BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik BES’te Konuşulmayanlar

Otomatik BES’te Konuşulmayanlar

Kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaş altı çalışanları otomatik olarak bireysel emekliliğe dahil edecek değişiklik TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Yapılan değişikliğe ilişkin detayları BES Otomatik Katılım Nedir, Süreç Nasıl İşleyecek? konumuzda incelemiştik.

Bu yazımızda ise yapılan bu düzenlemeyle ilgili konuşulması gerekirken pek konuşulmayan bazı hususlar üzerinde duracağız.

+1000 TL

1000 TL ilave devlet katkısının amacı ne?

Amacı açık aslında, cayma hakkını kullanmamak kaydıyla verilen bu katkı ilk etapta sistemden çıkmamamız için bir ödül.

Neden çıkmamamızı istiyor devlet?

Aslında çıkmamamızı değil cayma hakkını kullanarak çıkmamamızı istiyor. Bu hakkı kullanmanın önüne geçmek için de bir teşvik sunuyor. Çünkü cayma hakkını kullanırsak sıfır kayıpla sistemden ayrılabiliyoruz. Sonraki çıkma niyetlerimizde ise Devlet katkısından yapılacak kesintiler ve belki ilave kesintiler v.b. çıkma isteğimizi törpüleyecek olumsuzluklar bizim bu kararımızı etkileyecektir.

Peki bu 1000 TL’yi hemen alacak mıyız?

Hayır bu katkıyı diğer %25’lik devlet katkısı gibi tam olarak almak için on yıl ve elli altı yaş şartlarını sağlayıp emekliliğe hak kazanmamız halinde alacağız. Aksi halde 3 yıl, 6 yıl ve 10 yıl sınırlarını baz alan oranlarda kesintiler yapılacak.

45 Yaş

Neden 45 yaş şartı var?

Bireysel emeklilikten emekli olmanın iki şartı var;

 • Sistemde 10 yılı doldurmak,
 • 56 yaşını doldurmak.

Bu iki şart üzerinden değerlendirecek olursak, 45 ve üzeri yaştakiler için ikinci şart olan 56 yaş şartı ortadan kalkıyor, yani 46 yaşındaki bir çalışan sistemde 10 yılını doldurunca yaşı da doldurmuş oluyor ve emekliliğe hak kazanıyor.

Öte yandan 30 yaşındaki bir çalışan otomatik BES sisteminde on yılı doldursa dahi devlet katkısı vs. sunulan haklardan yararlanarak emekli olamıyor. BES’ten emekli olmak için 56 yaşına kadar yani 26 yıl sistemde kalması gerekiyor.

Peki neden devlet baba böyle bir şart koşuyor. 10 yıl sistemde durup kayıpsız, verilen devlet katkısının gerçek manada tamamını alarak bireysel emeklilikten ayrılacak olanları neden dışlıyor?

Yapılan değişikliğin gerekçe kısmında ;“… çalışanların çalışma döneminde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de korunması için emekliliğe yönelik olarak tasarruf etmeye özendirilmesi amaçlanmaktadır.” denilmekteydi. Peki 45 yaş üzerindekilerin emeklilik döneminde refahını neden devlet umursamaz?

Tam bu noktada başka bir konu daha var konuşulması gereken;

Yıllık Gelir Sigortası ve İlave %5 Devlet Katkısı

Yıllık Gelir Sigortası nedir, neden yaptırılması teşvik ediliyor?

Otomatik BES için yapılan değişiklikler arasında emekli olduktan sonra birikimini toplu olarak almayıp en az 10 yıl süreli Yıllık Gelir Sigortası yaptırana birikiminin %5 ‘i kadar ek devlet katkısı sunuluyor.

Emeklilik Döneminde Yıllık Gelir Sigortası Uygulaması yazımızda Yıllık Gelir Sigortasının ne olduğuna değinmiştik.

Çok fazla detaya girmeden özetleyecek olursak, 30 yaşındaki bir çalışan 26 yıl otomatik BES için katkı payı yatırıp emekliliğe hak kazandı diyelim. Kişi o güne kadarki birikimini çekmeyip Yıllık Gelir Sigortasına aktararak (minimum 10 yıllık) parça parça (maaş gibi) almayı kabul ederse devlet katılımcıya %5 ilave devlet katkısı verecek.

 (Bu arada Yıllık Gelir Sigortasına aktarılacak birikimden %2, yatırımda elde edilen getiriden de %10 kesinti yapılmaktadır. Sözleşme bitmeden ayrılma durumunda ise erken ayrılma kesintisi yapılmaktadır.)

Bu üç duruma baktığımızda,

 • Devlet öncelikle sistemden çıkmamamızı istiyor,
 • Olabildiğince uzun süre sistemde kalmamızı istiyor,
 • Emekli olduktan sonra da bu birikimleri kontrolü altında tutmak istiyor.

Sonuç olarak;

45 yaş şartı, devlet katkılarını almak için gereken şartlar, yıllık gelir sigortasına verilen teşvikler vs. şunu gösteriyor ki, devletimiz tasarruf yapmamızı fakat bu tasarrufu kendisi aracılığıyla yapmamızı, yaptığımız tasarrufu mümkünse geri almamamızı alacaksak bile parça parça almamızı istiyor.

Pardon, bir de emeklilik dönemimizdeki refah seviyemizin yükselmesini.

Not: Bu yazıda yazarın şahsi görüşleri fazlaca bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. deniz dedi ki:

  1000 lirayı 10 yıl sonra mı alabiliyoruz? Öyle ise çok anlamsız.

 2. Serkan Kasap dedi ki:

  Otomatik Zorunlu BES te şirket değiştirmek mümkün mü?