BireyselEmeklilikSistemi.Org

Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden Açıklama: “İşimiz Çok Yoğun”

Büyük Mükellefler Vergi Dairesinden Açıklama: “İşimiz Çok Yoğun”

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi kesintilerin iadesine ilişkin yayınladığı duyuruda, Bireysel emeklilik sisteminden ayrılan hak sahiplerine iade ödemelerinin ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgi verilmezken, hak sahiplerinden çeşitli iletişim yollarıyla gelen soru ve taleplere iş yoğunluğundan dolayı cevaplamakta sıkıntı çekildiğini belirterek; bireysel emeklilik ve hayat sigortası poliçelerine ait iade işlemleri için başvuruların yalnızca Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılacağı, başvuruların elden, iadeli taahhütlü posta ve kargo yolu ile yapılabileceği, faks ve e-mail yolu ile yapılan başvuruların işleme alınmayacağı, başvuruların değerlendirme sürecinin yoğunluk nedeniyle uzun sürmekte olduğu, başvuru belgelerinde eksik bulunması halinde ilgiliye yazılı olarak bildirileceği ve iade işlemleriyle ilgili herhangi bir düzenleme yapılması halinde internet sitesinden anlık yayınlanacağı belirtilmektedir.

Konuya ilişkin duyuru metni aşağıdadır.

……………………………………………………………

“Bilindiği gibi; 29.06.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6327 sayılı Kanun’un geçici 1’inci maddesi uyarınca, bu maddenin yürürlüğe girmesinden önce emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından kesilerek Başkanlığımıza ödenen vergilerin anaparaya tekabül eden kısımlarının hak sahiplerine iadesi ile ilgili başvurular 29.08.2012 tarihi itibariyle başlamış bulunmaktadır. 29.08.2012 tarihinden bugüne kadarki uygulamada, posta başvurularının ulaşıp ulaşmadığı, başvurularının işleme konulup konulmadığı, başvurularında bir eksiklik bulunup bulunmadığı, ödemelerin hangi tarihte gerçekleştirileceği vb. gibi konularda hak sahiplerinden telefon, e-mail ve yazılı başvuru yollarıyla Başkanlığımıza çok sayıda bilgi edinme talebi ulaşmaktadır. Bu yöndeki her talep usulü dairesinde cevaplandırılmakla birlikte, iletişim hatlarımızın yoğunluğu nedeniyle çok sayıda hak sahibinin Başkanlığımıza ulaşmakta güçlük yaşadığı anlaşıldığından aşağıdaki açıklamaların ve hatırlatmaların kamuoyuna duyurulması gereği hasıl olmuştur.

1- 6327 sayılı Kanunun geçici 1’inci maddesi uygulaması kapsamına giren bireysel emeklilik ve hayat sigortası poliçelerine ait iade işlemlerine ilişkin olarak ülke genelinden alınan tüm başvurular yalnızca Başkanlığımız tarafından işleme tabi tutulmaktadır/tutulacaktır.

2- Söz konusu başvurular yalnızca, elden, iadeli taahhütlü posta ve kargo yolu ile yapılabilmekte olup faks ve e-mail yolu ile yapılan başvurular işleme konulmamaktadır.

3- Alınan her bir başvuru sırasıyla; başvuruların açılıp tasniflenmesi (posta ve kargodan gelen başvurular için), evrak kaydı verilmesi, sigorta ve emeklilik şirketleri verileriyle kontrol edilip mutabakat sağlanması, düzeltme işlem ve evraklarının hazırlanması, muhasebe kayıt ve evraklarının hazırlanması ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi aşamalarından geçmektedir. Bu süreç, işleme tabi tutulacak poliçe sayısı ile birlikte ele alındığında işlem ve zaman açısından çok büyük bir yekün teşkil etmektedir.

4- Başvuru dilekçesi ekinde yer alması gereken belgeler 83 No’lu Gelir Vergisi Sirkülerinde ve Başkanlığımız internet sayfasında yer alan duyurularda belirtilmiştir. Başkanlığımıza ulaşan başvurular üzerinde yapılan kontrollerde herhangi bir eksiklik tespit edilmesi halinde hak sahibine ayrıca yazı ile bilgi verilmektedir.

5- Uygulama ile ilgili bütün yasal ve idari düzenleme ve gelişmeler Gelir İdaresi Başkanlığının ve Başkanlığımızın internet sayfalarında anlık olarak duyurulmaktadır. Konu ile ilgili olarak herhangi bir yeni düzenleme olması durumunda aynı gün internet sayfamızdan duyuru yapılacaktır. (Örneğin Gelir idaresi Başkanlığınca hazırlanan ve konunun detaylarını içeren 85 No’lu Gelir Vergisi Sirküleri onaylandığında internet sayfamızdan duyurulacaktır.) Hak sahiplerince bahsi geçen internet sayfalarının ve ilgili duyumların takip edilmesinde fayda mülahaza edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı

Etiketler:

Yorumlar
 1. halukd dedi ki:

  Benimle aynı gün yani 5 eylül de beraber başvurduğumuz arkadaşım kayıt no 89 bin küsür ödemesini yaklaşık 3 ay önce aldı. Onun da bankası aynı eski oyak yeni ıng ancak onun sistemden çıkışı 2007.
  Ben burdan şunu anlıyorum önce 2007 leri temizliyorlar 5 yıllık zaman aşımında olası yasal problemleri bertaraf etmek için sonra sırayla diğer yılların ödemelerini yapacaklar. Diyelim ki şu an 2007 ler bitmiş olsun bir bu kadar zaman da 2008 için harcayacaklardır. Yani her yıl 6 ay desek 3,5 – 4 yılda anca tamamı biter. tabi 6 ayda 1 seneyi bitiriyorlarsa o da, bir de her sene için ayrılan sigortalı sayısı da değişir mutlaka o da etkili olur. Yani kısa vade için umutlanmayın arkadaşlar. Ben ilk başta oh ne güzel bugün yarın gelir diyordum borcumu harcımı planladım şimdi kendi param için gelirse ikramiye gibi olur diye düşünüyorum. Üst kademeden tanıdıkları olanlar acaba paralarını bizden önce alıyorlar mıdır diye bir soru aklıma geliyor, yok canım olur mu öyle şey diyeniniz var mı ?

 2. 34SİNAN dedi ki:

  040/09/2012 tarihinde evraklarımı elden verdim hala bir ödeme göremedim. Resmen 8 ay oldu arakadaş

 3. usta dedi ki:

  BES’den ayrılan poliçe sahiplerine ödeyecekleri paraları BES’e yenigiren poliçe sahiplerine ocak ayından bu aya kadarki yüzde 25lik devlet katkı payını yeni ödediler (her ay ödemesi gerekirdi) bizler daha çok bekleriz.

 4. MC dedi ki:

  Dilekçemi Kasım 2012 de verdim. Bugün (14.05.2013) Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığını 212 354 94 00 dan aradım. Bir hanım efendi dilekçemi ne zaman verdiğimi sordu, Kasım 2012 dedim. Bu dönemde 2012 Eylül ayında başvuranların ödemesinin yapıldığını ve 4 ay sonra yapmazsa tekrar aramamı söyledi. 4 Ay :)

  Dilekçeyi ilk verdiğimde ne zaman yatar diye sormuştum, her ay bir kez hesabıma bakmamı önermişti. Öngörüm 2014, para pul olduğunda:)

 5. Gürhan Emiroğlu dedi ki:

  31 Ekim 2012’de iadeli taahhütlü olarak gönderdim, alındı belgesi geldi. Eşim ve benim poliçelerimizin çıkış tarihi 2008 yılı. şu güne kadar gelen giden bir para yok. kime başvuracağımızı şaşırdık. Aldık diyenlere inanamıyorum. Acaba gerçek mi?

 6. DURSUN ÖZLÜ dedi ki:

  EVRAK KAYIT SORGULAMASI İÇİN
  TC KİMLİK/VERGİ KİMLİK NUMARASI GİRİNİZ

  ——————————————————————————–

  TC Kimlik/Vergi No 15467860456
  Ad Soyad DURSUN ÖZLÜ

  Evrak Tarihi

  17.12.2012

  Evrak No

  271143

  Geldiği Tarih

  17.12.2012

  Sigorta Şirketi

  ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş.

  HALA BEKLİYORUZ ÖDEME ALACAĞIZ DİYE KAPLUBAĞA HIZIYLAMI ÇALIŞIYOLAR

 7. aslı derin dedi ki:

  Yine kandırıldık alacağına cabbar devletimiz vereceğine naz yapar bu hep böyledir. Her devir de dürüst vatandaşına kazık atar. Vergi borçlarını, trafik cezalarını affeder,ödeyen enayi gibi bakar kalır.Bu da öyle galiba, mahkeme masrafından kurtulmak için imzalattı bize dilekçeleri. Paranızı haksız yere kestim diye kabul ettiği halde faiz de vermiyor. 1 sene geçmiş başvurumun üstünden hala bekliyorum. ne zaman ödenecek belli değil. Bakan çıkıp yıl sonuna diyor 10. aya gelinmiş daha doğru dürüst alan yok. yalandan kim ölmüş. Ama haksız yere gasp edip, bir de dilekçe masalıyla milleti kandırdınız kul hakkına girdiniz …

 8. 1 3 4 5