Kesintilerin İadesi İçin Poliçe Örneği Gerekiyor mu Gerekmiyor mu?

Kesintilerin İadesi İçin Poliçe Örneği Gerekiyor mu Gerekmiyor mu?
7 Eylül 2012 tarihinde eklendi, 12.284 kez okundu.

 

***(Konuyla ilgili Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından yayınlanan güncel duyuru için tıklayınız.)

Bireysel emeklilikten ayrılanlara yapılan kesinti iadesi için gereken belgeler ve dilekçe örneklerini, burada  yayınlamıştık.

Gereken belgeler konusunda bir karışıklıktır gidiyor.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin internet sitesinde yer alan duyuruda istenen belgeler arasında “Emeklilik/sigorta şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği” de yer almaktayken bireysel emeklilik şirketleri poliçeye gerek olmadığını belirterek katılımcılara poliçe örneği göndermemektedir.

İşin daha ilginci ise Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ilgili duyurusunda poliçenin olması gerektiğini belirtip, duyurusunun altına da  “Dilekçe ve ekinde gereken başvuru belgelerinizde eksiklik olması durumunda başvurunuza işlem tesis edilemeyecektir.” diye uyarı yazmasına rağmen telefonla irtibata geçen katılımcılara poliçeye gerek olmadığını söylüyor.

Konuyla ilgili gelen soruları aydınlatmak adına yaptığım görüşmede ise kesintilerin iadesi için gereken belgeler arasında poliçenin olup olmadığını sormam üzerine verilen cevap, konuyla ilgili bir düzenleme beklendiği ve düzenleme sonrası poliçenin istenmeyeceği oldu. Sitedeki duyurunun da bu düzenlemeye müteakip güncelleneceğini belirttiler.

Poliçe gerekiyor mu gerekmiyor mu?

– Bireysel emeklilik şirketlerinin tamamının poliçenin gerekmediğini söylemesi ve katılımcılara göndermemesi. (şayet gerekme ihtimali olsa idi her katılımcı için tekrardan işlem tesis etme riskine girmezler sonuçta),

– Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ile iletişime geçilmesi halinde (sitesinde poliçe örneği gerekiyor demesine karşılık) poliçeye gerek olmadığını söylemesi ve gerek postayla gerekse elden yapılan başvurularda poliçe örneği olmadan başvuruları kabul etmesi,

Durumlarına bakıldığında poliçe örneği olmadan başvurunuzu yapabilirsiniz diyebiliriz.

Bu durumda Anaparadan Yapılan Kesintilerin İadesi İçin Dilekçe Örnekleri  konumuzda verdiğimiz dilekçe örneğinde yer alan EK1’i dilekçeden çıkarmayı unutmayınız.


Etiketler:

Kesintilerin İadesi İçin Poliçe Örneği Gerekiyor mu Gerekmiyor mu? Konusuna 23 Yorum Yapıldı
 1. TURAN ÖZDEMİR dedi ki:

  Merhabalar,
  1 yıla yakın bekleyiş sonunda toplam yatması gereken 837.00-TL iken,599.00-TL yatmış İNG emeklilikle görüştüm bizim size göndermiş olduğumuz evraklardaki rakam ne ise aynı şekilde yatması gerekir derler.bununla ilgili itiraz etme hakkımız varmıdır?
  ne kadar dikkate alıyorlar bu konuda bilgisi olan varmıdır?
  Teşekkür ederim.

 2. veysel dedi ki:

  10 gün oldu iptal baş vurusu yaptım hala iptal ve iade belgeleri ulaşmadı yukarıdaki yorumları okuyunca dahada canım sıkıldı ödeme için hala sıra bekliyoruz diyorlar BMVD OKUDUM 5 YILA KADAR GİBİ BİŞEYLER YAZIYO BENMİ YANLIŞ okuyorum ödemeyince sayım müşterimiz isteyince ben vermem devlet versin oda vermiyor bu ne ya kardeşim kime nereye başvuracağız sitemiz yok elle yapılıyor yazmış devlet bide daha ara ödeme yap paran çohalsın diyorlardı elimiz dekinide yatırsaydık ne olacaktı bu bekleme süresince fazi işletmiyolarda BEN BÖYLE SİSTEMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git