Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 204.842 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 453 Yorum Yapıldı
 1. Onurcan bozdağ dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

 2. Şahin Çelikcan dedi ki:

  Bes iptal etek istiyorum

 3. Şahin Çelikcan dedi ki:

  Bireysel Emeklilik de ayrılma istiyorum

 4. Halit dedi ki:

  Bes şirketinmin hangisi olduğunu nasıl bilirim?

 5. murat dedi ki:

  merhabalar 12 şubatta besi iptal ettim şubat ayı içinde kesinti olurmu. iadesini nasıl alırım olursa . ocak iadesini aldım

 6. Tanju dedi ki:

  İptal etmek için hangi numarayı aramamız lazım

 7. Ahmet dedi ki:

  Bes iptal etmek istiyorum

 8. SAADET dedi ki:

  bes iptali için işlemlerimi yaptım 20 günü geçti hala iptal olmamış. Acil nakit ihtiyacı diye belirtmeme rağmen hala iptal işlemim gerçekleşmemiş neden acaba?
  Banka olarak daha titiz davranmanız gerekirken aldığımız yanıtlara bakın ya.

 9. SAADET dedi ki:

  Sizler kredi ve kredi kartı için bizleri ne kadar arıyorsunuz ama bizim bi işimiz olduğu zaman, bizler işimizi bir türlü yaptıramıyoruz. Operatörlerden ulaşıp derdimizi çözemiyoruz.
  Operatörler yönlendiriyorsa çalışanlar ne iş yapıyor acaba?

 10. SAADET dedi ki:

  cvp bekliyorum
  acilen bes üyeliğimin iptalini istiyorum

 11. SAADET dedi ki:

  yoksa en yakın süre içerisinde bana cvp veya üyeliğim iptali olmaz ise tüketici heyetine şikayette bulunacağım

 12. Mustafa dedi ki:

  Otomatik katilim besten cikmaya calisiyorum bi turlu cikamadim. 1 e bas, 2 ye bas, form doldur bilmem ne kimse bilgide vermiyor. Oldu mu olmadi mi ben bireysel emeklilik istemiyorum beni cikartin bir an once.

 13. Mustafa dedi ki:

  Besi iptal etmek istiyorumm

 14. hakan dedi ki:

  ben bireysel emeklilik imi iptal ettirmek istiyorum nakit’e ihtiyacım var

 15. Mehmet dedi ki:

  BES iptal etmek istiyorum

 16. Kemal urut dedi ki:

  Neymiş bes miş. Şirketlerin ve devletin geliri azaldıkça tuaf tuaf kesinti yapıyor. Bir sorun bakim millet nasıl geçiniyor diye. Çıkmamak için her yola başvuruyor şirketler ama ben de ısrar ettim ve çıktım. 150 tl kesmiş utanmadan. Avivasa ve diğerleri hepsi beş para etmez. Neymiş biz para ödeyeceği z. Yetmiş yaşında onlar da bize verecek. Kafayı yemiş bunlar. Madem öyle siz bana ödeyin ben yetmiş yaşında size ödeyim varmısınız.

 17. Mevlüt ÇINAR dedi ki:

  İmzam olmadan benim hakkımda sözleşme düzenleyip benden kesinti yapıyorlar sonra da ben iptal ettirmek istediğimde sözleşme iptal formu diye bir saçmalık geliştirmişler onu faxlamamı istiyorlar. Ben size fax göndermek için 15 tl masraf yaptım bunun da tarafıma ödenmesini istiyorum.

 18. Özlem dedi ki:

  Bireysel emeklilik sigortamı iptal etmek istiyorum

 19. ilknur yıldırım başkan dedi ki:

  41031249 ve 41031250 sözleşme numarası ile BES’e üyeyim. BES hesabında ayrılmak ve biriken paramı almak istiyorum. bu konuda bilgilendirmem hususunda,
  Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik BES sözleşmeniz bulunan Bireysel Emeklilik Şirketinizi aramanız gerekmektedir. Yukarıdaki yazıda nasıl yapılabileceği adım adım anlatılmaktadır.

 20. MAMUT dedi ki:

  Artık bes ediyorum. Nasıl çıkıcam çıldıracağım !

1 15 16 17 18 19

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git