Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 206.599 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 480 Yorum Yapıldı
 1. İbrahim Akın dedi ki:

  Selamun aleyküm arkadaslar 4/12 vardiyasindan yeni evime geldim de şu besi nasil iptal ederiz? 6 aylik calisanim 4 bodro aldim ve 23, 67, 64, 83 TL kesinti bes e intikal etmis durumda. 10 sene beklesem diyorum ama parayi alip yemek istiyorum. Acaba nasil yeriz o parayi? İnanin maastan kıyıp 50 tl lik bi ayakkabi alamiyoruz, eger alirsak elektrik yada su faturasini odeyemeyecegiz durumumuz bu kadar vahim. Bu paramizi alalim biz zaten sigorta kesecegini kesiyor bu tamm anlamiyla sacmaliktir.
  Nasil iptal edip paramizi alacagimizi ogrenelim yoksa mart ayininkini de alacaklar biz simdi iptal ettigimiz icin mart ayi bes ini arada tokatlayacaklar.

  1. admin dedi ki:

   Zorunlu BES İptali İşlemleri kısmında yazanları uygulayınız. Yani BES şirketiniz hangisiyse onun müşteri hizmetlerini arayıp ayrılmak istediğinizi belirterek işe başlayabilirsiniz.

 2. ömer dedi ki:

  Bireysel emeklilik sigortamı iptal etmek istiyorum

 3. Emine TEKİN dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİK İPTALİNİ İSTİYORUM

 4. Selim67 dedi ki:

  Bir sürü sigorta şirketi var. Çalıştığın iş yerinin hangi sigorta şirketi ile çalıştığını öğrenip o şekilde iptal ettirmeniz gerekiyor.

 5. Burak dedi ki:

  Ben yaptım 30 dakikada yattı para garanti bankası müşteri hizmetleri halletti hemen

 6. MEHMET ATA dedi ki:

  bes iptal ettim ama 20 gündür paramı yatırmıyorlar kesmeye gelince hem kesiyorlar sormuyorlar bile

 7. MEHMET ATA dedi ki:

  form doldur fax cek mail at diyorlar ayıp gercekten reziller 2 aydır kesiyorsunuz

 8. Adem muşmul dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptalini istiyorum

 9. Mustafa kabayel dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 10. alparslan şahin dedi ki:

  bes iptali

 11. Berna dedi ki:

  Beş iptali istiyorum

  1. Bestiptal dedi ki:

   Beş değil bes kuzum

 12. Ferhat dedi ki:

  Arkadaş başka şirkette çalışırken besi zaten iptal etmiştim ben istemiyorum diyerekten 3 gün içinde parayı yaptırdılar başka işe girdim ordada beş karşıma çıktı la arkadaş istemiyorum bes falan ben o parayı yicem alnimin akı değilmi sizi ne alakadar ediyoda kesiyosunuz ayrıca cayma talebi formunu gönderdim kesen sizsiniz ben değil 20 iş günü beklemesi neyin sacmaligidir yatırın su parayı alnimizin akiylada para kazabdirmicaklar la artik

 13. Gülseren öncel dedi ki:

  Bireysel Emeklilik iptal Etmek İstiyorum

 14. BURVU dedi ki:

  Kurum içinde bir benim BES iptal olmadı çok sıkıldım bilerek yapıyorlar heralde insanları zor duruma düşürmek için.

 15. hüseyin dedi ki:

  BİREYSEL EMEKLİLİĞİMİ İPTAL ETMEK İSTİYORUM. ARTI MÜŞTERİ TEMSİLCİYİ 1 AYDIR ARIYORUM ACABA YAŞIYOR MU? ULAŞAMIYORUM.

  1. admin dedi ki:

   Sözleşmeniz Hangi şirkette bulunuyor?

 16. Mehmet kosun dedi ki:

  Banka degştirmekten dolayı kapatıyorum

 17. ŞEVKET BAL dedi ki:

  BES’ten
  çıkmak istiyorum

 18. Özgür dedi ki:

  Bes’ten ayrılmak ne kadar zormuş ya resmen ayrılamazsınız dıyecek duruma geldiler bi türlü iletişime geçemiyorum

 19. Slm dedi ki:

  Otomatik bes ten çıkmak için müşteri hizmetlerine nasıl bağlanabilir ya da izlemem gereken yol nedır?

  1. admin dedi ki:

   BES şirketinize bağlı olarak farklı yöntemler bulunmaktadır. (telefon, faks, online vs.) Hangi şirketten yapıldı Otomatik BES sözleşmeniz?

 20. Fatih dedi ki:

  BES İPTALİ FATİH DEMİRCAN YA DA NOSUNU GÖNDERİN

1 16 17 18 19 20

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git