Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 204.803 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 453 Yorum Yapıldı
 1. feride dedi ki:

  İptal eden arkadaşlar, nasıl iptal ettiklerini yazabilirler mi? Hangi numarayı arayacağız veya hangi numaraya sms göndereceğiz? Fax veya mail gondermeye gerek oluyor mu?Ben araştırdım ama kafam karıştı. Bir an evvel, bu sistemden çıkmak istiyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Halit yılmaz dedi ki:

  444 43 23 arayın

 3. İbrahim dedi ki:

  Bes bireysel emeklilik sigortasından ayrılmak istiyorum nasıl yapabilirim

 4. İbrahim dedi ki:

  Vatandaşı böyle madur
  ederler beş kuruş zam veriyorlarya

 5. Ceylan dedi ki:

  Ben caymak istiyorum. Mesaj yolladim olmadı, müşteri temsilcisine baglandım iptal oldu dedi ama olmamış, insanları zora sokuyorlar iptal etmemek icin.

 6. Ali dedi ki:

  Biran önce ayrılmak istiyorum nasıl yapabilirim

 7. Serdar dedi ki:

  Bes iptal istiyorum ilginiz için teşekürler biraz hızlı olursa sevinirim

 8. Serdar dedi ki:

  Bireysel iptal

 9. songül tonkal dedi ki:

  bireysel emeklılığimi iptalini rica ederim.

 10. Ahmet dedi ki:

  Admin Telefonla bes i nasıl iptal edebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz

 11. aliihsan dedi ki:

  best iptal istiyorum ilginiz icin tesekurler

 12. ahmet dedi ki:

  bireysel emeklilik iptali

 13. RamazanLpg dedi ki:

  Arkadaşlar işyerinizden iptal olacak veya işyeri hangi sigortayla anlaşmişsa bi diğeri de e devlet ten iptal oluyor. Askari ucretliye cok buyuk ayip

 14. Kübra dedi ki:

  müşteri hizmetleri telefonu açmıyor bankadakiler ilgilenmiyor çok zor durumdayım kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum

 15. Helin dedi ki:

  Bu nasıl bi iştir ya para kesmeye gelince tamam ama geri yatırmaya gelince kimse ilgilenmez. 5755e sms atmami soylediler attim, sistemdeki numarayla numaraniz uyuşmamaktadir dediler. Yapıkrediden hesabim acildigi icin yanlis yazmişlardir numarami diye gittim. Hayır doğru dedi. Ee bu ne biçim bi iş yok onu tusla bunu tuşla yeter ama artık.

 16. Turgay dedi ki:

  Bes den ayrılmak isdiyorum

 17. Ergun dedi ki:

  0850 399 9999 numarayı arıyorsunuz size dönüş yapıyorlar iptal talebi istiyorsun mail adresinize iptal formu gönderiyorlar siz onu doldurup mail yoluyla tekrar gönderiyorsunuz 2 gün içinde paranız hesabınıza yatıyor ve iptal gerçekleşiyor.

 18. Ergun dedi ki:

  Arkadaslar 0850 399 9999 numarayı arıyorsunuz size dönüş yapıyorlar iptal talebi istiyorsun mail adresinize iptal formu gönderiyorlar siz onu doldurup mail yoluyla tekrar gönderiyorsunuz 2 gün içinde paranız hesabınıza yatıyor ve iptal gerçekleşiyor.

 19. TUGAY dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 20. Coşkun kutbay dedi ki:

  Arkadaşlar işe yeni başladığımda otomatik kayıt yaptılar. Bu bana sms olarak bildirildi.Bunun üzerine Garanti bankasını arayıp iptal ettirdim. Aynı gün kesilen parayı hesabıma yatırdılar. Işe yeni başlayanlar için çok sorun olmuyor. Fakat parası birikmiş olan arkadaşlara çeşitli zorluklar çıkardıklarını biliyorum. Örneğin bir arkadaşımın 800 TL parası birikmiş bu gün iptal ettirmek için aradığında 300 TL geri alabilirsiniz gibi caydırma politikası uyguluyorlar. Şimdi ben buradan soruyorum bu soygun değilde nedir. Dikkatli olmak lazım.

1 8 9 10 11 12 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git