Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 204.864 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 453 Yorum Yapıldı
 1. halil ibrahim kose dedi ki:

  Bes ten aylirlamak istiyorum

 2. Sebahat özbek dedi ki:

  Bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum

 3. murat ozhan dedi ki:

  bes ten cikmak istiyorum

 4. Serkan aydın dedi ki:

  Best iptali için

 5. hülya akkoyun dedi ki:

  iptal etmek istiyorum

 6. Yasin Altıngöz dedi ki:

  Bireysel emeklilik sistemin iptal edilmesini istiyorum.

 7. Emrah dedi ki:

  Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorum

 8. özgür dedi ki:

  otomatik bes ayrılmak istiyorum

 9. hasret yıldırım dedi ki:

  besten ayrılmak istiyorum

 10. Feryat kutlu dedi ki:

  Bes zorunlu emeklilikten ayrılmak istiyorum

 11. Okan soylu dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek.istiyorum

 12. SERAP SÖĞÜTCÜ dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum…. acilen bilgi vermeniz ricasıyla..

 13. Bireysel emekliliğimi iptal etmek istiyorum dedi ki:

  bes’ten çıkmak istiyorum.

 14. yusuf şahin dedi ki:

  devlet benim parama el koyuyo. benim paramla fon alıp oturduğu yerden para kazanıyor. kullanmayın benim paramı arkadaş. yok faks yok email. ne uğraştırıyon insanları paralarını vermemek için. şimdi vazgeçsem benim paramla kazandığı fon bedellerini bedavadan cebe indirecek benim ana paramı verecek bir sene oldu bir senelik enflasyon kaybımı kim ödeyecek ? yazıklar olsun

 15. Kerim Şentepe dedi ki:

  Duzenledigim evrakları elinize ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim geri dönülmedi

 16. Gülden dedi ki:

  Bes mesaj yoluyla nasıl iptal edebilirim

 17. Kahraman yurtseven dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

 18. bülent BARAKAZİ dedi ki:

  Bireysel emekliliğimi iptal ettirmek istiyorum

 19. serkan kabasakal dedi ki:

  iptal olmasını istiyorum

 20. Mehmet doğan değer dedi ki:

  Bes iptal olmasını istiyorum

1 14 15 16 17 18 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git