BireyselEmeklilikSistemi.Org

Genel Hatlarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi

Gençlik dönemimizde yaptığımız tasarrufları emeklilik döneminde kullanmayı amaçlayan bir sistemdir Bireysel Emeklilik Sistemi. Yatırdığınız primler, bireysel emeklilik şirketlerince fonlarda değerlendirilir. Bu fonların da türüne ve seçtiğiniz şirketin fon yönetim performansına göre getirileri değişmektedir.

Sistemin cazibesi ise 2013 yılında Devlet Katkısı uygulamasına başlanınca artmıştır. Devlet tasarrufu teşvik etmek amacıyla Bireysel Emekliliğe yoğun destek vermektedir. Şöyle ki, bireysel emeklilik yaptıran şahsa devlet, aylık yatırdığı primin %25 ‘i (yüzde yirmi beş) kadar destek vermektedir. Yani 100 TL prim öderseniz 25 TL de devletten gelmektedir.

Fakat (ki bu önemli bir fakat) devlet bu katkıyı yaparken bazı şartlar da getiriyor tabi. Devlet Katkısına ilişkin bu şartları ve detayları Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler konumuzu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hesaplama konumuzu da inceleyerek, hak ettiğiniz devlet katkısı miktarını nasıl hesaplayacağınızı öğrenebilirsiniz.

BES ‘te en önemli hususlarda birisi de kesintilerdir. Giriş aidatı, yönetim gider kesintisi, fon işletim kesintisi gibi kesintiler tasarruf edip yıllarca biriktirdiğimiz paramıza ortak çıkan kalemlerdir. Dolayısıyla birikimimizin sağlığı için bu ortaklara dikkat etmekte fayda var. Özellikle BES ‘ten ayrılmak istememiz halinde kesintiler artmaktadır.

Neden mi? Çünkü sistem tasarruf sistemi ve sizi sistemde kalmaya zorluyor ki tasarruf edebilesiniz. Bu sebeple de ayrılırsan keserim paranı diyor yani.

Özetle, 3 yıl 5 yıl kalır sonra ayrılırım gibi bir yaklaşımla kesinlikle girmeyin bireysel emekliliğe. Böyle bir durumda zarar etmeseniz dahi kar etme ihtimaliniz de epey düşük olacaktır.

Son olarak önümüzdeki günlerde Bireysel Emeklilikte yine değişiklikler bizi bekliyor. Yıllık gelir sigortası uygulaması ve Kesinti oranlarında değişiklikle ilgili yapılan düzenlemeler 2016 ‘da yürürlüğe girecek.

 Güncelleme : 23.12.2015

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.