BireyselEmeklilikSistemi.Org

Maliye, 100 milyon TL stopaj ödedi

Maliye, 100 milyon TL stopaj ödedi

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılan 409 bin kişi iade için başvurdu.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanlardan yapılan stopaj kesintilerinin iadesi için hak sahiplerine tanınan bir yıllık başvuru süresi 29 Ağustos’ta doldu. Toplam 409 bin 448 kişi iade alabilmek için müracaat etti. Maliye Bakanlığı, 124 bin 139 kişiye 100 milyon lira ödeme yaptı. Kalan 285 bin 309 kişiye ise yıl sonuna kadar iadeleri ödenecek.

BİREYSEL emeklilik sisteminde stopaj iadesi almak için vergi dairelerine yapılacak müracaatın süresi 29 Ağustos’ta doldu, toplam 409 bin 448 kişi iade için başvuruda bulundu. 2012’nin Haziran ayında çıkan yeni bireysel emeklilik sistemi yasasına göre, geçmiş yıllarda sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintilerinin iade edilmesi hükme bağlandı. Çıkan yasanın ardından Maliye Bakanlığı bir genelge yayınladı ve vergi kanunundaki 5 yıllık zaman aşımı süresi nedeniyle 2007 yılından önce bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların stopaj iadesi alamayacağını açıkladı. Ayrıca, Maliye Bakanlığı yayınladığı genelgede, kişilerin stopaj iadelerini alabilmeleri için bu konuda açılmış dava varsa, bu davalarından feragat etmeleri gerektiğini de bildirdi.
Stopaj iadesi için müracaatlar 29 Ağustos 2012’de başladı ve başvurular için 1 yıllık süre tanındı. Bu tarihten itibaren de iade hakkı olanlar önce ayrıldığı bireysel emeklilik şirketine ardından da Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne başvurdu. Dava açmış olup da kazananlar ise temyize giderek, davalarından vazgeçtiler; davaları sürenler de feragat ederek, mahkemelerden aldıkları yazılarla başvurularına yaptılar.

TARTIŞMA KONUSU OLDU

Müracaat tarihinin açıklanması ile birlikte de 2007 yılından sonra bireysel emeklilik sisteminden ayrılan 1 milyon kişinin başvuruda bulunacağı tahmin ediliyordu. Başvuruların başlamasından bu yana geçen sürede ise stopaj iadesi ciddi tartışma konusu oldu. Hem başvuruda bulunanlar hem de kazandıkları davadan feragat edenler aylar geçmesine rağmen iadelerini alamadı. Stopaj iadesi bekleyenler bir taraftan Maliye Bakanlığı’ndan bilgi alamamaktan şikayet ederken, diğer taraftan da bireysel emeklilik şirketlerini suçladı. Emeklilik şirketleri ise, iade konusunun kendilerini ilgilendirmediğini, gerekli tüm belgeleri vergi dairelerine ilettikleri konusunda açıklamalar yaptı. Geçen sürede ise Maliye Bakanlığı, başvuruların toplandığını, ödemelerin başladığını ve en kısa sürede tüm iadelerin hak sahiplerine ödeneceği yönünde açıklamada bulundu.

124 BİN KİŞİ ÖDEMESİNİ ALDI

Stopaj iadeleri için hak sahiplerine tanınan başvuru süresi 29 Ağustos 2013’te doldu ve bir yıllık sürede 409 bin 448 kişi başvuruda bulundu. Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, başvuruda bulunan 409 bin 448 kişiden, 124 bin 139 kişiye toplam 100 milyon TL stopaj iadesi ödendi. İade bekleyen 285 bin 309 kişiye ise bu yılın sonuna kadar ödeme yapılacak.
Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 29 Ağustos 2012 tarihinde başlayan bireysel emeklilik iadesi başvurularının 29 Ağustos 2013 itibariyle son bulduğu belirtilerek, “Başvurular elden, posta ve kargo yoluyla yapılmıştır. Son başvuru tarihine yaklaşan birkaç gün elden başvuruların yoğunluğu nedeniyle bina önünde kuyruk oluşmuş, ancak başvuruların tamamı alınarak evrak girişleri yapılmıştır” denildi. Maliye Bakanlığı, 3 Eylül itibariyle toplam 409 bin 448 kişinin başvuruda bulunduğuna değinerek, şu açıklamayı yaptı: “124 bin 139 kişiye toplam 100 milyon 6 bin lira ödendi. İadeler vatandaşların başvuru tarihine göre ve bunların içinde de en eski dönemden en son döneme doğru yapılmıştır. Kalan 285.309 adet düzeltme işleminin de aynı yöntemle, 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmiştir.”

 

Hirriyet

Etiketler:

Yorumlar
 1. timur dedi ki:

  anadolu hayatta 5 sene hayat sigortası ödedim 10 sene dolmadan ayrıldım..7731 lira kar payı ile birikmiş paramdan,1160 lira stopaj kestiler..bu iadeye başvurdum..25.09.2013 te paramı eft ile göndermişler..595 lira para yatırmışlar..ana param 6500 lira..595 lira geri iade yapmışlar..ana para üzerinden ödenen parayı iade edeceklerse 6500 liranın %15 i 975 lira etmez mi..yani anlayacağınız gecikme faizi zaten yok en az 300 lira da eksik..böyle devlet olur mu..kendi alacağı olsa gecikme faizi ile anamızı ağlatırdı..şimdi ben buna itiraz edebilirmiyim nasıl..

 2. es--es dedi ki:

  benim de stopaj iadesi eksik yatmış. geçen hafta 163 ve 654 gibi bir para yatmış. normalde toplam tutar 1000 i geçecekti. belgeleri mart 2012 de göndermiştim. neden ve neye göre eksik yatırıldı anlamıyorum.tamamı yatırılacaktan kastedilen “kesinti yok” denip devletin kesinti yapması mı ki fonu var bunun 200tl de düşmez ki bu fon 9 ayda!..

 3. mutafa kömürcü dedi ki:

  yapı kıredi bankasından emeklilik sigortası yaptım 3sene fala şimdi devlet kesintis,ini geri almak istiyorum ne yapmam lazım nereye başvurayım bilgilendiirmisinizsaygılar

 4. Os.Ak dedi ki:

  Tarafıma iade hala yapılmadı. Bu konuda başvuru yapacağımız yer neresi, muhatap bulamıyoruz.

 5. Sema Bilgin dedi ki:

  Henüz iade yapılmadı. Yıl sonuna kadar yapılacaktı. Herhangi bir açıklama da yok. Bizim borcumuz olsa ve ödemesek anında faiz işletilmeye başlanır. Vergileri zamanında ödeyen biri olarak bu gecikme büyük haksızlık.

  Muhatap bulunamaması, herhangi bir açıklama yapılmaması çok ilginç

 6. Fulya Öztemel dedi ki:

  2013 odenmesi gereken BES eksik yatti.Buyuk mukellefler vergi dairesi ustune su icin diyor.Sigorta firmam biz tum evraklari gonderdik vergi dairesi evraklari kaybetti dava acarsaniz biz evraklar hakkinda bilgi verebiliriz diyor.Konu ile ilgili yardimci olabilir misiniz?iyi gunler…