BireyselEmeklilikSistemi.Org

Kesintilerin İadesi Ne Zaman Başlayacak?

Kesintilerin İadesi Ne Zaman Başlayacak?

Yeni Bireysel Emeklilik Yasasıyla, Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesinin önü açıldı. Ve iade işlemleri için başvurular 29 Ağustosta başladı.

Başvurular Bireysel Emeklilik Şirketlerinden gerekli belgelerin temininin ardından Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılıyor.

Ancak başvurular başlayalı 1,5 ay olmasına rağmen henüz kesintilerin iadesine başlanılmadı.

Geri ödeme işlemlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin hiçbir bilgi bulunmamakta. Büyük Mükellefler Vergi Dairesine telefonla ulaşmak çok zor ulaşılması durumunda da başvuruların çok yoğun olduğu belirtilmekte ve ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgilerinin bulunmadığını, ödeme tarihlerinin belli olması durumunda İnternet sistelerinde duyuracaklarını belirtmekteler.

Ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin belirsizlik sürerken kesinti iadesi bekleyen eski katılımcılar durumdan hayli rahatsız.

Etiketler:

Yorumlar
 1. ismail savran dedi ki:

  kesintilerin nezaman ödeneceğini nezaman başlayacagını ögrenebilirmiyim.

 2. ekrem çoşkun dedi ki:

  Öğrenemezsin çünkü kimse bilmiyor.

 3. isa akdemir dedi ki:

  Bireysel emeklilikteki iadelerin ödenmesi için yaklaşık bir gün verilmesini istiyorum

 4. Alper Koç dedi ki:

  İki tane bireysel emeklilik şirketinin müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede aralık ayına kadar ödemeyi planlıyorlar diye bilgi vermişlerdi.Fakat sonraki aramalarımda yalanladılar.

 5. Serkan dedi ki:

  Kardeşim ödenecek ödenmesinede Ne zaman be arkadaşım, ne zaman yahu delirttiler vatandaşı. Adamlara telefon açıyorsun bakan yok mail atiyorsun attığın mail gitmiyor hesapta büyük mükellefler internet sitesine açıklama yazmışlar fakat paranın ne zaman yatacağını bilen yok. Zar zor birine ulaşıyorsun oda sana diyorki kardeşim 3-4 tane personel var tüm Türkiyenin işlemini biz yapıyoruz hesap et diyor. Ben niye hesap edeyimki kardeşim sen hesabını baştan yapıp ona göre personel alsana Motorlu taşıtlar vergimin zamanı gelince birde 3 gün unutunca çatır çatır faiziyle geri almıyormusun benim paramı 5 aydır niye vermiyorsun. Bu ne rahatlık ne vurdum duymazlıktır.

  1. melike dedi ki:

   haklısınız, düzenli ödemeleri yine biz yaptık, fazla kesilen paramızın iadesi için işten izin alıp yine biz vergi dairesine gittik.İadesi için de yine biz takip ediyoruz.

 6. metin unan dedi ki:

  koskoca bir hafta daha geçti yetkililerden en ufak bir açıklama yok ödemenin ne zaman yapılacağına dair.kimbilir herkes ne umutlar taşıyordu hafta başında ödeme bu hafta olur diye ….
  devletin yürütme organları !!! o para bizim ve sizler haksız yere paramızı alıkoyuyorsunuz.ortaya çıkın ve paramızı biran önce iade edin..

 7. ilhan özdil dedi ki:

  Merhaba Sn. Admin ;

  Günlerdir, haftalardır ve aylardır stopaj iadesi konusunda bu satırlarda insanlar beklentilerini ve iade tarih sürecini ve neticesini heyecanla beklerken Maliye ve Gelirler müdürlüğünden bir yetkilinin ne bu satırlarda ne de kamuoyuna yansımış bir bilgisi ve açıklaması verilmiş ve paylaşılmış değil…bu durumu şiddetle kınıyorum. bu konu bilinmeyenli bir denklem değil ki. Sn. Admin sizin bu konu hakkında bilgi istihbaratınız var mıdır?

  Sn. Yetkililer sizleri iadeler konusunda ciddiyete davet ediyoruz. lütfen hak sahiplerinin alacaklarını en kısa sürede bizlere geri veriniz ve ödeyiniz.. Kayıtlar ve miktarlar belli olmasına rağmen neyi bekliyorsunuz.????

 8. Özgür B. dedi ki:

  Yaklaşık 5.000 tl iade almam sözkonusu. Bu para benim için çok önemli. Evrağı göndereli 2,5 ay oldu. Ne zaman ödeneceği konusunda hiç bir bilgi yok. Geçmişe dönük (sistemden çıkalı 2 yıldan fazla oluyor) bu paraya faiz işletsen 1150 tl yapıyor. Az paramı. Öderken yine 5.000 tl olarak ödeyecekler. Vatandaşı mağdur etmekte bir numaralar. Aman ha alacakları olmasın. Faiziyle birlikte söke söke alırlar. Alamasalarda malvarlığına hacizi koyarlar. Nasıl bir sistem, nasıl bir kamu kurumu, nasıl bir devlet şaşıyorum.

 9. İlhan özdil dedi ki:

  bugün 16 kasım 2012…büyük mükellefler vergi dairesinin internet sayfasında hala Yeni bir duyuru gözükmüyor.!!!!
  iadeler konusunda yetkilileri hem kamuoyuna açıklama (!) yapmaya davet ediyor hemde en kısa sürede paralarımızın (gecikme faizi ile) ödenmesini bekliyoruz….

 10. MESUT ZAMAN dedi ki:

  İadeler ne zaman başlayacak.Hükümet her geçen gün için madurlara faiz ödeyecek mi?Vatandaşa 1 gün geç ödediği için uyguladığı faiz sistemini kendisi için de uygulayacak mı acaba???

 11. metin unan dedi ki:

  ana paramı iade etmişler banka hesabıma yatırmışlar.bugün gördüm. ama eksiklik tecil faizi uygulamamışlar.sanırım bir açıklama yaparlar.en az 5,5 senelik tecil faizim var.buda çok yüklü miktar benim için.

 12. serkan akdemir dedi ki:

  metin bey faiz uygulanacağı yazıyomuydu kanunda peki….faiziyle beraber iade edileceği diye bi ibare varmıydı…

 13. MUSTAFA AKYÜZ dedi ki:

  inşaallah en kısa zamanda paraları yatırırlar. ihtiyacımız var.

 14. metin unan dedi ki:

  şahsıma ödenen paranın tam mahiyetini bilmiyorum dekontada BES yazıyor.haksız olarak kesilen bedel kadar olduğunu tahmin ediyorum.maliye bakanlığı yetkilileri tecil faizi ile ilgili ay sonuna kadar açıklama yaparlar .yapmazlar ise resmen oradaki yetkililer suç işlemiş oluyor.onun da kolayı var aybaşında savcılığa dilekçe vereceğim .isteyen katılır.
  yeter ya sanki onların sirküsü çıkan kanunları etkisizleştiriyor.
  sayın maliyenin yürütme yetkilileri konu hakkında açıklamanızı acil olarak bekliyoruz

 15. Reyhan Akın dedi ki:

  Bizm de iadelerimiz yatsın lütfen artık.

 16. serkan aydın dedi ki:

  arkadaşlar iadeler artık yatirilmaya başlamış cuma gününden itibaren yatirilmaya başlamış sıraya göre yatiracaklarmış

 17. Yenal DADAK dedi ki:

  ADAMLARA ZAR ZOR ULAŞIYORUZ VERDİKLERİ CEVAP ÇOK YOĞUNUZ VE NE ZAMAN ÖDEME YAPILACAĞINI BİLMİYORUZ

 18. SELÇUK ŞENEL dedi ki:

  ARTIK BİR AN ONCE VERSİNLER ALIRKEN GOZUMUZUN YASINA BAKMAZLAR VERİRKEN DE NAZLI BİR GELİN GİBİLER YETER FAİZİYLE İSTİYORUM

 19. ANKARALI dedi ki:

  SN METİN BEY GÖZÜNÜZE AYDIN SİZİN BESDEN AYRILMA TARİHİNİZİ MAHSURU YOKSA ÖĞRENEBİLİRMİYİM İYİ GÜNLER

 20. metin unan dedi ki:

  tşk.ler.benim BESDEN ayrılış tarihim 02.07 2007 dir, anlakaralı arkadaşım.evime şimdi geldim.bir takım olayları özetlemek istiyorum.şimdi rahmetli bülent ecevit zamanında ,deprem için özel tüketim vergisi diye bir şey çıkardı hükümet..bu özel tüketim vergisi cep telefonları için çıktı ve geçiciydi..şimdi sizlere soruyorum o zamanlarda cep telefonu kullanan kişi çok azdı ilk alanlardan biriyim yıl 1996dır.o da ayrı.şimdi cep telefonu bir ihtiyaç haline geldi hangi düşünce bunu özel tüketim vergisi diye bunu kabul edebilir.ama gelen hükümetler bunu daimi olarak kabul ediyor.şimdi beni daha iyi anlayacağınızı tahmin edi,yorum devlet karşısında, bireyler daima güçsüzdür.onun için her zaman söylemeye başladım devletin yaptığı teşvikler ilerde hepimiz için sorun oluyor.daha öncede söyledim. yok NEMALAR, KEYLER BESLER vb leri.şimdi gelelim BESe.maliye bakanlığı haziran 2012 deki çıkan kanuna göre tecil faizleri ile birlikte haksız kesilen stopaj vergilerini ödemek zorunda ve maliye bakanlığı paralarımızı geç ödemekle suç işliyor.açıklamalarını bekiliyorum ay başına kadar kanun çıktığı halde ödemiyorlarsa bunun sonuçlarına hükümet katlanır çünkü yürütme organı hükümettir.bunun hakkından yargı organları gelir.bugün size yaşadığım ayrı bir olayı anlatayım kısaca. yaya kaldırımında yürüyordum,bir motosikletli vatandaş kaldırımda bana müsade et diye sesleniyor.varmı böyle birşey ,gereken yerlere şikayyette bulundum verilen cevap sadece şu biz devlet olarak herşeye yetişemiyoruz.bende tamam dedim bu motosikletl,ii arkadaşı cepten videoya aldım lütfen gereğini yapın dedim.
  sonuç kanunlar çıktığı zaman hükümetler ilgili kanunun yürütülmesi ile sorumludur.,kişilerin keyfiyetine bağlı olamaz mesala 85 sayılı sirkü.soruyorum 85 sayılı sirküdeki evraklarını tamamlıyan vatandaşlar için gerekiyor mu,lütfen herkes defalarca okusun. .neden böyle bir bahaneyi söylüyorsunuz neden paramızı 2.5 ay daha geç ödedin sayın malıiye.evet her arkadaşın iade parasını günü gününe tecil faizi ile birlikte ödeyeceksin.bundan kaçışın olamaz ,öyle yaparsan suç işliyorsun,bu hususta her türlü yasal hakkımı arayacağım ,sizlerde arayınız.

 21. ömer dedi ki:

  ödemeye başlandı mı?
  resmi internet sitesinde açıklama yoktur.

 22. cenk kaya dedi ki:

  yeter artık gönderin .hakkımızı verin..hiç iade alan var mı ?

 23. göknur göktürk dedi ki:

  hala ödeme yok haber yok bu nasıl ülke bu nasıl adalet? kendileri olsa on kere haciz memuru yollamışlardı banka faizin on katı faizle tahsil etmeye kapımıza dayanırlardı . yazıklar olsun….tahsilata gelince laylay ödemeye gelince işimiz çok !ne güzel acıklama yaaa e yuh olsun !!!!!

 24. göknur göktürk dedi ki:

  ödeme hala yapılmıyor borcun olsun on tane avukatla gelirler almaya….ama ödeme yapmaları gereken yerde işimiz çok diye açıklama yapıyorlar e ne denebilir ki ?

 25. göknur göktürk dedi ki:

  aaaaa ödemeyi yapmıyorlar ..bu site ne ya 3 tür yazıyorum yayınlamıyor