BireyselEmeklilikSistemi.Org

Cayma Süresi Dolan Otomatik BES’in İptali

29.11.2018
Cayma Süresi Dolan Otomatik BES’in İptali

Bildiğiniz gibi Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminde girişten itibaren iki ay içerisinde Cayma Hakkımız bulunmaktadır. Bu hakkın kullanımı için emeklilik şirketlerinin sunduğu çeşitli iletişim yollarıyla bu talebimizi şirkete bildirdikten sonra sistemden çıkabilmekte ve belirlenen yasal süre sonunda birikimimizi alabilmekteyiz. Otomatik BES Cayma Hakkı yazımızda bu konuda bilgi vermiştik.

Fakat bu iki aylık cayma süresi sonrasında yine sistemden çıkmak istersek ne yapmamız gerekiyor, cayma süresinden sonra Zorunlu BES İptalinin ne gibi kesintileri olur hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Öncelikle Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım Sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte 2 farklı kola ayrıldı. Bu yazımızda Otomatik Katılım Sisteminde Cayma süresi sonrası İptal konusuna değineceğiz.

Otomatik Katılımlı (Zorunlu) BES İptali

Cayma süresi olan iki ayı geçtikten sonra sistemden ayrılmak için neler yapmalıyız ve bizi bekleyen süreç nedir öncelikle bu konuya bakalım.

Bu durumda yapmamız gereken ilk şey BES şirketimize iptal isteğimizi bildirmek olmalıdır. Bu bildirimi müşteri hizmetlerinden, internet şubesinden vs. yapabiliriz. Talebimizin şirkete ulaşmasından itibaren 5 iş günü içerisinde şirket müracaat sahibine gerekli evrakları (hesap özeti, ayrılma bilgi ve talep formu) gönderir. Bu aşamadan sonra Ayrılma Talep Formunu doldurarak şirkete ulaştırmamız gerekmektedir. (Bunun en kolay yolunun faks çekmek olduğunu ve şirke tarafından genellikle bu şekilde talep edildiğini de belirtmekte fayda var.)

Kesintiler

Otomatik BES’te cayma süresi içerisinde yapılan iptallerde hiçbir kesinti yapılmamaktadır. Ancak cayma süresinden sonra yapılan Zorunlu BES iptal işlemlerinde getiriler üzerinden sistemde geçirilen süreler göz önünde bulundurularak stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Burada dikkat etmemiz gereken husus stopaj kesintisi tüm birikimimiz üzerinden değil yalnızca getiri üzerinden yapılabilir. Yani otomatik katılımlı BES iptalinde anaparamızdan herhangi bir kesinti yapılamaz.

Örnek olarak aylık maaş hesabından 100 TL Otomatik BES kesintisi yapılan bir çalışanın 1 yıl sonra çıkmak istediğini varsayarsak;

Otomatik Katılımlı BES hesabında: 100*12 =1.200 TL biriken anapara,

Devlet Katkısı Hesabında: 25*12 = 300 TL Devlet katkısı ve ilk başta verilen 1000 TL ilave olmak üzere toplam 1.300 TL devlet katkısı,

Ayrıca her iki hesapta o güne kadar oluşan birikimlerin getirileri olacaktır.

Bu getirilerin ne kadar olacağı tamamen fon yönetiminize bağlı olmakla birlikte burada örnek amaçlı 1 yıllık getirinin %10 olduğunu varsayarsak;

Otomatik BES hesabında oluşan toplam birikim: 1.200+120=1.320 TL (anapara + Anaparanın getirisi) olacaktır.

İptal durumunda ise getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılacaktır.

Yani;

120/100*15=18 TL kesinti yapılır.

Dolayısıyla bu örnekte elimize geçen para 1320-18=1302 TL olacaktır.

Örneğimizi 1 yılda sistemden ayrılma üzerinden verdiğimiz için ve Devlet Katkısı alabilmek için sistemde minimum 3 yıl kalmamız gerektiğinden bu senaryoda devlet katkısı hesabından herhangi bir ödeme alamayız.

Para İadesi

Otomatik (Zorunlu) BES iptali sonrasında para iadesi ne zaman yapılır? İade tutarı hesabıma ne zaman yatırılır?

Para iadesi için şirkete tanınan süre 10 iş günüdür. Yani Ayrılma Talep formu şirkete ulaştığı günden itibaren 10 iş günü içerisinde hesaplanan birikimlerimiz hesabımıza aktarılır.

Bu 10 iş günlük yasal sürenin kullanımı ise tamamen şirketlere bağlı olarak değişmektedir. A şirketi 3 gün içinde yatırırken B şirketinin para iadesi 10 gün sürebilmektedir. Onun için hesabımızı maksimuma yani 10 iş gününe göre yapmamız daha garanti olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Özge Sarıçiçek dedi ki:

  Bes iptali sağlamak istiyorum 6 ay oldu iptal etmek istiyorum konu ile ilgili yardimci olurmusunuz iyi çalışmalar.

  1. admin dedi ki:

   Bireysel Emeklilik Şirketinizi arayarak veya internet sitesi üzerinden ayrılma talep formunu talep etmeniz gerekmektedir. Daha sonra size ulaştırılan bu formu doldurup kimlik fotokopinizle yine BES şirketinize gönderirseniz iptal işleminiz gerçekleşecektir. Bu aşamalarla ilgili sorun yaşarsanız, sorun yaşadığınız kısmı tam olarak bildirmeniz halinde yardımcı oluruz.

 2. Özge dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum 1 sene oldu 1231tl toplam görünüyor ama ne kadar kesinti olur ne kadar alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   BES Kesinti Hesaplama

   aracımızı kullanarak elinize geçecek tutarı aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz.
   Hesaplama yaparken gereken bilgileriniz sözleşmenizde yer almaktadır.

 3. Murat dedi ki:

  Selamlar bes iptal etmek istiyorum fakat cayma süreniz doldu diyorlar. Hem sözlü hemde dijital ortamdan başvurdum aynı söylemdeler.11 aydır ziraat bes deyim devlet bana 130 TL civarında katkı vermiş. Sözün kısası bu zülümden nasıl kurtulabilirim yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  1. admin dedi ki:

   Cayma süresinden bağımsız olarak istediğiniz zaman iptal hakkınız var. bu talebinizi şirketinize iletmeniz yeterli. Bu yazımızda da zaten bu işlemleri anlattık.

 4. Hüaeyin dedi ki:

  İletişim kuramıyorum, telefonla arıyorum bu menüden sadece cıkıs işlemleri yapılmaktadır diyorlar. 1 ay oldu hala hesabıma param yatmadı yardımcı olun lutfen.

  1. admin dedi ki:

   Hangi şirkette sözleşmeniz? Çıkış için kullanılan özel bir hattı mı arıyorsunuz acaba?Müşteri hizmetlerini aradınız mı?

 5. Sertap dedi ki:

  Bes iptali istiyorum 2 ayı geçtiği için gelen linkle yapamıyorum iptal formu nasıl nerden alıp kapatabilirim

 6. ersan dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum 1 yıl olmuş hiç bilgi verilmeden otomatik katım zorunlu yapmışsınız ben istemiyorum iptal edin şunu

 7. Funda dedi ki:

  Merhaba geçen sene kumbara hesabı olarak birikim için açtırdım ama bir sene olduğu için 217 lira abone parası kesilmiş geri alınabiliyor mu? Bana senelik kesinti olacağı söylenmemişti, iptal ettirsem sonuçları ne olur? Kendi yatırdığım parayı alabilir miyim?