BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES İptali

07.02.2017
Otomatik BES İptali

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Tanju dedi ki:

  İptal etmek için hangi numarayı aramamız lazım

 2. Ahmet dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

 3. SAADET dedi ki:

  bes iptali için işlemlerimi yaptım 20 günü geçti hala iptal olmamış. Acil nakit ihtiyacı diye belirtmeme rağmen hala iptal işlemim gerçekleşmemiş neden acaba?
  Banka olarak daha titiz davranmanız gerekirken aldığımız yanıtlara bakın ya.

 4. SAADET dedi ki:

  Sizler kredi ve kredi kartı için bizleri ne kadar arıyorsunuz ama bizim bi işimiz olduğu zaman, bizler işimizi bir türlü yaptıramıyoruz. Operatörlerden ulaşıp derdimizi çözemiyoruz.
  Operatörler yönlendiriyorsa çalışanlar ne iş yapıyor acaba?

 5. SAADET dedi ki:

  cvp bekliyorum
  acilen bes üyeliğimin iptalini istiyorum

 6. SAADET dedi ki:

  yoksa en yakın süre içerisinde bana cvp veya üyeliğim iptali olmaz ise tüketici heyetine şikayette bulunacağım

 7. Mustafa dedi ki:

  Otomatik katilim besten cikmaya calisiyorum bi turlu cikamadim. 1 e bas, 2 ye bas, form doldur bilmem ne kimse bilgide vermiyor. Oldu mu olmadi mi ben bireysel emeklilik istemiyorum beni cikartin bir an once.

 8. Mustafa dedi ki:

  Besi iptal etmek istiyorumm

 9. hakan dedi ki:

  ben bireysel emeklilik imi iptal ettirmek istiyorum nakit’e ihtiyacım var

 10. Mehmet dedi ki:

  BES iptal etmek istiyorum

 11. Kemal urut dedi ki:

  Neymiş bes miş. Şirketlerin ve devletin geliri azaldıkça tuaf tuaf kesinti yapıyor. Bir sorun bakim millet nasıl geçiniyor diye. Çıkmamak için her yola başvuruyor şirketler ama ben de ısrar ettim ve çıktım. 150 tl kesmiş utanmadan. Avivasa ve diğerleri hepsi beş para etmez. Neymiş biz para ödeyeceği z. Yetmiş yaşında onlar da bize verecek. Kafayı yemiş bunlar. Madem öyle siz bana ödeyin ben yetmiş yaşında size ödeyim varmısınız.

 12. Mevlüt ÇINAR dedi ki:

  İmzam olmadan benim hakkımda sözleşme düzenleyip benden kesinti yapıyorlar sonra da ben iptal ettirmek istediğimde sözleşme iptal formu diye bir saçmalık geliştirmişler onu faxlamamı istiyorlar. Ben size fax göndermek için 15 tl masraf yaptım bunun da tarafıma ödenmesini istiyorum.

 13. Özlem dedi ki:

  Bireysel emeklilik sigortamı iptal etmek istiyorum

 14. ilknur yıldırım başkan dedi ki:

  41031249 ve 41031250 sözleşme numarası ile BES’e üyeyim. BES hesabında ayrılmak ve biriken paramı almak istiyorum. bu konuda bilgilendirmem hususunda,
  Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik BES sözleşmeniz bulunan Bireysel Emeklilik Şirketinizi aramanız gerekmektedir. Yukarıdaki yazıda nasıl yapılabileceği adım adım anlatılmaktadır.

 15. MAMUT dedi ki:

  Artık bes ediyorum. Nasıl çıkıcam çıldıracağım !

 16. İbrahim Akın dedi ki:

  Selamun aleyküm arkadaslar 4/12 vardiyasindan yeni evime geldim de şu besi nasil iptal ederiz? 6 aylik calisanim 4 bodro aldim ve 23, 67, 64, 83 TL kesinti bes e intikal etmis durumda. 10 sene beklesem diyorum ama parayi alip yemek istiyorum. Acaba nasil yeriz o parayi? İnanin maastan kıyıp 50 tl lik bi ayakkabi alamiyoruz, eger alirsak elektrik yada su faturasini odeyemeyecegiz durumumuz bu kadar vahim. Bu paramizi alalim biz zaten sigorta kesecegini kesiyor bu tamm anlamiyla sacmaliktir.
  Nasil iptal edip paramizi alacagimizi ogrenelim yoksa mart ayininkini de alacaklar biz simdi iptal ettigimiz icin mart ayi bes ini arada tokatlayacaklar.

  1. admin dedi ki:

   Zorunlu BES İptali İşlemleri kısmında yazanları uygulayınız. Yani BES şirketiniz hangisiyse onun müşteri hizmetlerini arayıp ayrılmak istediğinizi belirterek işe başlayabilirsiniz.

 17. ömer dedi ki:

  Bireysel emeklilik sigortamı iptal etmek istiyorum

 18. Emine TEKİN dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİK İPTALİNİ İSTİYORUM

 19. Selim67 dedi ki:

  Bir sürü sigorta şirketi var. Çalıştığın iş yerinin hangi sigorta şirketi ile çalıştığını öğrenip o şekilde iptal ettirmeniz gerekiyor.

 20. Burak dedi ki:

  Ben yaptım 30 dakikada yattı para garanti bankası müşteri hizmetleri halletti hemen

 21. MEHMET ATA dedi ki:

  bes iptal ettim ama 20 gündür paramı yatırmıyorlar kesmeye gelince hem kesiyorlar sormuyorlar bile

 22. MEHMET ATA dedi ki:

  form doldur fax cek mail at diyorlar ayıp gercekten reziller 2 aydır kesiyorsunuz

 23. Adem muşmul dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptalini istiyorum

 24. Mustafa kabayel dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 25. alparslan şahin dedi ki:

  bes iptali