BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES – İşten Ayrılma

17.08.2017
Otomatik BES – İşten Ayrılma

Bilindiği üzere 2017 yılında başlayan otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi uygulamasıyla kamu ve özel sektör çalışanları otomatik olarak sisteme dahil edilmektedir. Bu durum çalışanlarla ilgili olduğundan çalışanın işten çıkarılması, istifası vb. iş akdinin sona ermesi durumlarında otomatik BES ‘e ilişkin çalışanın haklarının neler olduğuna ilişkin takipçilerimizden çok sayıda soru almaktayız. Bu yazımızda herhangi bir sebeple işten ayrılan çalışanın otomatik BES ile ilgili neler yapması gerektiğine ve haklarına değineceğiz.

İşten Ayrılan Çalışanın Otomatik BES ‘e ilişkin hakları

Otomatik BES iptali

İşten ayrılan otomatik BES kapsamındaki çalışan isterse otomatik bireysel emeklilik sözleşmesini iptal ederek sistemden ayrılabilir, bu işlemler normal iptal prosedürüne göre yapılmaktadır. Özet olarak hatırlamak gerekirse;

İşten ayrılan çalışan Bireysel Emeklilik Şirketine iptal için başvuru yapar,

Şirket ayrılma talebinin kendisine ulaşmasını müteakip 5 iş günü içerisinde ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özetini çalışana iletir.

Çalışan ayrılma talep formunu doldurup imzalayarak posta veya faksla şirkete gönderir.

Ayrılma talep formunun şirkete ulaşmasını müteakip 20 iş günü içerisinde çalışanın hesabındaki birikim ayrılma talep formunda belirttiği hesap numarasına ödenir.

Ara Verme

Çalışan işten çıkış tarihini izleyen ayın sonuna kadar talepte bulunması halinde ara verme hakkını kullanabilir.

Ara verme hakkı nedir?

Özetle sözleşmeniz iptal olmamakla birlikte aylık katkı payı ödemesi yapmadan bir nevi sözleşmenizin dondurulması halidir. Geçici bir dönem ödeme yapılamayacaksa ve otomatik BES’ten çıkmak istemiyorsanız ara verme hakkını kullanabilirsiniz.

Bunun için çalışan tarafından işten ayrılma tarihini takip eden ayın sonuna kadar BES şirketine ara verme hakkını kullanmak için müracaat  edilmesi (e-posta,faks,telefon v.b. ile) yeterlidir.

Ödemeye Devam Etme

Otomatik BES’te işten ayrılmış olmak illaki sistemden çıkılması gerektiği veya ara verilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir.

Ödeme gücünüz var ise işten çıktıktan sonra da katkı payınızı ödemeye devam edebilirsiniz.

Bunun için de yine işten ayrılma tarihini takip eden ayın sonuna kadar çalışanın Otomatik BES şirketine müracaat ederek ödemeye devam edeceğini belirtmesi gerekmektedir.

Bu süreçte ödenecek katkı payı en az o yılın ilk altı ayında uygulanacak asgari brüt ücretin yüzde üçü kadar olmalıdır. Daha fazla yatırılabilir ama bu limitin altında yatırılamaz.

İşten ayrıldıktan sonra başvuru yapılmazsa ne olur?

Çalışan işten herhangi bir sebeple ayrıldırktan sonra Otomatik BES ‘e ilişkin işten ayrıldığı tarihi izleyen ayın sonuna kadar emeklilik şirketine herhangi bir bildirimde bulunmaz ise şirket çalışan iletişime geçerek hesap numarası bilgilerini alır ve 20 iş günü içerisinde otomatik BES ‘ten ayrılma işlemlerini gerçekleştirir.

Çalışanın işten ayrıldığı kendisi tarafından veya işveren tarafından emeklilik şirketine bildirilebilir fakat bildirimde bulunma zorunluluğu çalışandadır. Ve emeklilik şirketinin sorumluluğu kendisine bildirim yapıldığı tarihten itibaren başlar.

Burada önemli olan, işten ayrılan çalışanın herhangi bir aksilik yaşanmadan talebinin gerçekleşmesi için işi şansa bırakmayıp talebi her ne ise (devam etme, ayrılma, ara verme …) BES şirketine posta, mail, telefon veya faks ile şirkete ulaştırmaktır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. İlhan dedi ki:

  Beş ten ayrılmak istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Kayıtlı olduğunuz Bireysel Emeklilik Şirketini aramanız gerekmektedir.

 2. Ömer Deveci dedi ki:

  İş yerinden istifa ettim.ve otomatik bes iptalini sonlanmasini istiyorum.saygilarimla

 3. Mahir dedi ki:

  Bes ‘ten ayrilmak istiyorum.

 4. Nevzat dedi ki:

  Besden çıkmak istiyorum

 5. Coşkun bıyık dedi ki:

  iş yerinden istifa ettim.ve otomatik bes iptalini sonlanmasini istiyorum.saygilarimla

  1. xlsk dedi ki:

   nasil bir cozum onerisinde bulundular

 6. Ömer dedi ki:

  Merhaba çalışan işten ayrıldıktan sonra herhangi bir ara verme başvurusu yapmamış ve şirkette kendisini aramamıştır. Şimdi ise yeni iş yerine başlamıştır. çalışmadığı süre 6 aydır. Bu durumda süreç nasıl işler.

  1. Misal dedi ki:

   Ben de ayni durumu yasadim, isten ayrilali uc ay oldu su an baska bi yerde calisiyorum.. Sizin surec nasil isledi yardimci olur musunuz?

   1. admin dedi ki:

    BES şirketinizi arayıp süreç hakkında bilgi almanız gerekir. Hesap numaranızı alıp para iadesini yapmış olmaları gerekirdi şimdiye kadar.

 7. Oktay dedi ki:

  Ya ne demek kac gündur ugrasıyom arkadas nasıl iş bu ya gunah yazık vallahi.

 8. Recep dedi ki:

  Bankalar işi zora zokuyor böyle sistem olmaz benim param kimse yemesin yerse haram zikkim olsun ayrilmak istiyorummmmmm bes bes

 9. savascelikvan dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar 0850 222 97 00 müşteri hizmetlerini arayarak TC ve Doğum tarihinizi girerek Zorunlu BES iptal edebilirsiniz bukadar basit bir işlem neden strese giriyorsunuz 😀

 10. İbrahim dedi ki:

  Ayrılmak istiyorum, bir türlü ayrilamiyorumm ne biçim işi ya?

 11. mustafa dedi ki:

  işten ayrıldım,başka şirkete geçtim,yeni şirketimde başka bes firması ile çalışıyor,eski şirketimdeki biriken bes birikimimi yeni bes firmasına nasıl aktatabilirim

 12. mehmet dedi ki:

  kurumumuzda çalışan kişi bes den cayma hakkını kullanarak vazgeçti. 6 ay sonra bizde sözleşmesi bittiğinden dolayı çıkışını verdik. Çıkış işleminden 15 gün sonra bu kişi yine kurumumuzda işe alındı. Tekrar bu kişi için bes kesintisi yapılacak mı, yapılmayacak mı?

 13. darbe dedi ki:

  bu siteye Ayrilmak istiyorum diyen kac tane salak var ya. burayla ne alakasi var. sizi okutan hocanin.

 14. Kerem dedi ki:

  Buna cvp alabildiniz mi?

 15. Ceylan dedi ki:

  Ben işten ayrıldım da otomatik olarak bes birikmiş olan param hesap kartıma yatar mi?

 16. Serkan Karakuş dedi ki:

  İşten istifa ettim bes ne olur devam eder mi yoksa iptal olur mu