Kesintilerin İadesi Ne Zaman Başlayacak?

Kesintilerin İadesi Ne Zaman Başlayacak?
16 Ekim 2012 tarihinde eklendi, 172.002 kez okundu.

Yeni Bireysel Emeklilik Yasasıyla, Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkan katılımcıların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintisinin iadesinin önü açıldı. Ve iade işlemleri için başvurular 29 Ağustosta başladı.

Başvurular Bireysel Emeklilik Şirketlerinden gerekli belgelerin temininin ardından Büyük Mükellefler Vergi Dairesine yapılıyor.

Ancak başvurular başlayalı 1,5 ay olmasına rağmen henüz kesintilerin iadesine başlanılmadı.

Geri ödeme işlemlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin hiçbir bilgi bulunmamakta. Büyük Mükellefler Vergi Dairesine telefonla ulaşmak çok zor ulaşılması durumunda da başvuruların çok yoğun olduğu belirtilmekte ve ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin bir bilgilerinin bulunmadığını, ödeme tarihlerinin belli olması durumunda İnternet sistelerinde duyuracaklarını belirtmekteler.

Ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin belirsizlik sürerken kesinti iadesi bekleyen eski katılımcılar durumdan hayli rahatsız.


Etiketler:

Kesintilerin İadesi Ne Zaman Başlayacak? Konusuna 372 Yorum Yapıldı
 1. ömer dedi ki:

  ödemeye başlandı mı?
  resmi internet sitesinde açıklama yoktur.

 2. cenk kaya dedi ki:

  yeter artık gönderin .hakkımızı verin..hiç iade alan var mı ?

 3. göknur göktürk dedi ki:

  hala ödeme yok haber yok bu nasıl ülke bu nasıl adalet? kendileri olsa on kere haciz memuru yollamışlardı banka faizin on katı faizle tahsil etmeye kapımıza dayanırlardı . yazıklar olsun….tahsilata gelince laylay ödemeye gelince işimiz çok !ne güzel acıklama yaaa e yuh olsun !!!!!

 4. göknur göktürk dedi ki:

  ödeme hala yapılmıyor borcun olsun on tane avukatla gelirler almaya….ama ödeme yapmaları gereken yerde işimiz çok diye açıklama yapıyorlar e ne denebilir ki ?

 5. göknur göktürk dedi ki:

  aaaaa ödemeyi yapmıyorlar ..bu site ne ya 3 tür yazıyorum yayınlamıyor

 6. İlhan özdil dedi ki:

  Yetkililer kamuoyuna ne zaman açıklama yapacaklar ve ne bekliyorlar…ödemeler artık yapılsın lütfen…kendi paramızı geri almak ve ödemek neden bu kadar zor oluyor anlayabilmiş değilim…herkesin kendi (!) parasına ihtiyacı var ve 3. ay dolmak ve bitmek üzere, İlgililer uyuyor mu???? bekliyoruz, bekliyoruz….

 7. sedatmir dedi ki:

  suriyeli mültecileri,filistin meselesini,açlık grevlerini,taksim parkını,çakma sultan ahmet camiisini yani suni gündem yaratmayı bırakında, madur ettiğiniz vatandaşınızın parasını nasıl gasp ettiyseniz geri ödeyin emeklilere intibak ,memura zammı oyaladıgınız gibi şimdide bu konuda oyalıyorsunuz..vatandaşa amacınız faizsiz anaparayı 1 sene sonra ödeyip bunada şükür faizi de kalsa olur dedirtmek mi …sabır bir yere kadar vatandaşından başka her insan değerli oldu bu ülkede vergisini ödemeyene sınırsız hizmet vergisini ödeyene hatta fazlasıyla ödeyene hezimet zulüm ..

 8. serkan akdemir dedi ki:

  arkadaşlar 2009 da ayrılanlara yattımı paraları..yatan varsa haber versin lütfenn

 9. ANKARALI dedi ki:

  SLM HAYIR SERKAN BEY ŞUAN 2007 ÇIKIŞLARINI ÖDÜYORLARMIŞ

 10. serkan akdemir dedi ki:

  çok teşekkür ederim..acaba ne kadar zaman da 2009 a ulaşırlar bilginiz var mı..bi de faiziyle vermiyolar sanıırm kesintileri bi bilginiz var mı bu konuda da

 11. ANKARALI dedi ki:

  SÖYLEDİKLERİNE GÖRE ARALIĞIN SONUNU BULURMUŞ

 12. serkan akdemir dedi ki:

  çok teşekkür ederim cvp içinde..bu kesinti paraları neden faiziyle beraber iade edilmiyor…bu konuda sadece anaparanın ödenmesi doğrultusunda bi karar çıkma ihtimali hiç mantıklı değil…ödenmiycek mi fazler bilen var mı arkadaşlar

 13. sinan filiz dedi ki:

  selam arkadaşlar acaba ödemeleri geriden başlayarak yıllara göremi yapacaklar. Ödeme yapılan arkadaşlara daha önceden her hangi bir tebliğat ta bulunuluyorlar mı. saygılarım la

 14. kemal kara dedi ki:

  serkan bey;

  ana parayı ödesinlerde faizi kalısın arkadaşlar alan varmı lütfen cevap verin

 15. İlhan özdil dedi ki:

  Geri iade ve ödemeler konusunda İki bilinmeyeni denklem hala devam ediyor ve hak sahipleri paralarını ne zaman alacak bilmiyor.!!!
  İlgilileri duyarlı olmaya ve empati yaparak açıklama yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyorum.
  Lütfen kendimize ait paralarımızı artık ödeyin ve geri verin…!!!!

 16. Oğuzhan Ak dedi ki:

  Ödeme alanlar başvuru tarihlerini yazabilrmi. 6 ayı bulur bu kadar yoğunluk varsa

 17. serkan akdemir dedi ki:

  tam bi rezalet !bu kadar mı sorumsuzluk olur..bu kadar insan a bi açıklama yapılmaz mı her gün insanlar banka hesaplarına bakıyolar….desinlerki 2 ay sonra yatıcak..ya da yatmıycakk insanlar ona göre davranır….burası ABD değil o yatıcak para milletin çerez parası değil beklediği ve belkide daha yatmadan karar açıklanınca harcadığı para yazıklar olsunn bu ne biçim sorumsuzluk!

 18. mustafa uğur dedi ki:

  arkadaşlar alan varmı. varsa lütfen ben aldım diye yazssın

 19. Oğuzhan Ak dedi ki:

  Mantıksızllık uygulamada. Bu kadar insanın işini sadece büyük mükellefler vergi idaresine bağlarsan 3 aydada alamazsın 5 aydada alamazsın paranı. Bir sürü vergi dairesi var herkes kendine yakın olandan başvursa iş bölümü yapılsa bu iş çok daha kısa zamanda hal olur.

 20. selçuk şenel dedi ki:

  vergi dairesine ulasamıyoruz iki satır yazı ile bilgi veren de yok bekle bakalım nereye kadar kanuni faiziyle verilmesi gerekir en son maas zammında olduğu gibi odenmesi lazım konuyu sıcak tutalım

  1. Figen Yanık dedi ki:

   Kesinlikle. Şimdi de faizine mi el koyuyorlar? Birileri uğraşıp dava açacak, kazanacak, ancak o zaman ödeyecekler yasal faizini. Sil baştan işe boğacaklar yine memurları, biz de yeniden evrak toplayıp bu sefer de faiz hakkımızı almak için başvuru yapıp bekleyeceğiz. Gayri ciddi bir devlet anlayışı bu ve mahkemede kazanana kadar “yerseniz” diye bekliyorlar. Kınıyorum ben de şiddetle. Faizi ile iade etmeleri gerektiği gün gibi açıkken bakalım ne kadar tepki olacak, ona göre davranırız tavrıyla vatandaşının hakkını ihlal etmesi çok ayıp gerçekten de!

1 2 3 4 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git