BireyselEmeklilikSistemi.Org

NN Hayat Emeklilik BES İptal Yöntemleri

06.12.2018
NN Hayat Emeklilik BES İptal Yöntemleri

eski adı İNG Emeklilik olan NN Hayat Emeklilik üzerinden BES yaptıranlar ya da otomatik olarak katılmak zorundan olan kişiler, istedikleri zaman NN Hayat Emeklilik BES iptali yaptırabilirler. Zorunlu BES (otomatik katılım) marifetiyle sisteme girenler ayrıca ilk 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılabilirler. Bu işlem için kullanılacak farklı yöntemler vardır. Kişiler, kendi durumlarına bağlı olarak bunlardan istediklerini tercih edebilirler.

Bilindiği üzere yapılan yasa değişikliğinin ardından BES için otomatik katılım zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluk çalışan sayısına göre iş yerlerini kapsam dahiline almakta olup en son, çalışan sayısı 10 ila 50 arasında olan yerler için uygulamaya geçirilmiştir. Otomatik katılımdan çıkış işlemleri (cayma hakkı) için ise 2 aylık bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde çıkış yapılırsa herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Fakat bu süre geçirilirse, sözleşmeniz normal BES ’e benzer bir statüye dönüşmekte ve getiriler üzerinden stopaj kesintisi yapılmaktadır.

NN Hayat Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

NN Hayat Emeklilik üzerinden BES yaptıranların iptal işlemi için birçok şirkette olduğu gibi, telefon, faks, internet bankacılığı gibi yöntemler kullanılabilir. Burada yapacağınız işlemin ne olduğu da önemlidir. Yani Zorunlu BES cayma işlemi mi yaptıracaksınız yoksa BES iptal işlemi mi ona göre yöntemlerde farklılık olabilmektedir.

Telefon ile BES İptali

NN Hayat Emeklilik, müşterilerine iki farklı telefon hattından hizmet vermektedir. Bunlardan birisi Otomatik Katılım Otobes Müşteri Yardım Hattı olan 0850 210 66 94 numaralı hattır. Diğeri ise normal BES sözleşmeleri ve zorunlu (otomatik) BES sözleşmeleri de dahil tüm iptal cayma işlemleri için aranabilecek olan 444 1 666 numaralı Bireysel Müşteri hattıdır.

BES sözleşmemizin ilgisine göre yukarıdaki telefon numaralarından birisi arandıktan sonra ise, cayma işlemi yapılacaksa bu talebimizi iletmemiz yeterli olmaktadır. Ayrıca NN Zorunlu BES ile ilgili işlem yapılacaksa ilk numara olan otobes numarası aranırsa daha hızlı sonuç alınabilecektir.

Cayma süresi olan 2 ay geçtikten sonra iptal işlemi yaptırılacak ise, Zorunlu veya normal BES sözleşmesini iptal etmek istediğinizi bildiriyorsunuz. Bunun üzerine şirket sistemde bulunan mail adresine Ayrılma Talep Formunu gönderiyor. Son işlem olarak bu formu doldurarak kimlik fotokopinizle birlikte şirket tarafından verilen faks numarasına göndermeniz gerekmektedir.

Online İşlemlerden BES iptali

NN BES iptali için internet sitesinin sağ üst köşesinde yer alan online işlemler butonuna basıp gelen ekranda bilgilerinizi girerek giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise BES iptali için ihtiyacınız olan Ayrılma Talep formuna ulaşmak için menüden talep formları kısmına gelmeniz gerekmektedir. Buradan ayrılma talep formu temin edildikten sonra ise yine faks yoluyla şirkete iletmeniz gerekecektir.

SMS ile İptal /Cayma

Özellikle Zorunlu BES ‘te bazı şirketler SMS ile cayma / iptal işlemine olanak sağlamaktadır. Fakat yaptığımız araştırmalara göre NN Hayat Emeklilik SMS iptal numarasına internet sitesinde dahi yer verilmediği görülmekle birlikte bu SMS numarası sadece anlaşma sağlanan kurumlara bildirilmiş olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Öte yandan Edindiğimiz bilgiye göre NN Hayat Emeklilik Cayma işlemleri için SMS numarası 6661 ‘dir. Zorunlu BES ile sisteme katıldıysanız ve 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanmak istiyorsanız; CAYMA yazıp boşluk bırakarak TC Kimlik Numaranızı yazarak 6661 numarasına SMS gönderebilirsiniz. Sonrasında talebinizin işleme alınıp alınmadığına dair gelen cevaba göre hareket edebilirsiniz.

Para İadesi

Son olarak bilinmesinde fayda var ki Ayrılma talebiniz şirkete ulaştıktan sonra para iade süresi Zorunlu BES cayma işlemi için 10 iş günü, Cayma süresi sonrası yapılan iptal başvuruları için ise 20 iş günüdür. NN BES iptal / cayma işlemlerinde de bu süreler geçerli olacağı göz önünde bulundurularak başvuru sürecinin takibi daha sağlıklı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mazlum dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

  1. admin dedi ki:

   bunun için yapmanız gerekenler, alternatif yöntemler yukarıdaki yazımızda mevcut.

   1. Hatice dedi ki:

    1 bes’i iptal ettim “isleminiz kabul edilmstir.” diye mesaj geldi ama ben isten cikicam yine de para gelir mi?

 2. Zeynep dedi ki:

  Bana bı mesaj geldi otobes sozlesmeniz yürürlüğe girdi diye. Ama numarayı arıyorum bana sistemde kaydım olmadığını söylüyor bana yardımcı olabilir misiniz

 3. hüseyin dedi ki:

  ben iptal edemiyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Ahmet recai fındıklı dedi ki:

   Formu mail adresime alabilir miyim? ayrılmak istiyorum. rec****@gmail.com lütfen gönderir misiniz?

 4. hüseyin dedi ki:

  bana yardımcı olurmusunuz iptal edemiyorum

 5. Fuat sucu dedi ki:

  Best iptal etmek ıstıyorum

 6. Burhan dedi ki:

  Ben böyle şeyin içine ediyim bildiğin dolandırıcı bunlar iptal edemiyorum yapmadigim şey kalmadi

 7. Şakır dedi ki:

  Hay ben böyle bestin, muhattap bulamıyoruz.

 8. Mustafa dedi ki:

  Mesaj atıyorum
  Merhaba, cayma talebinizi isleme alamadik. Detayli bilgi icin 08502106694 Otobes Musteri Hatti’ni arayabilirsiniz. Saygilarimizla B003 Mesaj geliyor arıyorum bağlamıyorlar . Ne saçma sapan bir şey . Arkadaş İstemiyorum iptal edecem dolandırıp vaktimi almayın. Bahanelerle 10 dakika gereksiz konuşmalarınızı dinlemek zorundan mıyım..

 9. Merve dedi ki:

  Yukaridaki numaralari ariyorum ama musteri temsilcisine aktarilmiyor. Sms attim cayma isleminizi isleme alamadik diyor ne bu ya

 10. Cihan dedi ki:

  Yazdıgınız telefon numaralarından BES iptali yapılmıyor. Kayıt konuşup teşekkür edip yüzünüze kapatıyor. Online işlemlerden de yapılamıyor. Ne rezalet bir sisteminiz var !!!!! İnsanları mağdur ediyorsunuz. Umarım bida asla NN emeklilikle yollumuz bida kesişmez. Kimseye de asla tavsiye etmeyeceğim. Bu ne ya 3-4 gündür çektiğim !

 11. Saliha önen dedi ki:

  Best iptal etmek istiyorum

 12. Zeki dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum icram var maaşımdan zaten 4-1 kesiliyor maaşım bana yetmiyor acil iptal etmek istiyorum

 13. Yeliz dedi ki:

  Günlerdir bes iptali için uğraşıyorum yapılmıyor nasıl bir sistemdir bu