BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES İptali

07.02.2017
Otomatik BES İptali

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Pınar dedi ki:

  Bes iptal

 2. Uğur Karabulut dedi ki:

  Özel sektör çalışanıyım bes sirketi 1 tane olsun hepsi bir dağda cephe almış.. Garanti, Ziraat uzayıp gidiyor resmen tuzak tek bir şirket üzerinden istenen güne birikim dolmadıgı sürece her şirkette parça parça birikim oluyor, bu da paranızın çöpe gitmesine sebep örneğin; Mehmet’ten 100 TL alacak Ali’den 200 TL Veli’den 50, bireysel emeklilik sistemi de böyle parça parça, tek bir çatı altında değil. Kısacası bunun bize bir faydası olmayacaktır. Bilginize arz ederim.

 3. Serhat tan dedi ki:

  Yukarda sanırım cevaplanmış ama emin olmak için soruyorum. 2017 nisan ayından beri bes kesiliyor maaşından. 2300 lira kesilen miktar. Gelir kısmı devlet desteği hariç 300 lira. Çıkmak istediğimde sadece bu 300 liradan stopaj kesintisi mi olacak yoksa giriş aidatı vs. Eksta kesintiler olacak mı?

 4. Mehmet ali kaynak dedi ki:

  Yapmiş oldugum hesaba gore bes in avantaji yok gibi.

 5. Tuğçe avci dedi ki:

  Ben Tuğçe avcı otomatik bes i iptal ettirdim. 31.12.2018 tarihinde ayrılma tarihi yazıyor. Form doldurdum gönderdim yanlnizca kendi hesap numaramı değil de kocamın banka hesap numarasını verdim. Verdiğim hesap numarasına gelir mi acaba?

 6. BURCUUU dedi ki:

  zorunlu besten çıkabiliyor muyuz? 2019 da 3 sene zorunlu çıkamaz kimse diye yasa vardı hala devam ediyor mu, yoksa isteyen çıkabilir mi? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Her aşamada çıkabilirsiniz. Ana parayla ilgili bir kaybınız olmaz. 3 yıl meselesi, getiriler ve devlet katkısının hakedilmesiyle ilgilidir.

 7. Ismail dedi ki:

  Yeminle ben 1 yildir cikmaya calişiyorum birturlu basaramadim lanet olsun bu bankalara artik.

  1. admin dedi ki:

   Hangi aşamada sorun yaşıyorsunuz, detay verirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 8. Gülay boylu dedi ki:

  Oks iptali için yardım 0507 437 ….

 9. ali dedi ki:

  ibdal edilmesi

 10. Sinan dedi ki:

  Bi muhatap yok ne biçim iş bu Yavvv

 11. Ömer dedi ki:

  Çıkabiliyorsunuz arkadaşlar bir zorunluluk yok

 12. Gökhan dedi ki:

  Bes iptal

 13. Melike Tunç dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

  1. admin dedi ki:

   İlgili Bireysel Emeklilik şirketine başvurmanız gerekmektedir.

 14. hanife dedi ki:

  Otobesin iptalini istiyorum bi tùrlü beceremiyorum

  1. admin dedi ki:

   BES şirketinizi arayıp ayrılma talep formu istemeniz gerekmektedir. gelen formu doldurarak şirketinize kimlik fotokopinizle birlikte fakslayın. Bu kadar.

   1. muhammet can dedi ki:

    abi bes iptal formu e postaya gönderdik diyorlar e postaya giriyorum gelen kutusuna bakıyorum hiç birşey yok nasıl bakacağız o foruma

   2. admin dedi ki:

    Gelen kutusu veya spam mail kutunda Bireysel Emeklilik şirketinden gelen bir mail yoksa yoktur. Farklı bir bakma şekli yok.
    Şirkette kayıtlı mail adresiniz yanlış olabilir onu kontrol edebilirsiniz. veya online işlemlerden girip kontrol edebilirsiniz.

 15. emel dedi ki:

  BES girişim olmadığı halde son iki aydır maaşımdan kesinti yapılıyor. Bunun iptalini istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Otomatik Katılım Sistemine dahil olmuş olabilirsiniz. 2 ay dolmadan cayma hakkınızı kullanarak iptal ettirebilirsiniz.

 16. Hülya dedi ki:

  Olur da bireysel emekliliğin parasını kullanmadan vefat edersek burda biriken paraların akıbeti ne oluyor?

  1. admin dedi ki:

   Varislerinize aktarılır.

   1. Nur dedi ki:

    Böyle birşeye inanmıyorum benim bes birikimim banka tarafından çekildi iptal etmek istediğimde oyaladilar gene aynısını yaşıyorum telefon açmıyorlar bankaya gidildiğinde de telefon üzerinden hallediliyor diyorlar

 17. Yeşim dedi ki:

  Bes iptal ettirmek istiyorum bana hiçbir şekilde cevap alamıyorum

 18. Mehmet ÇETİNKAYA dedi ki:

  27.02.2019 günü telefonla bes iptal başvurusu yaptım bana paranız en geç 15 iş günü hesabınıza yatırılacak dendi ve hala bekliyorum

 19. yasin dedi ki:

  BES ten internet üzerinden iptal sağlayabiliyor muyuz? Teşekkürler.

 20. dogan dedi ki:

  bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorum telefon 0530 … doğan uysal

 21. sedef erdoğan dedi ki:

  bes iptalini verilen linke girdiğinizde onaylamıyor lutfen bırı yardımcı olsun

 22. leyla can dedi ki:

  bireysel emeklilik aktarım evrakını istadim bir ay oldu hala gönderilmedi. ivedilikle mail adresime gönderilmesini istiyorum

 23. emre arslan dedi ki:

  bes iptali

 24. SADİYE ÇAKAR dedi ki:

  bes iptal

 25. meltem çakar dedi ki:

  bes iptal