BireyselEmeklilikSistemi.Org

Siyasi Partiler “BES” Dedi!

06.05.2015
Siyasi Partiler “BES” Dedi!

2015 Genel Seçimlerinde sandıkta yarışacak siyasi partiler Seçim Beyannamelerinde Bireysel Emeklilik Sistemine de yer verdi.

Partilerin Seçim Beyannamelerinde yer alan BES politikalarına bakıldığında çok detay verilmemekle birlikte hemen her partinin Bireysel Emekliliği destekleyeceği sonucu çıkıyor.

Bu durumda “2015 Genel Seçimleri sonrasında Bireysel Emeklilik Sisteminde değişiklik olabilir mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

Özellikle son yapılan düzenlemeyle getirilen %25 devlet katkısının ardından Bireysel Emeklilik Sistemine katılımın artmasıyla birlikte BES ’ten ayrılmak isteyenlerin sayısı da aynı oranda yükseldi. Bu konuda 2015 Genel Seçimleri sonrası sistemden çıkışları azaltacak, BES’i daha cazip hale getirecek değişiklikler olacak mı, yoksa sistemden çıkışların bugün olduğu gibi kesinti tehdidiyle mi önüne geçilecek? önümüzdeki günlerde göreceğiz.

AKP seçim beyannamesinde , Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştırılacağı ve BES ’de otomatik katılım sistemine yönelik pilot çalışmalar yapılacağını hususlarına yer verirken,

CHP Kadınlar için Bireysel Emeklilik Devlet katkısını % 25 ‘ten % 33 ‘e çıkaracakları sözünü verdi.

MHP ’nin seçim beyannamesinde “Sigortacılık sistemini geliştirecek politikalar uygulamaya konulacak” başlığı altında “… uzun vadeli tasarrufları artırmak ve tamamlayıcı bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmak için bireysel emeklilik ve diğer sigorta türleri desteklenecektir.” denildi.

HDP ’nin seçim beyannamesinde ise, Bireysel Emekliliğe yönelik doğrudan bir ifade yer almazken özel sigortaya yönelik “Bireysel özel sigortaya yönelik katkı payı uygulamasına son verilecek, kesintiler maaşlara yansıtılacak.” ifadesi yer aldı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.