Otomatik BES İptali

Otomatik BES İptali
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 206.859 kez okundu.

Otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması 2017 yılı başından itibaren başladı. İlk etapta 1000 kişi üzeri çalışanı olan özel sektör kuruluşlarını kapsayan sistem aşamalı olarak tüm çalışanlara uygulanacak. Nisan 2017 itibariyle de kamu çalışanları kapsama alınmaya başlanacak.

Otomatik BES uygulamasının başlamasıyla birlikte sisteme dahil edilen çalışanların maaşlarından kesinti yapılmaya başlandı. Bu durumdan rahatsız olan ve Otomatik (Zorunlu) BES ‘ten çıkış yapmak isteyen katılımcı sayısı da oldukça fazla. Bu yazımızda Otomatik katılımlı BES iptal işlemi konusuna değineceğiz.

İptal işlemini iki ay içerisinde cayma hakkı kullanılarak veya bu süre geçirdiyseniz normal iptal prosedürüne göre gerçekleştirilebilir.

Cayma Hakkı

Cayma hakkı özetle, sisteme dahil edilen çalışanın iki ay içerisinde başvurarak sistemden ayrılmasıdır. Bu hakkını kullanan katılımcıya o ana kadar yapılan tüm kesintiler iade edilir.

Çalışanın maaşından yapılan kesintinin bireysel emeklilik şirketine intikalinden sonra kendisine posta, sms, faks, e-mail v.b. yolla bildirim yapılır. Bu bildirimden itibaren cayma hakkı süresi başlar. Cayma hakkını kullanarak Otomatik BES ‘ten ayrılmak isteyen çalışan, bildirim tarihinden itibaren 2 ay içerisinde başvurması gerekmektedir.

Bu hakkını kullanması için çalışanın nereye başvuracağı emeklilik şirketiyle iş yeri arasında imzalanan sözleşmede belirlenir. Fakat kurumların iş yükü v.b. sorunlarla uğraşmak istemeyeceği düşünülürse başvurunun emeklilik şirketine yapılacağı değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin kim tarafından yapılacağı muhtemelen çalışana bildirilecektir. Şayet bu konuda bir tereddütünüz varsa çalıştığınız kurumdan başvurunun nereye yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES ‘ten cayma hakkını kullanarak ayrılma talebi şirkete ulaştıktan sonra 10 iş günü içerisinde çalışandan yapılan tüm kesintiler ve varsa bunların getirileri başvuruda belirtilen hesaba yatırılır.

Zorunlu BES İptali İşlemleri

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştıysanız Otomatik BES İptali için; Çalışan, bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğini iletir (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde çalışana ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya posta yoluyla gönderir. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra çalışanın otomatik BES hesabında biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiği tutarlar 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabına yatırılır.


Etiketler:

Otomatik BES İptali Konusuna 480 Yorum Yapıldı
 1. Ayhan aydın dedi ki:

  Bes iptal

  1. admin dedi ki:

   Sayın misafirimiz yukarıdaki yazıda nasıl iptal edileceğine dair bilgi vermeye çalıştık. Buraya iptal yazınca iptal olmuyor otomatik BES’iniz.
   İptal işlemine ilişkin farklı bir sorununuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

 2. Bes iptal dedi ki:

  Otomatik Besim iptal olsun, iptal be

 3. hanifi yilmaz dedi ki:

  Selamun aleykum bunu nasıl iptal ettirebiliriz nereye basvurabiliriz bizi aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Otomatik (Zorunlu) BES için çalıştığınız kurum hangi emeklilik şirketiyle anlaştıysa o şirkete başvurmanız gerekmektedir.

 4. Serkan Gürsoy dedi ki:

  Merhaba, 7. ay sonunda zorunlu besten cayıcınca şimdiye kadar kesilen paralardan bir kesinti oluyor mu?

  1. admin dedi ki:

   Biriken paranın getirileri üzerinden stopaj kesintisi yapılır. onun haricinde bir kesinti yapılmaz.

 5. Furkan dedi ki:

  444 0 953 arayın

 6. Hüseyin akpınar dedi ki:

  Ziraat emeklilik iptal

 7. Coşkun işcan dedi ki:

  Ben işveren kısmını soruyorum. Personel 31/08/2018 de cayma hakkını kullanmış. Bende ağustos kesintisini yapıp maaşını verdim. Şimdi tahsilat listesini yukleyeceğiz bu personeli lısteden çıkartmam gerekiyor. Bu personel için para göndermem yanlış olmaz mı? Gönderirsem parayı geri alablır mi?
  Ya da Ben böyle bir durumda bordromu düzeltip personele ek ödeme mi yapacağım.
  Ama sürekli bordroyla oynanmazki.
  Bi sürü soru.

  1. RESUL dedi ki:

   saçma sapan sistem kardeşim bordrosunda kesintiyi yaptık maaşını ödedik şimdi sigorta firmasında gönderiyorum personel caymış diyor ödeme yapamıyoruz

 8. Filiz dedi ki:

  Denizbank bireysel emeklilik numarası kaç acaba

 9. Sercan dedi ki:

  Yalan dolan bes iptal için msj gelmesi gerekiyor diyor, ondan sonra tekrar arayın diyor. Milleti yediniz be .

 10. Enis kendir dedi ki:

  Ben agustos maaşı yattıktan hemen sonra besten çıktım, ödemesi de 20 ağustos gibi oldu hemen. Eylül maaşımda hala bes kesintisi görünüyor bordromda. Bu ne saçmalık. Otomatik katılım sözleşmem YÖK diyor e-devlette. Olmadığı halde neden o zaman kesiliyor?

  1. admin dedi ki:

   İş yerinizin muhasebesine bu konuyu sormanızı tavsiye ederim. bir karışıklık olmuş olabilir.

 11. İlknuray Alvert dedi ki:

  Benim böyle birşey den haberim yoktu iptalini istiyorum

 12. Fatih dinç dedi ki:

  Bu faks yoluyla paramız 20 günde iade edilir mi kesin var mı yetkili biri :/

  1. admin dedi ki:

   Mevzuata göre evraklarınız şirkete ulaştıktan sonra 20 iş günü içinde yatırılması gereklidir. BES şirketleri bunun aksine işlem yapmazlar çünkü kendi aleyhlerine olur.

 13. nuray yılmaz dedi ki:

  ben yapıkrediden devletin zorunlu olarak yaptığı bes iptalini yoğun uğraşlarımla asla iptal edemedim. Yardımcı olur musunuz nasıl iptal edebilirim?

  1. admin dedi ki:

   Cayma hakkını mı kullanmak istiyorsunuz yoksa iptal işlemi mi yapacaksınız?
   Yani sisteme dahil olmanız 2 ayı geçti mi?

 14. nuray yılmaz dedi ki:

  Şimdi burdaki neredeyse tüm yorumları okudum. Millet mağdur ne yaptığınız belli değil. Ben zaten istesem banka yoluyla bireysel emeklilik yaparım istemiyorum kardeşim ne bir kağıt imzaladım ne de böyle bir şeye onay verdim. otomatik olarak vatandaşın sorulmadığı istenmediği bir şeye neden dahil oluyoruz. Üstelik iptal işlemini bile asla yapamıyoruz. Ama kaydolmak istesek her şey tek tuşun altında ne bu ya iptal etmek istiyorum.

 15. İrfan dedi ki:

  Beyler merhaba ben sizi aydınlatayım.Vakıfbank 08502229657 arayın ordan müşteri temsilcisine ulaşın,size form gonderıyorlar mail adresinize formu doldurup gönderiyorsunuz ben aynı işlemleri yaptım 10 gün içinde hesabıma yatırdılar max. 20 gün sürüyormuş.

 16. Pınar dedi ki:

  Bes iptal

 17. Uğur Karabulut dedi ki:

  Özel sektör çalışanıyım bes sirketi 1 tane olsun hepsi bir dağda cephe almış.. Garanti, Ziraat uzayıp gidiyor resmen tuzak tek bir şirket üzerinden istenen güne birikim dolmadıgı sürece her şirkette parça parça birikim oluyor, bu da paranızın çöpe gitmesine sebep örneğin; Mehmet’ten 100 TL alacak Ali’den 200 TL Veli’den 50, bireysel emeklilik sistemi de böyle parça parça, tek bir çatı altında değil. Kısacası bunun bize bir faydası olmayacaktır. Bilginize arz ederim.

 18. Serhat tan dedi ki:

  Yukarda sanırım cevaplanmış ama emin olmak için soruyorum. 2017 nisan ayından beri bes kesiliyor maaşından. 2300 lira kesilen miktar. Gelir kısmı devlet desteği hariç 300 lira. Çıkmak istediğimde sadece bu 300 liradan stopaj kesintisi mi olacak yoksa giriş aidatı vs. Eksta kesintiler olacak mı?

 19. Mehmet ali kaynak dedi ki:

  Yapmiş oldugum hesaba gore bes in avantaji yok gibi.

 20. Tuğçe avci dedi ki:

  Ben Tuğçe avcı otomatik bes i iptal ettirdim. 31.12.2018 tarihinde ayrılma tarihi yazıyor. Form doldurdum gönderdim yanlnizca kendi hesap numaramı değil de kocamın banka hesap numarasını verdim. Verdiğim hesap numarasına gelir mi acaba?

1 17 18 19 20

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git