BireyselEmeklilikSistemi.Org

Kesintilerin İadesinde Poliçe Örneği Gerekmiyor

Kesintilerin İadesinde Poliçe Örneği Gerekmiyor

Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılan katılımcılardan yapılan stopaj kesintilerinin iadesine ilişkin istenen belgeler arasında yer alan fakat emeklilik şirketleri tarafından katılımcılara gönder,lmeyen poliçe örneklerine ilişkin nihayet düzenleme yapılarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle poliçe örneği istenmemekte ve poliçe örneği olmadan yapılan başvurular geçerli sayılmaktadır.

Konuya ilişkin Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının Duyurusu aşağıdadır.

………………………………….

Bireysel emeklilik sistemi ve şahıs sigortalarına ödenen katkı payı ve primlerin vergi matrahının tespitinde indirimi ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hakkında 85 Sıra No.lu Gelir Vergisi Sirküleri 23.10.2012 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Sirkülerin “9-Anapara Tutarları Üzerinden Yapılmış Olan Kesintilerin Red ve İade İşlemleri bölümünde 6327 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesi uyarınca yapılacak red ve iade işlemleri ile ilgili olarak :

“…söz konusu iade işlemleri için, sigorta/emeklilik şirketleri tarafından ilgili vergi dairelerine yazılı ve elektronik ortamda bireysel emeklilik ve şahıs sigortası sisteminden ayrılanlara ilişkin bilgiler gönderileceğinden, bu Sirkülerin yayımı tarihinden sonra katılımcı ve sigortalılar tarafından yapılacak red ve iade başvurularında ayrıca ilgili sigorta/emeklilik şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğinin ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır. Diğer yandan, hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesini içermeyen başvuruların ise, bu Sirkülerin yayımı tarihi itibarıyla eksiksiz olduğu kabul edilerek işlem tesis edilecektir.

şeklinde düzenlemelere yer verilmiştir.

Bu hükümlere göre; 83 Sıra Nolu Gelir Vergisi Sirküleri uyarınca ilgili sigorta şirketlerinden temin edilmesi gereken hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçe örneklerinin söz konusu başvuruların ekinde yer alması zorunluluğu, 23.10.2012 tarihinden sonra yapılacak başvurular için kaldırılmıştır. Diğer taraftan, 6327 sayılı kanunun Resmi Gazete’de yayınlandığı 29.06.2012 tarihinden 23.10.2012 tarihine kadar geçen süre içinde Başkanlığımıza elden veya posta yolu ile yapılmış olan başvurulardan, ekinde hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesi örneği bulunmayanlar, Başkanlığımızca 23.10.2012 tarihi itibariyle yapılmış eksiksiz başvuru olarak kabul edilip işleme alınacağından bu durumda olan başvuru sahiplerinin de poliçe temin etmesine veya herhangi bir başka işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLİĞI

Etiketler:

Yorumlar
 1. sadık çakmak dedi ki:

  2006 da bireysel emeklilige kayıt oldum 2009 da ayrıldım spotaj kesintim yatmadı nezaman yatacagını ögrenebilirmiyim teşekürler

 2. AHMET NAS dedi ki:

  iyi günler. stopaj kesintisi iadesi hakkinda gerekli olan evraklar nelerdir ve nereye gönderilecektir. nasil gönderilecek faks kargo şahsen başvurumu yapilacak. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

 3. sezai dedi ki:

  şimdi görüştüm telefonla,bana söyledikleri aynen şöyle”ödemelere başlandı ve eylül ayındaki başvurular ödeniyor,eylülde başvuran 2007 2008 2009 2010 2011 2012ler bitince ekime geçilecek,ve aynı şekilde ödemeler yapılacak ve daha sonra ki aylara geçilecek”dedi.ben daha 5 ayda eylülde başvuru yapanlardan 2007 ve 2008 ler bitmedi,bu iş böyle devam ederse yıllar bulur dedim bu iş,bana”evet malesef öyle olacak çünki burda elle yapılıyor işler”dedi.1923de olsak tamam derim ama sene 2013.demekki yapacak birşey yok.söylenecek çok şeyler var ama demekki biz burdan yazarız okadar,Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin.

 4. mustafa akca dedi ki:

  nereye ve nasıl iade edecekler muammamı

 5. hakan şahingöz dedi ki:

  ağustos 2012 istanbul vergi dairesine aps ile yolladım müracat ettim, 2013 nisanı girmek üzere paradan ses yok.

 6. ahmet seymen dedi ki:

  Yapılan başvurularda,paramızın ne zaman yatacağını bilen bir sistem yok mu?ne kadar acizmişiz biz yaaa.bana 1 ya sonra yatabilir diyorlar 2 ay geçti hala yatan bişey yok.Ne zaman yatacak diye arıyorum,telefonlara bakacak birini bulabilirsek….

 7. turan saltan dedi ki:

  dilekçe örneğinde istenen vergi numarası ile poliçe numarasına gerek varmı? varsa nasıl teminedebiliriz?

 8. nihal dedi ki:

  Hala odemeler devam ediyorsa sure uzatilsin yeni basvuru yapicak duymamis bir suru insan var nedemek son gun sure lutfen uzatilsin

 9. SERPİL YAVUZ dedi ki:

  Merhaba,
  Başvurumu yaptım fakat yaklaşık 5-6 ay oldu geri ödeme olmadı.
  Nerden takip edebileceğide bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkürler
  İyi günler

 10. SERPİL YAVUZ dedi ki:

  Sezai bey,

  Telefonla görüştüm diye yazdınız.
  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının telefon numarasını rica edebilir miyim? Teşekkürler

  İyi günler

 11. yusuf ziya güngördü dedi ki:

  çocuklarım için kendi adıma iki adet poliçe yaptırmıştım.altı bin tl kesilmişti.bu konuda bilgi rica ediyorum.teşekkürler.

 12. Hatice Yöner dedi ki:

  26.09. 2012 tarihinde stopaj iadesi için başvuru yaptım hala geri dönüş olmadı başvuru no: 119825 lütfen bir cevap verirmisiniz teşekkürlef.