BireyselEmeklilikSistemi.Org

Otomatik Katılımlı BES

Otomatik Katılımlı BES

Bireysel Emeklilik Sisteminde her güne yeni bir uygulama, değişiklikle başlar olduk. 2016 başında yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine adapte olmaya, bu konudaki soruları yanıtlamaya çalışırken gündem tekrar değişti ve yeni gündemimiz otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) oldu.

Otomatik Katılımlı BES Nedir?

Yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanan Otomatik Katılımlı BES, işe yeni başlayan kişilerin, iş yerleri aracılığıyla bir bireysel emeklilik planına otomatik dahil edilmesidir. Kesin olmamakla birlikte şu anki planlama; işveren tarafından işe başlayan personelin maaşından kesilen belirlenen oranda katkı payı otomatik olarak bireysel emeklilik planına aktarılacak.

İşveren ve Devletin Katkısı olacak mı?

Hangi oranda olacağı belli olmamakla birlikte Devlet Katkısı olacak. İşveren tarafından bir katkı sağlanıp sağlanmayacağı ise henüz netleşmiş değil.

Zorunlu Değil Otomatik

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu uygulamanın her ne kadar öyle algılansa da zorunlu olmadığıdır. Sisteme otomatik katılım sağlanacak ancak, yapılacak düzenlemeyle belirlenecek süre içerisinde sistemden çıkış halinde katılımcıya ödediği tüm katkı payları iade edilecek. Bu sürenin ise 3-6 ay arası olabileceği konuşulmakta. Tabi bu tanınan süre içerisinde sistemden ayrılırsanız devlet katkısını alamayacaksınız.

Yani devlet sisteme girer misin diye sormuyor, otomatik sokuyorum ben seni, ama zorunlu değilsin 3 ay içerisinde gidip iptal ettirebilirsin diyor. Tabi kaç kişi bunun farkına varacak, kaç kişi 3 ay içinde iptal ettirme hakkının olduğunu bilecek, kaç kişi bu hakkını unutmayıp kullanacak orası tartışılır.

3-6 ay sistemde kaldınız verilen sistemden ayrılma süresini kullanmadınız ne olur peki?

Muhtemelen şu anki sistemden çıkmanız halinde uygulanan kesintiler size de uygulanır. Bu durumda kesinti olmasın diye 3 sene daha 5 sene daha derken Bireysel Emeklilik Sisteminin içerisinde kalmaya devam edersiniz.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemine ilişkin konuşulan başka detaylarda var, ilk uygulamanın belli büyüklükteki şirketlerle başlayacağı, sisteme işveren tarafından da destek verileceği ve bunun karşılığında devlet tarafından işverene avantajlar sağlanacağı gibi detaylar henüz netleşmiş değil.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.