BireyselEmeklilikSistemi.Org

Sistemden Çıkmak İsteyen Katılımcılara %25 Kesinti Şoku

Bireysel Emeklilik Siteminde yapılan köklü değişiklikle sistemden çıkışta anaparadan yapılan kesinti kaldırılarak sadece getiriden kesinti yapılıyor. Hatta geçmişte sistemden çıkanlara anaparadan yapılmış olan kesintileri iade ediliyor.

Ama yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte hesapta olmayan bir karışıklık katılımcıları zor durumda bıraktı.

Şu an da sistemden çıkmak isteyen katılımcılara bireysel emeklilik şirketleri getiri üzerinden %25 stopaj kesintisi uyguluyor.

Bu durum sistemden çıkmak için yeni sistemi bekleyen katılımcıları hayli tedirgin etmiş durumda.

Yapılan uygulama doğru mu?

Bireysel Emeklilik Şirketlerinin getiri üzerinden uyguladıkları %25 kesintiyi Gelir Vergisi Kanununun 94. maddesine göre yapıyorlar. Yani mevcut düzenlemeye göre yapılan uygulama doğru.

Yeni yasa sonrası bireysel emeklilik sisteminden çıkışta getiri üzerinden yapılacak kesinti %25 mi olacak?

Yeni yasa sonrası getiri üzerinden yapılacak kesinti oranları Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek, fakat henüz oranlar belli olmadığı için emeklilik şirketleri mevcut mevzuat kapsamında %25 kesinti uyguluyor.

Kesinti oranlarının ne olacağı henüz bilinmemekle birlikte Bakanlar Kurulundan eski oranlar veya eski oranlara yakın kesinti oranlarının çıkması bekleniyor.

%25 kesintiyle şu an sistemden çıkanlar oranların belirlenmesinin ardından geriye dönük olarak farkları alacaklar mı?

Bu konuda net hiçbir şey yok. Araştırmalarım ve görüşmelerim sonunda hiçbir yerden net  bir cevap alamadım. Bireysel emeklilik şirketleri mevcut mevzuat kapsamında yasal bir uygulama yapıyorlar, düzenleme sonrası aradaki farkların ödenebilmesi için yine bir yasal düzenleme gerekebilir.

Dikkat!!

Herkesin sistemden çıkmak için belli sebepleri var tabii ki ama eğer bekleyebiliyorsanız Bakanlar Kurulu kararının çıkmasını bekleyin. Oranlar mevcut uygulamadan daha avantajlı olacaktır.

Güncelleme: Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı çıkmıştır.

Bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/stopaj-oranlari-bakanlar-kurulundan-cikti.html

 

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Hayret verici bir şekilde sorun çözüldü. Normal kesinti oranlarına dönülmesi ile ilgili bakanlar kurulu kararı bugünkü resmi gazetede yayınlandı. Olay sadece bürokratik bir gecikmeden kaynaklanmış.

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/09/20120906-1.htm

  Eğer %25 uygulaması planlanmış ve uygulanacak olsaydı oluşturacağı maddi kayıptan çok aldatılmış olmak hissi beni daha çok yaralayacaktı.

  Hernekadar mevcut poliçemi sonlandırsamda, 2015 itibariyle sisteme tekrar dahil olacağım.

  Bu platformu oluşturduğunuz için tekrar teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Ali Bey;
   Tespit ve yorumlarınızla her zaman bekleriz.
   Saygılar.

 2. Güldane abacı dedi ki:

  29 agustos 2012 de yaptiim iptal talebinden beri surekli ertelenmekte yok faks begenmeme ne zaman iptal olup param hesaba yaticak zaten hayat sigortasina yatirilan paralar bosa gitti alamicam zaten

 3. damla sezer dedi ki:

  bende 29 ağustosta ayrılma talebinde bulunmama rağmen daha dün ancak işlemi gerçekleştirebildiler.para iadesi 7 gün yazıyor ayrılma formunda fakat,müşteri hizmetleri 10 günü bulabilir dedi kendim arayıp sorduğumda 10-12 gün dediler, bu akşam müşteri hizmetleri aradı tekrar sordum;’ne zaman yatırılır net bilgi yok devlet hala çalışmaları sürdürüyor’ dediler.bes sistemine giriş 10 dakika çıkış 1 ayı buldu.lanet ettirdiler girdiğime pişman oldum birde fonlardan kaybım,kesintiler cabası.altın fonuna yatırsaydım katlardı para bukadar da uğraşmazdım.çok saçma bir sistem köklü bir reform yapılmadığı takdirde türkiye de gerçek anlamda istedikleri tasarruf oranlarını yakalayamazlar inancındayım.

 4. Dertalmak Budur dedi ki:

  Parayı yatırıncaya kadar her şey normal ayrılmak isteyince birde bu arada şirket değiştirirsen yandın..Şöyleki bundan sonra ayrılacaklara başınıza gelebilecekler x şirketine 2008 giriş yaptınız ve bu şirketten geliriniz (-) diye y şirketine 2011 yılında geçtiniz geçiş yaparken katkı payınız 1000TL idi(ödediğiniz) ve 950TL olarak geçiş yaptınız y şirketine bunun adıda aktarım(birikim) tutarı halbuki -(eksi)50 TL kaybınız olmasına rağmen bu sizin geliriniz(getiriniz) olarak hesaplanıyor.2012 deçıkış yaparken 1 senede 1000TL katkı payı ödediniz toplam 2000Tl geliriniz oldu diyelim.Toplam birikiminiz kaçtır.Ben söyleyeyim 1950tl işte bu para üzerinden kesilecek stopaj çünkü eski aktarımınız gelirdir.

 5. OSMAN AYHAN dedi ki:

  merhaba ben posta yoluyla başvuruda bulundum 14.09.2012 tarihnide posta elinize ulaştı fakat bir ay olmasına rağmen hala para hesabımda yok ne zaman gelicek bu para?

 6. admin dedi ki:

  Sayın ziyaretçilerimiz;
  İadelerin ne zaman yapılacağı konusundaki belirsizlik devam etmektedir. konuyla ilgili bir gelişme olması durumunda sitemizden duyrulacaktır.
  https://bireyselemekliliksistemi.org/kesintilerin-iadesi-ne-zaman-baslayacak.html

 7. süleyman azder dedi ki:

  ben hayat sigortasından 2006 yılında geçiş yapmıştım, şimdi BES ten çıkış yapmak istiyorum. geçiş yaptığım için toplam miktar üzerinden stopaj kesintisi yapacaklarını söylüyorlar, bu saçmalık ne zaman düzelir?

 8. Hüseyın dedi ki:

  sisteme girerken iyi çıkmak istersek oyalayıp duruyorlar.rezillık resmenya kendi paramızla bıle rezil oluyoruzya

 9. SUAT dedi ki:

  sistemden çıkmak için 1 hafta evvel başvuruda bulunduk ve sistemde üç ay kaldık şimdi müşteri hizmetleri arayıp paranın bir kuruşunu bile geri alamayacağımı söylüyor.bunu bana açıklayacak kimse varmı merak ettim neye dayanarak söylendi.

 10. kemalcetiner dedi ki:

  Sakin girmeyin ozellikle garanti emekllik 900 tl odedim cikarsam alacam para 60 tl kimse girmesin allah belasini versn

 11. arzu dedi ki:

  anadoluhayat bieysel emeklilik sisteminden çıkmak istiyorum.Yapmam gereken nedir? Toplam 30.09.2013 itibariyle 9.849,96 TL bu paradan ne kadar kesinti olacak &15 mi?Lütfen yardımcı olun tşkler.

 12. ilhan yalçın dedi ki:

  1990 yılında hayat sigortasına girdik 10 yıl ödeyin dediler emekli olacaksınız dediler on yıl sonra bize 5 yıl daha ödemeniz gerekecek dediler bizde vazgeçtik toplu paramızı almışştık bu parayı altına yatırsydık daha çok paramızı katlardık

 13. serkan dedi ki:

  bankacıların gazına gelipte kesinlikle girmeyin çıkmak isterken bir çok para kesiliyor araştırın ve girin özellille garanti emeklilik

 14. metin dedi ki:

  ne bireyseli ne emekliliği arkadaşlar hepsi birer saçmalık.kendi paranızı kendiniz biriktirin.bankadan insana dost olmaz.bireysel emeklilik şirketlerin hepsi banka iştiraki.uzak durun bence hepsi hikaye boş iş boş.kendi paranızı sizden başkası değerlendiremez.

 15. Nrmn dedi ki:

  Benim anlamadıgım, benim hayat sigortası yaptıgım şirketin yatırdıgım tutarın yarısından çogunu giriş aidatı olarak kesmesi ayrılmak istiyorum kurtulamadım. Ben de ödmeyi uzattım ama bu kez de her ay toplam paradan 2 tl lik bi tutar kesiliyor kesinti olmadan bu işten nasıl kurtuluruz? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

 16. birol dedi ki:

  selam ben 2009 mayıs ayında garanti emekliliğe üye oldum yaklaşık 8000 TL hesabımda birikti üyeliğimi sonlandırmak istesem ne kadar kesintim olur?teşekkürler