BireyselEmeklilikSistemi.Org

Stopaj Oranları Bakanlar Kurulundan Çıktı

Yeni yasa sonrası Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkışta yapılacak kesinti oranları belirlendi. Bakanlar Kurulu;

 • 10 yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,
 • 10 yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,
 • bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5 stopaj kesilmesine karar verdi.

Yani Kesinti oranlarında bir değişiklik yapılmayıp eski sistemdeki kesinti oranları aynen kabul edilmiş oldu.

Etiketler:

Yorumlar
 1. can dedi ki:

  Bu kesintiler toplam birikim üzerinden mi yoksa getiri üzerinden mi? 5 yılı doldurup çıkınca ne oluyor?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. D. Topaloğlu dedi ki:

   Yeni yasayla beraber kesintiler yalnızca getiri üzerinden uygulanacak. Anaparadan herhangi bir kesinti yapılmayacak. Şu anda 5. yılını dolduran bir müşteri sistemden çıkmak istiyorsa, çıkışa ertelenen bir giriş aidatı yoksa getirilerine %15 uygulanarak sistemden ayrılabiliyor. Şu anda sisteme girmiş olan katılımcı ise 5 yıl sonra sistemden çıkmak isterse anaparasını alıyor, getirilerinin %85ini alıyor, çıkışa ertelenen giriş aidatı yoksa başka bir kesintisi olmuyor, ayrıca devlet katkısı olan %25in ve devlet katkısının getirilerinin de %15ini alarak sistemden ayrılabiliyor.

 2. mehmet soykan dedi ki:

  Bu çıkan meblağlar nezamandan itibaren belirttiğimiz banka hesaplarına yatırılmaya başlanacak ?

 3. murat çetin dedi ki:

  3 yıldır şirket tarafından TEB in bireysel emeklilik sistemindeydim. Devletin çıkardıgı 3600 artı 15 yıl sigortalı çalışıp emeklilik yasasından ayrıldım. Bireysel emeklilikten çıkmak isiyorum. 2177 lira para birikmiş ne kadar alabilirim hesaplarmısınız?

 4. sabit dedi ki:

  arkadaşlar iyi günler kızıma hayat sigortası yaptırdım bana verilen bilgide 3 seneden sonra çıkabileceğim ana paraya alabileceğim yönünde idi ancak 8400 birikmiş olan birikimden 7000 tl verecekleri belirtiliyor ben kimseye bu tür hayat sigortalara inanmalarını istemiyorum 10 gün oldu başvuralı henüz kimse dönüş yapmadı kendi birikiminizi kendiniz yapın paranızı yedirmeyin derim