BireyselEmeklilikSistemi.Org

Sorularla Bireysel Emeklilik

08.01.2016
Sorularla Bireysel Emeklilik

Sitemizde yer alan haber/makaleler altına yorum yapmak suretiyle kullanıcılarımızdan çok sayıda soru gelmekte ve elimizden geldiğince bu sorulara yanıt vermeye çalışmaktayız. Bu soruların bazılarının Bireysel Emeklilik Sistemindeki katılımcıların genelinin ilgisini çekebileceğini düşünerek, bundan böyle bu türde gelen soruları elimizden geldiğince cevaplayarak sizlerle paylaşacağız.

Bu konudaki ilk çalışmamız, bir takipçimizin soruları ve bunlara ilişkin cevaplar aşağıdadır. Faydalı olması dileğiyle.

Ödemeye Ara Verme, Emeklilik ve Devlet Katkısı

Soru 1: Ben 53 yaşındayım ve 10 yıldan uzun süredir (2004 yılında sisteme girdim) katkı payı ödüyorum. 56 yaşını doldurana kadar katkı payı ödememeyi düşünüyorum, mümkün mü?

Evet Mümkün, ödemeye ara verme diye bir hakkınız var, bunu kullanabilirsiniz. 3 ay katkı payı ödemezseniz ödemeye ara verdiğiniz kabul edilir. Ama bu durumda 2 hususa dikkat etmeniz gerekir;

 • Ödemeye ara verme halinde şirket Ek Yönetim Gider Kesintisi adıyla kesinti yapabilir.

(Bu husus 2013 te yapılan yönetmelik değişikliğiyle geldi ve ayda 2 TL idi. 2016 itibariyle yürürlüğe giren yönetmelikle ise 2 TL sınırı kalktı. Bunun ne kadar olacağına ilişkin henüz (yeni yönetmeliğin de çok yeni olmasından kaynaklı) bir rakam bulamadım. Sadece ara vermeniz halinde şirketin bu tutarın ne kadar olacağıyla ilgili sizi bilgilendirme yükümlülüğü var.

Ara vermeden önce de şirketten bunu sorup ona göre hareket etmekte fayda var. Şirketler muhtemelen bir tarife belirlemiştir.)

 • Bir yıldan fazla ödemeye ara verme durumunda, şayet emeklilik planınızda bununla ilgili bir husus varsa, şirket devlete ödediği sabit giderleri de yine sizden kesebilir.

Soru 2: 56 yaşını ve 10 yılı doldurmama rağmen devlet katkısından yararlandığım süre 10 yıl olmuyor. Bu durumda devlet katkısının tamamını mı alırım, kesinti olur mu?

 Devlet Katkısı konusunda anladığım sorunuz şöyle;

Şu anki Devlet Katkısı hakediş hesabına esas süreniz 2013-2016 arası 3 yıl ve geriye dönük sistemde geçirdiği süre (9 yıl) için verilen +2 yıl olmak üzere 5 yıl. Şu durumda sistemden çıkarsanız Devlet Katkısının %15’ini alıyorsunuz. Ara verip 56 yaşını doldurduğunuzda ise emeklilik hakkı kazanmış olacaksınız. Fakat devlet katkısına ilişkin süre hesabına göre sistemde 5 yıl kalmış olacaksınız, bu durumda biriken devlet katkısının tamamını alabilir misiniz?

Yönetmelikte der ki; “Emeklilik sözleşmesinin emeklilik, vefat veya maluliyet nedeniyle sonlandırılması durumunda katılımcı, devlet katkısı hesabındaki tutarların tümüne hak kazanır.”

Aynı Yönetmeliğin diğer maddesinde ise; “1/1/2013 tarihinden sonra emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği sürenin üç yıldan altı yıla kadar olması durumunda katılımcı, devlet katkısı hesabındaki tutarların yüzde on beşine, altı yıldan on yıla kadar olması durumunda yüzde otuz beşine, on yıl ve daha fazla olması durumunda ise yüzde altmışına hak kazanır. Hesaplamalar, emeklilik sözleşmesi bazında yapılır. Süre hesabında, sistemden ayrılma tarihi olarak, devlet katkılarının yatırıma yönlendirildiği fonun paylarının satım talimatının verildiği tarih dikkate alınır.”

Burada bir çelişki oluşuyor ama grup emeklilik sözleşmelerindeki durumu düşününce bence evet tamamını alırsınız.

Çünkü grup emeklilik sözleşmelerinde iş yeri sizin yerinize katkı payı yatırır fakat Devlet Katkısı alamazsınız (işveren gider gösterip vergi indirimi aldığı için). Ve bu grup emeklilik sözleşmesinde geçirdiğiniz süre Devlet Katkısı hakedişine ilişkin süre hesabında kullanılmaz. Yani 4 yıl grup emeklilik sözleşmesinden sonra bireysel plana geçtiniz ve 3 yıl daha sistemde kaldınız diyelim, sistemden çıkarsanız; toplam süreye göre 7 yıl baz alınarak yüzde 35 değil, bireysel plandaki 3 yıl dikkate alınarak yüzde 15 Devlet Katkısı alırsınız.

Bunun yanı sıra grup emeklilik sözleşmesinde geçirilen süre emekliliğe ilişkin hesapta dikkate alınır ve emekli olmanız durumunda devlet katkısının tamamını alırsınız. Örneğin 8 yıl grup emeklilik sözleşmesinde kaldınız son iki yıl bireysel planda ve 10 yılı doldurup (56 yaşını da doldurduğunuzu varsayarak) emeklilik hakkı kazanırsanız son iki yıl yararlandığınız devlet katkısından oluşan birikimin tamamını alırsınız.

Buradan çıkan sonuç; Emeklilik koşullarını sağladıysanız Devlet Katkısının süresine bakılmaksızın tamamını alırsınız.

Soru 3: 2016 yılında yapılan yönetmelik değişikliği benim emekliliğimi ve birikimimi nasıl etkiler, avantajı var mı?

En fazla 3 yıl daha sistemde kalacağınızı düşünürsek; yeni sistemin size getirdiği şu an için tek kazanç, katkı payı ödemeye devam etmeniz halinde 5 yılı dolduranlardan artık Yönetim Gideri Kesintisi yapılamayacağından sizden de bu kesinti yapılmayacak.

Ayrıca Giriş aidatına ilişkin de sınırlama getirildi fakat siz 10 yılı doldurduğunuz için zaten bu durum sizi etkilemeyecekti.

Bir diğer değişiklikte yapılacak toplam kesintiye sınırlama getiriyor şöyle ki;

Sözleşme süresi boyunca yapılan kesintiler devlet katkısı hesabındaki birikimin belli oranıyla sınırlanıyor. Bu oranlar da yine sistemde geçirilen süreye göre belirleniyor. Fakat sistemde 2016 öncesi geçirdiğiniz süre dikkate alınmıyor ve bu kontrole girebilmek için minimum süre 6 yıl, yani 2021 yılına kadar aktif olarak sistemde kalmanız gerekiyor.

Ayrıca bu güne kadarki birikimleriniz ve onlardan yapılan kesintiler de bu kontrol sisteminden hariç tutuluyor

Etiketler:

Yorumlar
 1. muharrem kucuktolek dedi ki:

  merhabalar 26/09/2013. de acmis oldugum bireysel emeklilikgi iptalini istiyorum saygilarimla iyi calismalar

 2. Murat dedi ki:

  Bes fon değişimi bulunduğum şirkette bir yılda 6 kez değişim şansı veriyor. Sınırsız veya daha çok değişim olan yerler var mı bilgilendirebilir misin…

  1. admin dedi ki:

   Murat Bey; Fon değişikliği şirketlerden bağımsız olarak mevzuatla belirlenmektedir. Dolayısıyla tüm şirketlerde yıllık değişim hakkı 6’dır.

   1. Murat dedi ki:

    cevap için teşekkürler…

 3. Nedim Balcı dedi ki:

  2 bankada bes var.94 aydır sistemdeyim. yaşım 54. Tek bir sistemde birleştirme yapabiliyor muyum? Emekli olmadan.

  1. admin dedi ki:

   Nedim Bey; BES sözleşmelerinizi birleştirebilirsiniz. Bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken husus aktaracağınız sözleşmede ertelenmiş giriş aidatı var mı, ve kesinti yapılabilecek süreyi doldurmuş musunuz.
   Ertelenmiş giriş aidatı yoksa veya süre dolmuşsa istediğiniz gibi birleştirme yapabilirsiniz.

 4. ebru dedi ki:

  kolay gelsin besimi dondurmak için ne yapmam lazım acaba?

  1. admin dedi ki:

   Ebru hanım, ödemeyi durdurmanız yeterli. Otomatik olarak ara vermiş statüsüne geçersiniz. Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.
   Ancak ara verdiğiniz yani dondurduğunuz durumda yönetim gider kesintisi yapılacaktır. Bu hususu da göz önünde bulundurmanızda fayda olduğu kanaatindeyim.

 5. tayfun dedi ki:

  1 sene sonra 10 sene ve 56 yaşımı dolduruyorum toplam birikimim 50000 tl civarında olacak ne kadar aylık tutar alırım değer mi yoksa toplu olarak parayı mı almak lazım

 6. Onur dedi ki:

  2008 yaşında bes e kayıt yaptım ve 1 sene sonra dondurdum şuan için geriye dönük prim yatırabiliyormuyum. Ve bunun akabinde 2018 yılnda 10 yılı doldurup devlet desteğini alabiliyormuyum
  Şimdiden teşekkürler

 7. Muhammet karacimşit dedi ki:

  Sayın admin, ben 11 yıldır zaten ödüyorum. Bu aya kadar maaşımdan bir kesinti olmuyordu ama bu ay kesmişler hem yaşımdan dolayı dahil olmamıştım hem de zaten katılımım zaten var. Halkemekliliği aradım sistemde kayıtlı görünmüyorum peki para niye kime gitti bir görüşünüz var mı teşekkürler

 8. Serdar dedi ki:

  Kamu bes şirketlerinin varlık fonuna devir olması durumunda ne gibi degişikler olabilir. Sistemdeki kişileri nasıl etkiler. gönüllü bes bu devire dahil olacakmı?.mevcut fonlar degişirmi,etkilenirmi. Gönüllü besten ayrılmak zorlaşırmı. Birikimi almak zorlaşırmı.? Teşekkürler.