BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES İptali

07.02.2017
Otomatik BES İptali

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Berna dedi ki:

  Beş iptali istiyorum

  1. Bestiptal dedi ki:

   Beş değil bes kuzum

 2. Ferhat dedi ki:

  Arkadaş başka şirkette çalışırken besi zaten iptal etmiştim ben istemiyorum diyerekten 3 gün içinde parayı yaptırdılar başka işe girdim ordada beş karşıma çıktı la arkadaş istemiyorum bes falan ben o parayı yicem alnimin akı değilmi sizi ne alakadar ediyoda kesiyosunuz ayrıca cayma talebi formunu gönderdim kesen sizsiniz ben değil 20 iş günü beklemesi neyin sacmaligidir yatırın su parayı alnimizin akiylada para kazabdirmicaklar la artik

 3. Gülseren öncel dedi ki:

  Bireysel Emeklilik iptal Etmek İstiyorum

 4. BURVU dedi ki:

  Kurum içinde bir benim BES iptal olmadı çok sıkıldım bilerek yapıyorlar heralde insanları zor duruma düşürmek için.

 5. hüseyin dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİĞİMİ İPTAL ETMEK İSTİYORUM. ARTI MÜŞTERİ TEMSİLCİYİ 1 AYDIR ARIYORUM ACABA YAŞIYOR MU? ULAŞAMIYORUM.

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeniz Hangi şirkette bulunuyor?

 6. Mehmet kosun dedi ki:

  Banka degştirmekten dolayı kapatıyorum

 7. ŞEVKET BAL dedi ki:

  BES’ten
  çıkmak istiyorum

 8. Özgür dedi ki:

  Bes’ten ayrılmak ne kadar zormuş ya resmen ayrılamazsınız dıyecek duruma geldiler bi türlü iletişime geçemiyorum

 9. Slm dedi ki:

  Otomatik bes ten çıkmak için müşteri hizmetlerine nasıl bağlanabilir ya da izlemem gereken yol nedır?

  1. admin dedi ki:

   BES şirketinize bağlı olarak farklı yöntemler bulunmaktadır. (telefon, faks, online vs.) Hangi şirketten yapıldı Otomatik BES sözleşmeniz?

 10. Fatih dedi ki:

  BES İPTALİ FATİH DEMİRCAN YA DA NOSUNU GÖNDERİN

 11. Ayhan aydın dedi ki:

  Bes iptal

  1. admin dedi ki:

   Sayın misafirimiz yukarıdaki yazıda nasıl iptal edileceğine dair bilgi vermeye çalıştık. Buraya iptal yazınca iptal olmuyor otomatik BES’iniz.
   İptal işlemine ilişkin farklı bir sorununuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

 12. Bes iptal dedi ki:

  Otomatik Besim iptal olsun, iptal be

 13. hanifi yilmaz dedi ki:

  Selamun aleykum bunu nasıl iptal ettirebiliriz nereye basvurabiliriz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik (Zorunlu) BES için çalıştığınız kurum hangi emeklilik şirketiyle anlaştıysa o şirkete başvurmanız gerekmektedir.

 14. Serkan Gürsoy dedi ki:

  Merhaba, 7. ay sonunda zorunlu besten cayıcınca şimdiye kadar kesilen paralardan bir kesinti oluyor mu?

  1. admin dedi ki:

   Biriken paranın getirileri üzerinden stopaj kesintisi yapılır. onun haricinde bir kesinti yapılmaz.

 15. Furkan dedi ki:

  444 0 953 arayın

 16. Hüseyin akpınar dedi ki:

  Ziraat emeklilik iptal

 17. Coşkun işcan dedi ki:

  Ben işveren kısmını soruyorum. Personel 31/08/2018 de cayma hakkını kullanmış. Bende ağustos kesintisini yapıp maaşını verdim. Şimdi tahsilat listesini yukleyeceğiz bu personeli lısteden çıkartmam gerekiyor. Bu personel için para göndermem yanlış olmaz mı? Gönderirsem parayı geri alablır mi?
  Ya da Ben böyle bir durumda bordromu düzeltip personele ek ödeme mi yapacağım.
  Ama sürekli bordroyla oynanmazki.
  Bi sürü soru.

  1. RESUL dedi ki:

   saçma sapan sistem kardeşim bordrosunda kesintiyi yaptık maaşını ödedik şimdi sigorta firmasında gönderiyorum personel caymış diyor ödeme yapamıyoruz

 18. Filiz dedi ki:

  Denizbank bireysel emeklilik numarası kaç acaba

 19. Sercan dedi ki:

  Yalan dolan bes iptal için msj gelmesi gerekiyor diyor, ondan sonra tekrar arayın diyor. Milleti yediniz be .

 20. Enis kendir dedi ki:

  Ben agustos maaşı yattıktan hemen sonra besten çıktım, ödemesi de 20 ağustos gibi oldu hemen. Eylül maaşımda hala bes kesintisi görünüyor bordromda. Bu ne saçmalık. Otomatik katılım sözleşmem YÖK diyor e-devlette. Olmadığı halde neden o zaman kesiliyor?

  1. admin dedi ki:

   İş yerinizin muhasebesine bu konuyu sormanızı tavsiye ederim. bir karışıklık olmuş olabilir.

 21. İlknuray Alvert dedi ki:

  Benim böyle birşey den haberim yoktu iptalini istiyorum

 22. Fatih dinç dedi ki:

  Bu faks yoluyla paramız 20 günde iade edilir mi kesin var mı yetkili biri :/

  1. admin dedi ki:

   Mevzuata göre evraklarınız şirkete ulaştıktan sonra 20 iş günü içinde yatırılması gereklidir. BES şirketleri bunun aksine işlem yapmazlar çünkü kendi aleyhlerine olur.

 23. nuray yılmaz dedi ki:

  ben yapıkrediden devletin zorunlu olarak yaptığı bes iptalini yoğun uğraşlarımla asla iptal edemedim. Yardımcı olur musunuz nasıl iptal edebilirim?

  1. admin dedi ki:

   Cayma hakkını mı kullanmak istiyorsunuz yoksa iptal işlemi mi yapacaksınız?
   Yani sisteme dahil olmanız 2 ayı geçti mi?

 24. nuray yılmaz dedi ki:

  Şimdi burdaki neredeyse tüm yorumları okudum. Millet mağdur ne yaptığınız belli değil. Ben zaten istesem banka yoluyla bireysel emeklilik yaparım istemiyorum kardeşim ne bir kağıt imzaladım ne de böyle bir şeye onay verdim. otomatik olarak vatandaşın sorulmadığı istenmediği bir şeye neden dahil oluyoruz. Üstelik iptal işlemini bile asla yapamıyoruz. Ama kaydolmak istesek her şey tek tuşun altında ne bu ya iptal etmek istiyorum.

 25. İrfan dedi ki:

  Beyler merhaba ben sizi aydınlatayım.Vakıfbank 08502229657 arayın ordan müşteri temsilcisine ulaşın,size form gonderıyorlar mail adresinize formu doldurup gönderiyorsunuz ben aynı işlemleri yaptım 10 gün içinde hesabıma yatırdılar max. 20 gün sürüyormuş.