BireyselEmeklilikSistemi.Org

Bireysel Emeklilikteki Değişiklikleri İçeren Paket Başbakanlıkta

16.04.2012

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yönelik destekleri içeren paket Başbakanlık’a gönderildi. Sisteme yönelik teşviklerin temelinde nakit desteği yer alıyor. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi, devletin yüzde 20’lik vergi teşvikini doğrudan nakit olarak alabilecek. BES’e üye olduğunda ne kadarlık vergi teşviki aldığını anında hesabında görebilecek. Sistemi geliştirmeye yönelik ikinci adım ise hem işveren hem de devlet eliyle prim ödemelerinin desteklenmesi. İşveren, çalıştırdığı işçinin bireysel emeklilikten faydalanabilmesi için priminin bir kısmını karşılayacak. İşverene de devletin, bunun karşılığında vergisel destekte bulunması gündemde. Tasarrufların değerlendirilmesi ve özel emeklilik imkânının sağlanması amacıyla uygulanan BES’ten faydalananların sayısı 2,5 milyonu aşarken, sistemin büyüklüğü de 15 milyar lirayı buldu.

Zaman

Etiketler:

Yorumlar
 1. NUR DEMİR dedi ki:

  İYİ ÇALIŞMALAR, 2007 YILINDAN BERİ DÜZENLİ OLARAK ES ÖDEMEMİ YAPIYORUM.İŞTEN AYRILACAĞIM İÇİN ÇIKMAK İSTEDİĞİMDE ANAPARA + KAZANÇ ÜZERİNDEN Mİ KESİNTİ OLACAK, YOKSA TAMAMI ÜZERİNDEN Mİ KESİNTİ YAPILACAK ? BİRAZ DAHA BEKLEMEMİ TAVSİYE EDER MİSİNİZ ?

  1. Fehmi KÖZ dedi ki:

   Sistemden ayrılmak yerine bireysel emekliliğinizi dondurmanız sizin için daha avantajlı olur bu sayede sistemden emeklilikle ilgili olarak haklarınızdan vazgeçmeyerek ödemeye ara vermiş olursunuz ara verdiğiniz dönemde birikimleriniz fonda değerlenmeye devam eder ara verebileceğiniz zaman dilimini isterseniz kendiniz belirleyebilirsiniz yada süresiz olarak ara verebilirsiniz. Sistemden çıkmanız halinde emekliliğe esas alınacak olan 2007 den bu yanı geçen 5 yıllık süreyi kaybetmiş olursunuz. Mevcut yasaya göre sistemden çıkarsanız anapara + kazanç üzerinden kesinti yapılır ve eğer 5 yılınız doldu ise %10 kesinti, 5 yılınız dolmadı ise %15 kesinti yapılacaktır. Paraya çok ihtiyacınız var ise sistemden kesintiyle ayrılıp bunun sonrasında konuyu yargıya taşıdığınızda kesintinizin anapara + kazanç üzerinden değil kazancınız üzerinden yapılmasını sağlayabilirsiniz bununla ilgili kazanılmış emsal davalar mevcuttur ancak bu süreç biraz uzun sürecektir.

  2. admin dedi ki:

   Nur Hanım; eski sistemde kesindi anapara+kazanç üzerinden yapılmakta iken yeni sistemde bu değişerek yalnızca kazanç üzerinden yapılmaya başlanılmıştır. Ayrıca eğer eski sistemdeyken çıktıysanız dahi önümüzdeki aydan itibaren başvuru yaparak anaparanızdan yapılan kesintiyi alabileceksiniz.

 2. hamdiye batu demiray dedi ki:

  aynı şekilde bende 3 veya 4 ay önce bes den çıkmak zorun da kaldım ihtiyacım olduğu için ve vergi anapara üzerindende kesildi ben kesilen bu fazla vergiyi geri alabilecekmiyim

  1. Fehmi KÖZ dedi ki:

   Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili konularda her türlü sorularınız için bana 0549 667 57 04 numaralı telefonumdan ulaşabilirsiniz
   Hamdiye hanım sizin işleminizle ilgili süreç şu şekilde gerçekleşecektir.
   1.Büyük mükellfler vergi dairesine başvuru
   2.Büyük mükellefler vergi dairesinin başvuruyu redetmesi
   3.Adli makamlara başvuru

   Bu konuda emsal davaların sayısı fazla olduğu için davayı kazanırsınız ancak süreç enaz 3 ay kadar sürüp yorucu olduğundan dolayı eğer alacağınız miktar çok fazla değilse süreçle zaman harcamamanızı tavsiye ederiz

  2. admin dedi ki:

   Hamdiye Hanım; Ana paradan yapılan söz konusu kesintiyi Ağustos ayından itibaren dilekçe vererek iade alabileceksiniz. Mahkeme sürecine gerek yokturdur.