Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 204.226 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 441 Yorum Yapıldı
 1. tayfun eroğlu dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden (BES’ten)ayrılmak istiyorum

 2. hasip dedi ki:

  avissayı iptal ettirmek istiyorum

 3. hasip dedi ki:

  bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum

 4. Faruk özkan dedi ki:

  İyi deyil

 5. Faruk özkan dedi ki:

  Bireysel emeklilik fonu dan ayrılmak isiyorum

 6. Halil dogan dedi ki:

  Bes den ayrilmak istiyorum

 7. Kevser dedi ki:

  Besten ayrılmak istiyorum

 8. Erkan dedi ki:

  Otamatik bes iptalini istiyorum

 9. Kerem dedi ki:

  Besi’i iptal etmek istiyorum

 10. Muhammed Raşit kaya dedi ki:

  Bes den ayrılmak istiyorum

 11. Ezgi sağdıç dedi ki:

  BES i iptal etmek istiyorum

 12. Ezgi sağdıç dedi ki:

  Bireysel Emekliliğimi iptal etmek istiyorum

 13. Hilmi sçzen dedi ki:

  Engelliyim ve bireysel emeklilikten ayrılmak istiyorum

 14. Ferhat Taşdemir dedi ki:

  Bes den ayrilmak istiyorum

 15. Ferhat Taşdemir dedi ki:

  Otamatik besten ayrilmak istiyorum

 16. Ayşe yurduseven dedi ki:

  Beste ayrılmak istiyorum.

 17. ümit köse dedi ki:

  bes sisteminden ayrılmak itiyorum

 18. YAĞMUR dedi ki:

  besten ayrılmak istiyorum

 19. Hüseyin dedi ki:

  Bes ten ayrılmak istiyorum

 20. ramazan tokmak dedi ki:

  Bireysel emekliliği iptal etmek istiyorum

1 13 14 15 16 17 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git