BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES İptali İçin Dilekçe Örnekleri

08.02.2017
Otomatik BES İptali İçin Dilekçe Örnekleri

Otomatik BES kamuoyunda kullanılan adıyla Zorunlu BES ‘ten çıkmak için dilekçe arayışı oldukça yoğun ve bize de bu konuda pek çok soru ulaşmaktadır.

Gerek cayma hakkını kullanırken gerekse sistemden ayrılırken şirkete başvuru yapmak gerekmektedir. Bu durum da çalışanların nasıl bir yol izleyecekleri ve yazılı başvuru için nasıl bir dilekçe yazacakları konusunda soru işaretleri bulunuyor.

Bu konumuzda Otomatik BES iptal işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği, dilekçenin ne şekilde olacağı konusunu işleyeceğiz.

Yönetmelikte yer alan hususlar ışığında bakacak olursak;

Otomatik (Zorunlu) BES cayma hakkının nasıl kullanılacağıyla ilgili “Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilir.” denilmektedir. Burada sözü edilen güvenli iletişim araçlarıyla ise kısa mesaj, elektronik posta, internet, telefon, faks gibi saklanabilir iletişim yöntemleri kastedilmektedir.

Uygulamada ise işveren veya emeklilik şirketince e-mail, sms gibi bir yöntem belirlenip çalışana bildirilmediği sürece posta, faks veya müşteri hizmetlerini arayarak yapılacak başvuru en garantili yöntem olacaktır.

(Müşteri hizmetlerini arayarak cayma hakkını kullanmak istediğimizi belirtmeniz durumunda telefon yoluyla bu başvuru alınabilir. Yukarıda yazdığım gibi telefon yöntemlerden birisi.)

Cayma hakkı yoluyla Otomatik BES ‘ten ayrılmak için faks veya postayı tercih ederseniz dilekçe yazmamız gerekecektir. Bu dilekçenin nasıl olacağına ilişkin bir kısıtlama bulunmamaktadır. Otomatik Bireysel emeklilikten ayrılmak istediğimizi belirtmesi ve kimlik bilgilerimizin bulunması yeterli olacaktır. Yol göstermesi açısından bir dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır. Gerekli düzenlemeleri yapıp kullanabilirsiniz.

——————————————————-

……….. EMEKLİLİK A.Ş.’NE

                                                             ………..

   6740 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun Ek 2. maddesi uyarınca otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiğim bilgisi …/…/2017 tarihinde tarafıma iletilmiştir.

   Aynı kanun maddesine göre sahip olduğum cayma hakkımı kullanmak istiyorum. Bu kapsamda adıma düzenlenen sözleşmenin feshedilerek yapılan kesintiler ve varsa yatırım gelirlerinin yasal süresi içerisinde tarafıma iadesini arz ederim. …/…/2017

 

Adı Soyadı

    İmza

T.C. Kimlik No:

IBAN                 :

Adres                 :

e-posta              :

Telefon              :

Otomatik BES Cayma Hakkı Dilekçe Örneğini Word Belgesi Olarak İndirmek İçin TIKLAYINIZ!!

 

 

Cayma hakkı süresi geçtikten sonra otomatik BES’ten ayrılmak için ise Bireysel Emeklilik şirketine bu isteğimizi yine aynı yollardan biriyle bildirmemiz gerekiyor. Ayrıca bazı şirketlerin online işlemler menüsünde bu başvuruya olanak sağlamaktadır.

Otomatik BES iptali için yapılan ilk başvurunun ardından Bireysel Emeklilik Şirketi ayrılma talep formu, ayrılma bilgi formu ve hesap özetini çalışana iletir. Çalışan ayrılma talep formunu doldurup kimlik fotokopisiyle birlikte şirkete ulaştırmasının ardından işlemler şirket tarafından yapılır.

Otomatik BES ‘ten çıkış için ilk müracaatı yazılı olarak (faks veya posta yoluyla) yapacaksanız yine aşağıda örnek bir iptal dilekçesi bulunmaktadır. Bu örneği kendinize göre uyarlayıp kullanabilirsiniz.

——————————————————

……….. EMEKLİLİK A.Ş.’NE

                                                           ………..

   Şirketiniz ve …………………………………. (çalıştığınız kurum / şirket) arasında akdedilen sözleşme kapsamında Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik sistemine dahil edildim.

      Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmeliğin 15. Maddesi kapsamında Otomatik Katılımlı BES ‘ten ayrılmak istiyorum. Bu doğrultuda işlemlerin devamı için gerekli bilgi / belgelerin yasak süresi içerisinde tarafıma iletilmesi hususunda gereğini arz ederim. …/…/2017

Adı Soyadı

        İmza

 

T.C. Kimlik No:

Adres                :

e-posta             :

Telefon             :

Otomatik BES Ayrılma (İptal) Dilekçe Örneğini Word Belgesi Olarak İndirmek İçin TIKLAYINIZ!!

Etiketler:

Yorumlar
  1. serkan sayaner dedi ki:

    Bes’den Ayrılmak istiyorum bilgi verir misiniz?

  2. Yunus emre dedi ki:

    Vakif bes ‘ten cikmak icin aylardir ugrasiyorum form gonderiyorlar doldurup gondeiyorum dilekce eksik diyorlar, dilekce doldurup gonderiyorum yanlış diyorlar. Allah belasini versin boyle bankanin, girerken iki dakikada hallediyorlar, cikmak icin aylardir ugrasiyorum. 2883 lira para kesilmis benden, su anda bana geri odeme 1300 lira gibi bir miktqr odeniyor. Dolandırıcılık tan baska bir sey degil bu allah belasini versin

  3. tolga dedi ki:

    Bunun adı düpedüz “gasp” bizim paramızı gasp ediyorlar,acil paraya ihtiyacım var ,sisteme otomatik kayıt ediliyor ama ayrılmak istenince kırk takla atılıyor, kardeşim bu devlet ne zaman vatandaşın sırtından inecek ,bizi düşündükleri yok bu paraları ,nelerde kullandıklarını biliyoruz,sistemden çıkarın İSTEMİYORUM .