Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 204.233 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 441 Yorum Yapıldı
 1. cebrail çelik dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 2. erdem dedi ki:

  otomatik bes sisteminden çıkmak istiyorsanız öncelikle ilgili işvereninizden hangi sigorta ile anlaşma yaptıklarını ve iletişim bilgilerini almanız gerekli. Daha sonra sigorta şirketine mail ya da fax yolu ile sigotanızı iptal ettirmek istediğiniz bil dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Sigorta şirketi size ayrılma evraklarınızı göndererek gerekli bilgileri doldurup tekrar göndermenizi isteyecek. Bu evrakları ilgili sigortaya gönderdikten sonra en geç 20 gün içerisine bildirdiğiniz banka hesabına paranız yatacaktır.

 3. Halit Güngör AKKUŞ dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden (BES’ten)ayrılmak istiyorum .

 4. levent dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 5. ayşegül dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

  1. Celal aygül dedi ki:

   0850226123 numarayı ara

 6. Kaan taşcı dedi ki:

  BES’ten ayrılmak istiyorum

 7. Hüseyin dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden (BES’ten)ayrılmak istiyorum .

 8. Merve yilmaz dedi ki:

  Bireysel emekliligini iptal ettirmek istiyorum

 9. Barış taş dedi ki:

  İptal etmek istiyorum bireysel emekliliği mi

 10. Arzu erisen dedi ki:

  Bireysel emekliligini iptal etmek istiyorum

  1. cihan dedi ki:

   ayrilma2560

 11. Yekta alacak dedi ki:

  Iptal etmek istiyorum

 12. bertu öztürk dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden (BES’ten)ayrılmak istiyorum

 13. Mahmut dedi ki:

  İptal edin hemen istemiyorum teşekkürler

 14. Mahmut dedi ki:

  BES iptal edin

 15. Mustafa sahin dedi ki:

  Iptal olmasıni istiyorum

 16. Ümit dedi ki:

  İptalini istiyorm

 17. Halil dedi ki:

  İptal olmasını istiyorum

 18. Mehmet salih yiğit dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum.

 19. bayram ilhan dedi ki:

  iptal olmasın istiyorum nakıte itiyacım var

 20. Muhammet Eren Kumcu dedi ki:

  Iptal etmek istiyorum hemen !

  1. kasım toptan dedi ki:

   mutlaka hemen iptal etmek istiyorum lütfen..

1 9 10 11 12 13 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git