BireyselEmeklilikSistemi.Org

Halk Emeklilik BES İptal Süreci ve Yaşanan Sorunlar

12.12.2018
Halk Emeklilik BES İptal Süreci ve Yaşanan Sorunlar

Zorunlu BES (Otomatik Katılım Sistemi) uygulamasının başlamasıyla birlikte sistemden ayrılmak isteyen kullanıcılar, yaşanan yoğunluk nedeniyle Bireysel Emeklilik Şirketlerine ulaşmakta ve taleplerini iletmekte büyük zorluk yaşamaktalar.

Bu yazımızda Halk Emeklilikte cayma süresi dolan sözleşmenin iptali için izlenmesi gereken yollara, bu süreçte yaşanan sorunlara ve yaptığımız araştırmalara göre çözüme yönelik tavsiyelere yer vermeye çalışacağız.

Otomatik Katılım Sisteminde cayma süresi bildiğiniz gibi 2 aydır. Bu süre içerisinde yapılacak olan Halk Emeklilik Otomatik (Zorunlu) BES İptali yazımızda değinmiştik. Bu süre sonunda Halk Emeklilik BES iptal işlemi için de cayma işlemlerinde benzer bir talep süreci ve biraz daha farklı geri dönüş ile iade süreci bizi beklemekte. Ayrıca otomatik katılım sistemi veya normal BES fark etmez her ikisinde de iptal süreçleri aynıdır.

Halk Emeklilik İptal süreci 3 kısımda değerlendirilebilir. Bu süreçler, başvuru, ayrılma talep formunun şirkete iletilmesi ve iade sürecidir. Sitemize ulaşan çok sayıda şikayete göre bu süreçlerin tamamında sorunlar yaşanabilmektedir.

İptal Başvurusu

İlk süreç olan başvuru aşamasında temel sorun Halk Emeklilik Çağrı Merkezine ulaşılamamasıdır. Başvurusunu iletmek isteyen vatandaşlar dakikalarca telefon sırası beklemektedir. Ayrıca İnternet şubesinden de iptal talebi yapabiliriz fakat burada ortaya çıkan sorun da cep telefonunuz kayıtlı değil hatasıdır. Dolayısıyla bu aşamada çalışanlar tam olarak bir çıkmaza girmektedirler.

İptal Başvurusu girişimlerinizde internet bankacılığında sorun var ve çağrı merkezine ulaşamıyorsanız ne yapılabilir?

Öncelikle Dilekçe Örnekleri konumuzda BES iptali için düzenlenen dilekçenizi imzalayıp taratınız. Bu dilekçeyi yazımız altında verilen iletişim kanallarından mail, fax ve posta yoluyla şirkete ulaştırarak iptal sürecini başlatabilirsiniz. Bu yollardan hangisini deneyelim derseniz öncelikle maili denemeniz mantıklı olacaktır çünkü daha hızlı cevap alabileceğiniz bir platformdur. Sonrasında faks ve en son posta denenebilir. Burada çok önemli bir husus var süreci hızlandırmak için hazırlayacağımız dilekçede muhakkak mail adresimizi yazmalı ve ayrılma talep formunun mail adresimize gönderilmesini talep etmeliyiz.

Ayrılma Talep Formunun Şirkete iletilmesi

İkinci aşama olarak burada yaşanan sorun ise para iade sürecinin başlaması için Ayrılma talep formunun şirkete ulaşması lazım ve bunun en kestirme ve birçok şirketin kullandığı yöntem olan fax ile şirkete iletilmesi için Halk Emeklilik tarafından yol göstermemesi hatta attığı mailde faks numarasını yazmamasıdır.

Yalnızca posta adresi seçenek olarak sunulmakta ve bu da süreci uzatmaktadır. Bu aşamayı atlatmak için de yazı sonunda faks numarasını paylaşıyoruz. Yapmanız gereken işleme gelince; Öncelikle ayrılma talep formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda özellikle iadenin yapılacağı hesap konusunda dikkat etmeniz gerekmekte, bu hesabın kesinlikle kendi adınıza olması gerekmektedir. Halk Bankasından olmak zorunda değil, hangi bankadan olduğu fark etmez ama mutlaka sizin adınıza olmalı. Aksi takdirde iade işleminiz yapılmaz.

Doldurup imzaladığımız Halk Emeklilik Ayrılma Talep Formunu öncelikle fax çekerek şirkete ulaştırmayı deniyoruz. Bu sırada garantiye almak için dilekçeyi taratarak mail olarak atmak ta seçenekler arasındadır. Ve sonuç alamazsak yine son olarak posta yoluna başvurabiliriz.

Para iadesi süreci

Halk Emeklilik para iadesi sürecinde özellikle bir önceki maddede değindiğimiz iban numarası konusuna dikkat etmeniz gerektiğini tekrarlamakta fayda var. Çünkü bu aşamada yaşanan aksaklıkların büyük kısmı verilen banka hesap numarasındaki hatalardır.

Sonrasında işleyen süreç ise ayrılma talep formu şirkete ulaştığı günden itibaren 20 iş günü içerisinde Halk Emeklilik Zorunlu BES ‘te biriken paranız verdiğiniz hesap numarasına aktarılır. Bu konuda karıştırılan bir husus cayma hakkının kullanımda iade süresi 10 iş günü iken iptal sürecinde 20 iş günüdür. Bu ikisini birbirine karıştırmamak lazım.

Halk Emeklilik İletişim Bilgileri:

Posta Adresi

Halide Edip Adıvar Mahallesi Darülaceze Caddesi Numara: 20 Kat: Zemin-1-2-3 34382 ŞİŞLİ / İSTANBUL

Çağrı Merkezi

444 44 00

0 850 800 44 00

Faks

0 212 314 84 00

E-Mail

info@halkemeklilik.com.tr

Bonus olarak;

Halk Emeklilik Genel Müdürlük Telefon

0 212 314 83 00

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hasan Sen dedi ki:

  Sevmedim

 2. Hasan Sen dedi ki:

  Ben bunu istemiyorum

 3. Hasan Sen dedi ki:

  Gecim sikintisi cektigim icin istemiyorum

 4. Erdal dedi ki:

  Iptal etmek istiyorum

 5. Maşallah şipal dedi ki:

  Ayrilmak istiyorum

 6. Hasan dedi ki:

  Ayrılmak istiyorum

 7. Serkan Bektaş dedi ki:

  Avivasa bir yerden halk emeklilik bir yandan SGK diğer yandan resmen gasp bu

 8. Ruşan Korkmaz dedi ki:

  Halk emeklilik için iptal etme isteğimi tarafınıza ileteli 10 günü geçti hala bi geri dönüş yapmadınız. Yasal olarak 60 gün içinde cayma hakkına sahibim.Tarafıma dönüşlerinizi bekliyorum. Bilginize!

 9. Ruşan Korkmaz dedi ki:

  Halk emeklilik için iptal etme isteğimi tarafınıza ileteli 10 günü geçti hala bi geri dönüş yapmadınız. Yasal olarak 60 gün içinde cayma hakkına sahibim.Tarafıma dönüşlerinizi bekliyorum. Bilginize..

 10. Murtaza dedi ki:

  Allah belasini versin bu bes in de bunu milletin basina zorunlu kilanlarin da. Besten ayrilmak istiyorum. Halk emeklilikten. Ariyorum musteri hizmetleri yok. Hic bi sekilde ayrilmak istediginizi anlatacak bi merci yok. Sesli yanittan ilettim yok siteden form doldur. Sitede formu bulamiyorum yarim saattir ariyorum bu arada. Halkbank musteri hiz ariyorum subeye gidin beyefendi diyo. Bu nasil bi sacma is arkadas bu ne ya.

  1. admin dedi ki:

   Halk Bank Müşteri hizmetleri yardımcı olamaz, Halk Emeklilik Müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Ayrılma Talep formu talep edeceksiniz. gelen formu doldurup kimlik fotokopiniz ile birlikte şirkete fakslamanız gerekiyor.
   Müşteri hizmetlerine ulaşmakta sıkıntı çekiyorsanız Halkemeklilik internet sitesinden hesabınıza giriş yapmanız halinde oradan da bu formu talep edebilirsiniz. Yani sitede normal gezinti modunda o formu bulamazsınız. hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

 11. Mehmet ÇETİNKAYA dedi ki:

  HİÇ SEVMEDİM BU NEDİR YA AYRILMAK İÇİN BİR AYDAN FAZLADIR MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARAYIP İPTAL ETTİRDİM AMA HALA BENDEN KESİNTİ YAPILIYOR VE PARAM YATMADI O ZAMAN BANA EN FAZLA 15 İŞ GÜNÜ DEMİŞLERDİ BEN BEKLİYORUM BİR İKİ GÜN DAHA YATMAZSA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM YAPTIĞIM BÜTÜN GÖRÜŞMELER KAYIT ALTINA ALDIM O GÖRÜŞMELERİN İÇERİĞİNİ DE SAVCILIĞA SUNACAĞIM YETER ARTIK MİLLETLE ALAY EDİYORLAR BÜTÜN BUNLARI GÖRÜNCE AYRILMAK İÇİN NE KADAR DOĞRU BİR KARAR VERDİĞİMİ DAHA İYİ ANLIYORUM

  1. admin dedi ki:

   Ayrılma talep formu gönderildi mi size? O formu doldurup şirkete ilettiniz mi? Tam olarak hangi noktada sorun yaşadığınızı yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

   1. atilla dedi ki:

    Ben sisteme şifre ile giriş yapmama rağmen ayrılma talep formunu bulamıyorum? Form talepleri kısmında sadece sözleşme çıkıyor.

 12. bilal erol dedi ki:

  Bes ten ayrıldım ama hala kesinti devam ediyor. İade işleminin yapalmasını arz ederim

 13. erkancan dedi ki:

  merhabalar admın
  ben iptal başvurusu sms sonra formu doldurarak e mail olarak attım ayrıca posta yoluyla birlikte gönderdım. e mail atalı bir hafta oldu maaşımdan kesıntı yapıldı nedenını yazar mısınız? Ben ayın 15 den önce zaten iptal başvurumu ve e malimi göndermıstım ve gerı ödeme kaç gun sonra hesabımıza yatar bılgı verıırsenız sevınrım.

 14. İlknur dedi ki:

  Admin kimseden bilgi alamıyoruz cevap verilmiyor banka şubesinden ayrılma formunu doldurmanız yeterli dediler yaptım ama tık yok genel müdürlük numaralarına ulaşamıyorum çok kızgınım 20 gün oldu param yatmadı bu nasıl bir iştir bu para benim alınterim

  1. admin dedi ki:

   Ayrılma talep formunu kimlik fotokopiniz ile fakslamayı deneyin bence, şube aracılığıyla yaptığınız için süreç uzamış olabilir.

 15. İlknur dedi ki:

  Bu arada sorun sadece bu bankada diğer arkadaşlar 1hafta içinde paralarını aldılar gerçekten çok kızgınım

 16. RAMAZAN KARABULUT dedi ki:

  bes iptal etmek istiyorum. ayrılma dilekçesi gönderir misiniz?

 17. Fatma guc dedi ki:

  Başka bankadan alıyorum maaşımı artik

 18. Bektaş dedi ki:

  Ben formu doldurdum yolladım ama iptali gerceklesmedi

 19. Tuncer dedi ki:

  Gercekten rezalet bir olay.Insanlar ekmek parasini zor bulurken ustune ustluk zorunlu bese otamatik katildik.paramizi alirken soran yok hakkimizi isterken bin tane zorluk cikariyorlar ayip valla ;)))

 20. Mehmet dedi ki:

  Ben 2 ay içinde iptal edemedim şimdi yapmak istiyorum bes e giriş zorunlu oldu benim ne yapmam gerekiyor?

 21. burak duran dedi ki:

  bü gün itibari ile ayrılma talebinde bulunduk eşim adına 1 senedir yatırıyordum fakat ayrılma ıstegınız ne dıye sorarsanız uzun zaman arastırdım cokta saglıklı bır yatırım olmadıgına karar verdım. Ne kadar cok para yatırırsanız o kadar cok rampa yapıyolar size, inşallah bu yazdıkların kaale alınır ve bu sistemden herkes çıkar. Sısteme üye yaparken bır tık, parayı verırken bin dereden bin su getiriyolar. iptal ettirdim ama parayı en hızlı nasıl ala bılırsınız bı dahakı sefere gereken acıklamayı yapacagım.

 22. Anıl dedi ki:

  İyi günler. Ayrılma talebimi defalarca telefonla ve msj la ilettim. En son form çıktısını şube aracılığı ile faks çektim. Şube bana yarın arayın faksı teyit edin dedi, 05/09 da çektiğim faksı teyit edecek bir müşteri temsilcisine ulaşamıyorum. Ne Halkbank ne de Halk Emeklilikten. Mobil şubeden bile msj attım hala bir dönüş bir muhatap bulamıyorum!!

 23. hüseyin sasa dedi ki:

  bireysel emeklilik sözleşmesini iptali

 24. Alı ekici dedi ki:

  Hiç bi sebebi yok kullanmak istemiyorum

 25. Ökkeş yıldırım dedi ki:

  Halk emk iptali