Otomatik BES İptali İçin Dilekçe Örnekleri

Otomatik BES İptali İçin Dilekçe Örnekleri
8 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 30.984 kez okundu.

Otomatik BES kamuoyunda kullanılan adıyla Zorunlu BES ‘ten çıkmak için dilekçe arayışı oldukça yoğun ve bize de bu konuda pek çok soru ulaşmaktadır.

Gerek cayma hakkını kullanırken gerekse sistemden ayrılırken şirkete başvuru yapmak gerekmektedir. Bu durum da çalışanların nasıl bir yol izleyecekleri ve yazılı başvuru için nasıl bir dilekçe yazacakları konusunda soru işaretleri bulunuyor.

Bu konumuzda Otomatik BES iptal işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği, dilekçenin ne şekilde olacağı konusunu işleyeceğiz.

Yönetmelikte yer alan hususlar ışığında bakacak olursak;

Otomatik (Zorunlu) BES cayma hakkının nasıl kullanılacağıyla ilgili “Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilir.” denilmektedir. Burada sözü edilen güvenli iletişim araçlarıyla ise kısa mesaj, elektronik posta, internet, telefon, faks gibi saklanabilir iletişim yöntemleri kastedilmektedir.

Uygulamada ise işveren veya emeklilik şirketince e-mail, sms gibi bir yöntem belirlenip çalışana bildirilmediği sürece posta, faks veya müşteri hizmetlerini arayarak yapılacak başvuru en garantili yöntem olacaktır.

(Müşteri hizmetlerini arayarak cayma hakkını kullanmak istediğimizi belirtmeniz durumunda telefon yoluyla bu başvuru alınabilir. Yukarıda yazdığım gibi telefon yöntemlerden birisi.)

Cayma hakkı yoluyla Otomatik BES ‘ten ayrılmak için faks veya postayı tercih ederseniz dilekçe yazmamız gerekecektir. Bu dilekçenin nasıl olacağına ilişkin bir kısıtlama bulunmamaktadır. Otomatik Bireysel emeklilikten ayrılmak istediğimizi belirtmesi ve kimlik bilgilerimizin bulunması yeterli olacaktır. Yol göstermesi açısından bir dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır. Gerekli düzenlemeleri yapıp kullanabilirsiniz.

——————————————————-

……….. EMEKLİLİK A.Ş.’NE

                                                             ………..

   6740 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun Ek 2. maddesi uyarınca otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiğim bilgisi …/…/2017 tarihinde tarafıma iletilmiştir.

   Aynı kanun maddesine göre sahip olduğum cayma hakkımı kullanmak istiyorum. Bu kapsamda adıma düzenlenen sözleşmenin feshedilerek yapılan kesintiler ve varsa yatırım gelirlerinin yasal süresi içerisinde tarafıma iadesini arz ederim. …/…/2017

 

Adı Soyadı

    İmza

T.C. Kimlik No:

IBAN                 :

Adres                 :

e-posta              :

Telefon              :

Otomatik BES Cayma Hakkı Dilekçe Örneğini Word Belgesi Olarak İndirmek İçin TIKLAYINIZ!!

 

 

Cayma hakkı süresi geçtikten sonra otomatik BES’ten ayrılmak için ise Bireysel Emeklilik şirketine bu isteğimizi yine aynı yollardan biriyle bildirmemiz gerekiyor. Ayrıca bazı şirketlerin online işlemler menüsünde bu başvuruya olanak sağlamaktadır.

Otomatik BES iptali için yapılan ilk başvurunun ardından Bireysel Emeklilik Şirketi ayrılma talep formu, ayrılma bilgi formu ve hesap özetini çalışana iletir. Çalışan ayrılma talep formunu doldurup kimlik fotokopisiyle birlikte şirkete ulaştırmasının ardından işlemler şirket tarafından yapılır.

Otomatik BES ‘ten çıkış için ilk müracaatı yazılı olarak (faks veya posta yoluyla) yapacaksanız yine aşağıda örnek bir iptal dilekçesi bulunmaktadır. Bu örneği kendinize göre uyarlayıp kullanabilirsiniz.

——————————————————

……….. EMEKLİLİK A.Ş.’NE

                                                           ………..

   Şirketiniz ve …………………………………. (çalıştığınız kurum / şirket) arasında akdedilen sözleşme kapsamında Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik sistemine dahil edildim.

      Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmeliğin 15. Maddesi kapsamında Otomatik Katılımlı BES ‘ten ayrılmak istiyorum. Bu doğrultuda işlemlerin devamı için gerekli bilgi / belgelerin yasak süresi içerisinde tarafıma iletilmesi hususunda gereğini arz ederim. …/…/2017

Adı Soyadı

        İmza

 

T.C. Kimlik No:

Adres                :

e-posta             :

Telefon             :

Otomatik BES Ayrılma (İptal) Dilekçe Örneğini Word Belgesi Olarak İndirmek İçin TIKLAYINIZ!!


Etiketler:

Otomatik BES İptali İçin Dilekçe Örnekleri Konusuna 34 Yorum Yapıldı
 1. Veysi erek dedi ki:

  Bu zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için nereye başvuruyoruz, başvuru için bir adres var mı lütfen yardımcı olun

  1. admin dedi ki:

   Veysi Bey; Çalıştığınız firma hangi BES şirketiyle anlaştıysa oraya başvuracaksınız.
   Otomatik BES ‘in başladığı şirket tarafından size bildirilecek. Dolayısıyla bu bildirimden sonra şirketi de öğrenmiş olursunuz.

 2. Aysel dedi ki:

  Bu zorunlu besten ayrılma dilekçesini şirkete mi vereceğiz yoksa çalıştığımız yere mi ? Maaşımdan kesilen para ne zaman hesabıma yatar? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Aysel Hanım, mevzuata göre bu tip başvuruların nereye yapılacağı çalıştığınız firmayla şirket arasında imzalanan sözleşmeye bağlıdır. Fakat uygulamada bu işleri firmalar üzerine almaz. Dolayısıyla Emeklilik şirketine başvuracaksınız.
   Cayma hakkını kullanırsanız, başvurunuz şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde paranız hesabınıza yatar.

 3. yavuz can dedi ki:

  bu sıstem e calısanları kayıtsız sartsız ımzasız onaysız alıp para kesıyorsunuzda cıkmak ısterken neden bir suru ugrastırıyorsunuz ı telefonla ıptal neden yok dılekce yok hesap numarası mecburmuyuz yanı

  1. admin dedi ki:

   Yavuz Bey,
   uğraştıran biz değiliz ama yanlış anladığınız bir noktayı düzeltmekte fayda var; telefonla başvuru yapabilirsiniz. Dilekçe de telefon gibi yöntemlerden birisi sadece.

 4. Omer dedi ki:

  Admin bey besten mesaj yoluyla iptal edebilirsiniz edersek hangi numaraya msj atariz

 5. fatma dedi ki:

  Ben ayrilma talep formu doldurdum iban numarası zorunlu mu eksiksiz doldurmamiz gerekiyormuş yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden…

 6. halis dedi ki:

  zorunlu bes’ ten emniyet teşkilatı da faydalanıyor mu? faydalanıyor ise hangi firma olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

 7. mahmut kılıç dedi ki:

  ayrılmak ıstıyorum

 8. NUR dedi ki:

  merhabalar 2014 yılında kendi isteğimle bireysel emekli oldum ve ayrılmak için bir dilekçe göndermem lazım, bana bunun için bir örnek yollar mısınız?

 9. Metin dedi ki:

  Halk Emeklilik ten BES olanlar .internet sitesinden online giriş yapılarak iptal edilebiliyor.Bilginize

 10. Selda dedi ki:

  İptal etmek istiyorum

 11. jale DAMAR dedi ki:

  Ben kamu çalışanıyım, kurum ziraat bankasına toplu yapmış. Ben gittim kendim çıktım. Bana çıktığımada mail göndermişler. Aynı zamanda dilekçe yazmam gerekiyor mu? Kesilen param ne zaman yatar hesabıma?

 12. Okan dedi ki:

  Ben özel şirkette çalışıyorum, henüz Bes e dahil edilmedim. SGK liyim ben kredi borcu ödüyorum, asgari ücret alıyorum geçinemiyorum. Bunun için, kesilmemesi için firma hangi şirket ile anlaşacak bilemiyorum. Şu an gitsem SGK ya emeklilik işlemleri bölümüne maaşımdan para kesilmemesi için dilekçe yazabilsem uygun olur mu? Beni bu konuda aydınlatmanızı rica eder saygılarımı sunarim.

 13. Fatma AKIN dedi ki:

  20/04/2017 tarihinde iptal etmiş olmama rağmen maaşımdan kesilen Bireysel Emeklilik Sigortası param hesabıma yatırılmamıştır.
  8502229700 ve 4449700 numaralı telefonlarla ise kesinlikle ulaşılamamaktadır. Paramın hesabına yatırılmasını rica ederim
  BES Müşteri Numaram: 50….8

 14. AYSUN YAVUZ dedi ki:

  Halkemeklilikten hiç bir şekilde ayrılamadım. Telefonlar meşgule düşüyor, sms sistem sorunu veriyor, online site hakeza, ayrılma işlemini tamamlamıyor. Dilekçeyi halkbankasına mı vereceğiz acaba? Bir o yöntem kaldı çünkü.

 15. Arif BAŞARAN dedi ki:

  10 yılı geçmş bireysel emeklilik kesintimi almak istiyorum. Halkemeklilikten hiç bir şekilde ayrılamadım. Telefonlar meşgule düşüyor, sms sistem sorunu veriyor, online site hakeza, ayrılma işlemini tamamlamıyor. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim.

 16. elanur dedi ki:

  merhabalar ben bes iptal ettirdim ama paramı geri ödemeleri için bir form doldurmam istendi o formu siz mi göndriyorsunuz sistem üzrinden mi dolduruyoruz

 17. Ali dedi ki:

  Merhaba bes’ten cayma talebinde bulundum onaylandı maaştaki kesitilerimi geri hesabına aktarılmasını istedim ve bunun için ayrılma talep formu, kimlik fotokopisi istendi bu talep formunu nerden bulabilirim ve bu istenilenleri nasıl gönderebilirim

 18. nedim dedi ki:

  ayrılma talep formunu gönderdiğimin 19. iş günü bugün.paramın iadesi hala yapılmadı yardımcı olun lütfen ADMİN.

  1. adem dedi ki:

   kardeş hangi adrese yada hangi faks numarasına gönderdin söylermisin lütfen

 19. adem dedi ki:

  bu formu hangi adrese göndereceğiz ? ne ptt adresi ne de faks telefonu var , bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

 20. Bekir Şahiner dedi ki:

  Formu aldim doldurdum ama e-mail ile atmam icin formu taraycidan felan gecirip atilmasi gerekiyormus. admin kardes faks numarasini werseniz yardimci olun lütfen

1 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git