilgili yurtdısında benzer uygulamalar ve talepler ne durumdadır?

 16. İLKNUR GÜRKAN dedi ki:

  Arkadaşlar Merhaba,
  yaklaşık 4 yıldır bireysel emeklilik ile ilgili çalışmalar yapıyorum,
  şuanda da aktif olarak satışını ve bilgilendirmesini yapmaya aracı kişiyim.
  Merak ettiklerinizi aşağıdaki iletişim adresinden bana ulaşarak detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
  Tşk
  İlknur Gürkan
  ilknur.gurkan@alinsigorta.com
  0530 460 85 07

 17. Cemal Akçabay dedi ki:

  Mrb.Arkadaşlar! Yeni sistem bizler için artı hiçbirşey getirmiyor, tam tersi çok şey götürüyor. 1.) Bordrolu çalışanlar mutemede prim dekontlarını verdiklerinde anında vergi indirimi olarak enaz %15 olmak üzere %20, %30.. oranında vergi avantajını peşin olarak alıyorlardı. Yeni sistemde bu paraya 3 yıl asla dokunamayacak, 3 yılın sonunda %15 vs bölük pörçük alabileceğiz. 2.) bu yıl için vergi barajı olan 9800 TL lik % 15 lik dilimden daha erken çıkıp %20 lik dilime gireceğiz. Yani aylık gelir vergisi matrahımız 2000 TL ise ilk dilim için 300 TL gelir vergisi öderken, %20 lik dilime yakalandığımızda bu rakam 400 TL ye çıkacak yani yıl sonuna kadar her ay ortalama 100 TL fazla vergi ödeyeceğiz. Bu önemli bir rakam olsa gerek. 3.) Bize vereceği %25 lik oran brüt asgari ücretin %25 i ile sınırlı olacak, buda büyük bir handikap. 4.) bu paralarımızın nerede değerleneceği ve getiri oranı belli değil. Ayrıca bizim bu fonları yönetme şansımız olmayacak. Kısacası cebimize girecek sıcak paraya zorla el konulup çarçur edilecek. Korkarımki, daha önce zorla kesilen zorunlu tasarruf gibi, bu paralarda devletin elinde patlayacak ve ödenemez duruma gelecek. Olan yine bize olacak. Ben şahsen böyle bir sisteme güvenmemeye başladım. İşin hiçbir esprisi kalmadı ve sulanmaya başladı.

  1. sercan cengiz dedi ki:

   Aynen katılıyorum devlet tarafından başka bir hesapta sanal olarak toplanan paralar buhar olup uçup gidecek.
   Aynı zamanda yıllık brut asgari ücretin %25ini vermeleri de kaba hesapla 220 TL gibi yıllık bir avantaj sağlar ki buda aylık 18,3 TL avantaj sağlar. Yani aylık 73 TL’lik yatırımdan fazlası için vergi avantajı alınmayacak demektir.
   Kısacası yeni sistem bireysel emekliliğe yüksek katkı payı ödeyen kişilere hiçbir yarar getirmiyor75 TL üzeri katkı payının paranızı bağlamaktan başka hiçbir yararı olmuyor.

  2. Salim Arslan dedi ki:

   Merhaba Admin Bay,Bayan;

   Olumlu yazanların cevabını vermişsiniz. Cemal Bey gibi olan kesimde ben de olmak üzere %35 lik bir kesim var ki; biz aylık üyelik aidatımız çok da yüksekten yatıran kesim bu yeni çıkacak yasadan hiç te hoşnut değiliz. ben yıllık olarak 4800 tl ile başladım. Gerçekten de beni kasmayacak şekilde on yıl boyunca bu sistemde sadece ve sadece vergi avantajı olduğu için girdim. Bu sene birinci yılım eğer bu sistem uygulamaya konursa %10 luk eflasyon payını da katarak ortalama 70.000 tl ye yakın paradan olacaksınız. çünkü ben zararına da olsa ayrılmayı düşünüyorum.

   Bu yazımıza yanıt verip bana da bilgillendirme maili atarsanız çok sevinirim. Mail adresim arslan_salim@hotmail.com

   Son söz olurken tarladaki prince giderken evde ki bulgurdan olmayın… Yada kaş yapalım derken göz çıkarmak gibi bir şey olacak…

   Saygılar..

   1. admin dedi ki:

    Selim Bey;

    Öncelikle olumlu yazanlara cevap verilmiş olumsuz yazanlara verilmemiş şeklindeki yaklaşımınızın yanlış ve önyargılı olduğunu belirtmek isterim. Sitemizde bu tip bir yaklaşım kesinlikle olmamıştır ve olmayacaktır.

    Cemal Bey’in mesajı ise olumsuz mesaj sınıfına soktuğunuz evet bir cevap yazmamışım ama eğer o mesajı okuduysanız bir soru sorulmamış, durum tespiti yapılmış ve Cemal Bey’in yaklaşımı da doğru. Dolayısıyla benim “cevap” niteliğinde bir şey yazmam gerekmiyor.

    “… ortalama 70.000 tl ye yakın paradan olacaksınız. çünkü ben zararına da olsa ayrılmayı düşünüyorum.” Diye bir şeyler söylemişsiniz ama ne demek istediniz anlayamadım. “Olacaksınız” daki kastınız sitemiz ise, sitemizin hiçbir bireysel emeklilik şirketiyle alakası bulunmamaktadır. Yani bizim bir kaybımız yok, burada yapmaya çalıştığımız bireysel emeklilik sistemiyle ilgili bilgi vermektir.

    Yeni Bireysel Emeklilik Sisteminin %25’in üzerinde vergi diliminde yer alan kullanıcılar için dezavantaj, çalışmayanlar ve daha alt vergi dilimlerinde olanlar için de avantaj sağladığını çeşitli mesajlarımda belirttim ve belirtmeye devam edeceğim.

    Anlayamadığınız, cevaplanmasını istediğiniz bir sorunuz varsa lütfen açık olarak yazın ve cevaplamaya çalışalım.

    İyi günler diliyorum.

  3. okan okan dedi ki:

   Arkadaş sizde herşeye muhalefet etmeyin şimdiye kadar sadece biz çalışanlar yararlanıyorduk şimdide herkes yararlanabilecek

 18. Murat Eskin dedi ki:

  Halen bir emeklilik sistemindeyim,ikinci bir sisteme katilabilirmiyim?

  1. Bes Uzmanı dedi ki:

   Merhabalar Murat Bey;

   Halen emeklilik sisteminde olmanız 2. olarak bireysel emeklilik sistemine girişte engel oluşturmamaktadir.Hatta ve hatta bazen fayda dahi oluşturabilir.Taktir edersiniz ki hayatımızdaki gelir artışları yada gidere sebebiyet veren durumlarla birşekilde karşılaşabiliyoruz.Böle bir durumda sistemden çıkmanız durumunda emeklilik sürecindeki haklarınızı kaybetmenize sebebiyet vericeğinden en azından birini kırdırmanız ve diğerinin bu süreçte kalması Bes sistemi içinde bir şekilde avantaj sağlayabilir diye düşünüyorum.

 19. Ersin ÖZDEMİR dedi ki:

  Arkadaşlar 220 TL lik tutar yıllık değil aylık olarak uygulanacak tutardır. Bu itibarla aylık 800 – 1000 TL tutara kadar olacak ödemelerde bu tutarın %25’i devlet teşviği olarak alınabilecek.

  Öte yandan bugünkü sistemde gelir vergisi avantajı sadece sistemdeki kişilerin %8 i tarafından kullanılabilmekteydi. Özel sektörde çalışanlara patronlar tarfından gelir vergisi iadesi yapılmıyordu. Yeni sistemde ise patronlar devre dışı kalacak ve herkes aylık %25 katkı alacak.

  Sistem tasarruf üzerine kurulduğundan sistemde ne kadar çok durulursa katkının tamamını almak o kadar mümkün oluyor. ZAten bu katkının yapılmasındaki amaç ulusal tasarruf oranını artırmak.

 20. MUSTAFA özçömlekçi dedi ki:

  KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM. 10 YIL BOYUNCA PARA YATIRDIM. ÖDEDİGİM TOPLAM PARAYI ANCAK ALABİLDİM. STOPAJ KESİNTİSİ % 15. % 9 BUNLARDAN DA BAHSEDİLMELİ. BU SİSTEME GİRECEKLER TEKRAR DÜŞÜNSÜN…SAKIN ALDANMAYIN SİGORTA ŞİRKETLERİNE…

 21. rıza bilidn dedi ki:

  Selam arkadaşlar bes den ayrılma durumunda maliye kesilen vergileri 1-1-2013 tarihinden sonra ödeyecekmiş banka görevlisi söyledi. Bu konuda bilgisi olan var ise bilgilendirirse sevinirim.

 22. TÜRKER GÜNER dedi ki:

  Halihazırda üç ayrı bireysel emeklilik hesabım var. %25 oranındaki “Devlet Katkısı” bu hesaplarımın hepsi için ayrı ayrı mı yapılacak yoksa her bir katılımcı için tek bir destek mi sözkonusu? Bir başka ifadeyle üç hesabım için de ayrı ayrı %25 oranındaki desteği alabilecekmiyim?

  1. admin dedi ki:

   Türker Bey;
   3 hesabınız için de destek alırsınız ama, ilgili takvim yılına ait brüt asgari ücretin toplamı kadar yatırdığınız katkı payları için devlet desteği alırsınız.

   İlgili yıla ait brüt asgari ücretin toplamını aşan tutar için devlet desteği alamazsınız.

   Yani kaç tane hesabnız olduğu değil yatırdığınız tutar önemli olan.

   iyi günler.

 23. yavuz cetin dedi ki:

  merhaba,
  56 yasina kadar ödeme yaptigim takdirde bir stopaj durumu varmi????
  56 yasinsi doldurdugumda toplanan miktarin hepsini birden cekme imkanim varmi, yoksa emekli parasi gibi aylik bir ödeme mi yapilacaktir?
  tesekkürler