BireyselEmeklilikSistemi.Org

BOYKOT’u BES’le!!

BOYKOT’u BES’le!!

Gezi parkı olayları sonrası sessiz kalan medya organları ve bağlı oldukları holdinglerle ilgili sosyal medyada sürdürülen boykot kampanyasını BireyselEmeklilikSistemi.Org olarak destekliyoruz.

Boykot kapsamında NTV ve Star Tv’nin de sahibi olan Doğuş Holdinge bağlı Garanti Bankasıyla ilgili boykot kararı sosyal medyada geniş yer ve katılımcı bulmaktadır.

Aynı şekilde Bireysel Emeklilik alanında faaliyet gösteren Garanti Emeklilik de yine aynı holdinge aittir.

Bu doğrultuda boykota katılmak isteyen BES katılımcıları, boykot edilen holdinglere bağlı Bireysel Emeklilik Şirketlerindeki birikimlerini başka bir şirkete aktarabilir veya sistemden ayrılabilirler.

Peki bunun için ne yapmalısınız?

Başka bir şirkete aktarım için;

1-Katılımcı aktarım talebini mevcut emeklilik şirketine iletir.

2-Şirket, katılımcıya beş iş günü içinde hesap özetini, aktarım bilgi formunu ve aktarım talep formunu gönderir.

3-Katılımcı, hesap özetiyle birlikte aktarım yapılacak şirkete başvurur.

4-Aktarım yapılacak şirket, talebi uygun bulması halinde bir plan önerir ve planda öngörülen kesintilere ilişkin bilgi verir.

5-Katılımcı, ilgili planı tercih etmesi durumunda, aktarım işlemi için düzenlenmiş teklif formunu doldurarak imzalar.

6-Katılımcı imzaladığı aktarım talep formunu faks veya posta ile aktarım yapacak şirkete gönderir. Aktarım talep formunun şirkete ulaştığı tarihten itibaren on iş günü içinde birikim, devlet katkısı hesabına ilişkin tutarlarla birlikte yeni şirkete aktarılır.

Aktarımla ilgili kafanıza takılabilecek sorular:

Aktarımla kurulan sözleşmem için de giriş aidatı öder miyim?

Aktarımla kurulan yeni emeklilik sözleşmesi için giriş aidatı alınmaz.

 

Aktarım sonrası sisteme giriş tarihim değişir mi?

Hayır. Katılımcının bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden kaynaklanan süreye ilişkin hakları ile varsa hak kazanma sürelerine ilişkin hakları aktarım yapılan şirkette aynen korunur.

 

Emeklilik şirketimi değiştirirken ödemem gereken ek bir tutar olacak mı?

Başka bir emeklilik şirketine aktarım durumunda, aktarım yapılacak şirkete giriş aidatı ödenmesi gerekmemektedir. Ancak katılımcının mevcut sözleşmesinde giriş aidatı ertelenmiş ise, bireysel emeklilik sisteminden ayrılma veya başka bir şirkete aktarım durumunda, sözleşmesinin bulunduğu şirket giriş aidatının ödenmemiş kısmını katılımcının bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerinin ana para kısmından indirebilecektir. Anaparanın kesintiyi karşılamaya yetmediği durumlarda, katılımcıdan giriş aidatı ayrıca tahsil edilebilir.

 

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için ;

1-Sistemden ayrılmak için katılımcı sözleşmenin bulunduğu şirkete başvurur.

2-Şirket, ayrılma amacı ile yapılan başvurunun kendisine ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içinde, ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özetini katılımcıya gönderir.

3-Katılımcının, ayrılma talep formunu imzalayarak faks veya posta ile şirkete göndermesi halinde, bireysel emeklilik hesabındaki birikim ve devlet katkısı hesabındaki varsa hak kazanılan tutarlar, formun şirkete ulaştığı tarihten itibaren yirmi iş günü içinde katılımcının belirttiği hesaba ödenir.

 

Not: Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya ve geçiş/iptal sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Etiketler:

Yorumlar
 1. İBRAHİM dedi ki:

  NE ALAKASI VAR GEZİ PARK DESTEKLEMELERİYLE BOYKOT KARARININ SİZDE BÖYLE YAPARAK YANDAŞ BES Cİ OLMUŞ OLUYORSUNUZ GEZİ PARK OLAYLARI HADDİNDEN FAZLA BÜYÜDÜ SANKİ KIRILAN DÖKÜLEN GAVUR MALI ONCA KALDIRIMDA BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE MİLYONLARCA YETİM ÇOCUĞUN HAKKI VAR BUNU NASIL ÖDEYECEKLER ÖNCE ONU SÖYLESİNLER

  1. admin dedi ki:

   İbrahim Bey;
   Bu boykata destek vermek bizi sizin deyiminizle “yandaş BES’ci” yapıyorsa evet biz yandaş BES’ciyiz..

 2. Zeki dedi ki:

  Kesinlikle size katılıyorum. Bu bir hak arama mucadelesidir.Halkı yok sayan sadece sömüren bu kartellere haddini yine halk bildirir..Saygılar

 3. el valiente dedi ki:

  yarin gidip garanti emeklilik hesabimi kapatiyorum.
  hatta kredi kartlarimi da kapatacagim.

 4. ibrahim ergen dedi ki:

  bes bizden haksız yere kesilen paradır.bu para vergi daresine iade edilmiştir.10 ay oldu hala kayıt altında imiş sadece bizleri oyalamak amacı parayı devlet kullanmakta daha önce vermiş olsalardı benim işime yarayacaktı günlük 100 kişinin parasını iade etseler şuana kadar kimsenin parası kalmazdı.40-50 memur 2-3 kişinin işini yapamıyorsa işlerinin bırakıp gitsinler.amaç sadece paramızız kullanmak başka birşey değil.bunlar paranın faizini vereceklerine kesinti yapacaklar daha paradan nasıl adalet böyle…!

 5. 77 dedi ki:

  yazaklar olsun garantı ye bu devlet sayesın de buyudu yedıgı tabağa tukuru yo … bana da yazıklar olsun gozum kormus sızın gıbı devletın sayesın de zengın olup devlete hançer saplayan banka ya destek olmusum…