Halk Emeklilik BES İptal Süreci ve Yaşanan Sorunlar

Halk Emeklilik BES İptal Süreci ve Yaşanan Sorunlar
12 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 798 kez okundu.

Zorunlu BES (Otomatik Katılım Sistemi) uygulamasının başlamasıyla birlikte sistemden ayrılmak isteyen kullanıcılar, yaşanan yoğunluk nedeniyle Bireysel Emeklilik Şirketlerine ulaşmakta ve taleplerini iletmekte büyük zorluk yaşamaktalar.

Bu yazımızda Halk Emeklilikte cayma süresi dolan sözleşmenin iptali için izlenmesi gereken yollara, bu süreçte yaşanan sorunlara ve yaptığımız araştırmalara göre çözüme yönelik tavsiyelere yer vermeye çalışacağız.

Otomatik Katılım Sisteminde cayma süresi bildiğiniz gibi 2 aydır. Bu süre içerisinde yapılacak olan Halk Emeklilik Otomatik (Zorunlu) BES İptali yazımızda değinmiştik. Bu süre sonunda Halk Emeklilik BES iptal işlemi için de cayma işlemlerinde benzer bir talep süreci ve biraz daha farklı geri dönüş ile iade süreci bizi beklemekte. Ayrıca otomatik katılım sistemi veya normal BES fark etmez her ikisinde de iptal süreçleri aynıdır.

Halk Emeklilik İptal süreci 3 kısımda değerlendirilebilir. Bu süreçler, başvuru, ayrılma talep formunun şirkete iletilmesi ve iade sürecidir. Sitemize ulaşan çok sayıda şikayete göre bu süreçlerin tamamında sorunlar yaşanabilmektedir.

İptal Başvurusu

İlk süreç olan başvuru aşamasında temel sorun Halk Emeklilik Çağrı Merkezine ulaşılamamasıdır. Başvurusunu iletmek isteyen vatandaşlar dakikalarca telefon sırası beklemektedir. Ayrıca İnternet şubesinden de iptal talebi yapabiliriz fakat burada ortaya çıkan sorun da cep telefonunuz kayıtlı değil hatasıdır. Dolayısıyla bu aşamada çalışanlar tam olarak bir çıkmaza girmektedirler.

İptal Başvurusu girişimlerinizde internet bankacılığında sorun var ve çağrı merkezine ulaşamıyorsanız ne yapılabilir?

Öncelikle Dilekçe Örnekleri konumuzda BES iptali için düzenlenen dilekçenizi imzalayıp taratınız. Bu dilekçeyi yazımız altında verilen iletişim kanallarından mail, fax ve posta yoluyla şirkete ulaştırarak iptal sürecini başlatabilirsiniz. Bu yollardan hangisini deneyelim derseniz öncelikle maili denemeniz mantıklı olacaktır çünkü daha hızlı cevap alabileceğiniz bir platformdur. Sonrasında faks ve en son posta denenebilir. Burada çok önemli bir husus var süreci hızlandırmak için hazırlayacağımız dilekçede muhakkak mail adresimizi yazmalı ve ayrılma talep formunun mail adresimize gönderilmesini talep etmeliyiz.

Ayrılma Talep Formunun Şirkete iletilmesi

İkinci aşama olarak burada yaşanan sorun ise para iade sürecinin başlaması için Ayrılma talep formunun şirkete ulaşması lazım ve bunun en kestirme ve birçok şirketin kullandığı yöntem olan fax ile şirkete iletilmesi için Halk Emeklilik tarafından yol göstermemesi hatta attığı mailde faks numarasını yazmamasıdır.

Yalnızca posta adresi seçenek olarak sunulmakta ve bu da süreci uzatmaktadır. Bu aşamayı atlatmak için de yazı sonunda faks numarasını paylaşıyoruz. Yapmanız gereken işleme gelince; Öncelikle ayrılma talep formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda özellikle iadenin yapılacağı hesap konusunda dikkat etmeniz gerekmekte, bu hesabın kesinlikle kendi adınıza olması gerekmektedir. Halk Bankasından olmak zorunda değil, hangi bankadan olduğu fark etmez ama mutlaka sizin adınıza olmalı. Aksi takdirde iade işleminiz yapılmaz.

Doldurup imzaladığımız Halk Emeklilik Ayrılma Talep Formunu öncelikle fax çekerek şirkete ulaştırmayı deniyoruz. Bu sırada garantiye almak için dilekçeyi taratarak mail olarak atmak ta seçenekler arasındadır. Ve sonuç alamazsak yine son olarak posta yoluna başvurabiliriz.

Para iadesi süreci

Halk Emeklilik para iadesi sürecinde özellikle bir önceki maddede değindiğimiz iban numarası konusuna dikkat etmeniz gerektiğini tekrarlamakta fayda var. Çünkü bu aşamada yaşanan aksaklıkların büyük kısmı verilen banka hesap numarasındaki hatalardır.

Sonrasında işleyen süreç ise ayrılma talep formu şirkete ulaştığı günden itibaren 20 iş günü içerisinde Halk Emeklilik Zorunlu BES ‘te biriken paranız verdiğiniz hesap numarasına aktarılır. Bu konuda karıştırılan bir husus cayma hakkının kullanımda iade süresi 10 iş günü iken iptal sürecinde 20 iş günüdür. Bu ikisini birbirine karıştırmamak lazım.

Halk Emeklilik İletişim Bilgileri:

Posta Adresi

Halide Edip Adıvar Mahallesi Darülaceze Caddesi Numara: 20 Kat: Zemin-1-2-3 34382 ŞİŞLİ / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

444 44 00

0 850 800 44 00

Faks

0 212 314 84 00

E-Mail

info@halkemeklilik.com.tr

Bonus olarak;

Halk Emeklilik Genel Müdürlük Telefon

0 212 314 83 00


Etiketler:

Halk Emeklilik BES İptal Süreci ve Yaşanan Sorunlar Konusuna 27 Yorum Yapıldı
  1. burak duran dedi ki:

    bü gün itibari ile ayrılma talebinde bulunduk eşim adına 1 senedir yatırıyordum fakat ayrılma ıstegınız ne dıye sorarsanız uzun zaman arastırdım cokta saglıklı bır yatırım olmadıgına karar verdım. Ne kadar cok para yatırırsanız o kadar cok rampa yapıyolar size, inşallah bu yazdıkların kaale alınır ve bu sistemden herkes çıkar. Sısteme üye yaparken bır tık, parayı verırken bin dereden bin su getiriyolar. iptal ettirdim ama parayı en hızlı nasıl ala bılırsınız bı dahakı sefere gereken acıklamayı yapacagım.

  2. Anıl dedi ki:

    İyi günler. Ayrılma talebimi defalarca telefonla ve msj la ilettim. En son form çıktısını şube aracılığı ile faks çektim. Şube bana yarın arayın faksı teyit edin dedi, 05/09 da çektiğim faksı teyit edecek bir müşteri temsilcisine ulaşamıyorum. Ne Halkbank ne de Halk Emeklilikten. Mobil şubeden bile msj attım hala bir dönüş bir muhatap bulamıyorum!!

  3. hüseyin sasa dedi ki:

    bireysel emeklilik sözleşmesini iptali

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git