BireyselEmeklilikSistemi.Org

Tasarruf Paketinden Vergi Teşviki Çıkması Bekleniyor

23.01.2012

Hükümetin tasarrufları teşvik etmek için hazırladığı paket, bireysel emeklilik sistemi için de umut oldu. Emeklilik şirketleri paketten, sisteme yönelik vergi teşviki çıkmasını bekliyor.

Hükümetin tasarrufları teşvik etmek için yaptığı hazırlıklar ve hem Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hem de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın bu hazırlıklar kapsamında bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirileceğini açıklaması, bireysel emeklilik şirketlerini umutlandırdı. Bir süredir başta Hazine olmak üzere ilgili kurumlarla sistemin desteklenmesine yönelik çalışmalar yürüten bireysel emeklilik şirketleri, tasarrufların teşvik edilmesine yönelik paketi bekliyorlar.

Yapısal düzenlemeler

AvivaSa Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, bireysel emeklilik yasasına ilişkin taslakta hem katılımcılar hem de şirketlerin avantajına olacak birçok yapısal düzenleme bulunduğunu ve bu konularda da kamu çevreleri ile sürekli görüşme halinde olduklarını söyledi. Meral Eredenk, “Bu düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmakla birlikte, son dönemde gündeme gelen tasarruf miktarlarını artıracak, içinde ‘süper emekliliğin’ yer aldığı paket hazırlığını ise basından takip ediyoruz. Kamu yönetimi ile herhangi bir görüşme olmadı” dedi. Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, düzenlemelerin önümüzdeki günlerde hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Teşvik yayılmalı

Adalı, “Vergi teşviğinin tabana yayılması amacıyla doğrudan vergi teşviği uygulaması başta olmak üzere, fonlarımıza yeni yatırım enstrümanlarının eklenmesine kadar bir dizi çalışmadan bahsedebilirim” dedi. Erhan Adalı, mevcut vergi uygulamasında katkı payı ödemelerinin gelir vergisinden istisna edilerek avantaj sağlandığını hatırlatarak, doğrudan teşvik ile beyannameye tabi olmayanlar ve beyanname sınırının altında geliri olanların da tasarruf etmeye yönlendirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Adalı, vergi limitlerinin yükseltilmesi ile ilgili bir çalışmanın da gündemde olduğunu vurguladı.

Vergi avantajı iki katına çıkmalı

AVİVASA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk, bireysel emekliliğe yönelik yapılacak düzenlemeler hakkında şunları söyledi: “Bakanlar Kurulu’nun yetkisi dahilinde bulunan vergi avantajının iki katına çıkartılması öncelikli konularımızdan. İkinci önerimiz ise sağlanan vergi avantajının kişinin bireysel emeklilik hesabına direkt yansıtılması. Ayrıca kıymetli maden fonlarının veya farklı portföy yapılarına sahip fonların kurulumuna imkan tanınması da sektör açısından önem kazanmaktadır.”

Doğrudan vergi teşviki sağlanmalı

Yapıkredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, düzenleyici otorite ile sektörün, sürekli görüş alış verişinde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi: “Doğrudan vergi teşviki, kıdem tazminatında bireysel emekliliğin rolü, işveren katkılı emeklilik hesaplarının artırılmasına ilişkin birçok düşünce geliştirildi. Bu düşüncelerin kamu otoritesi tarafından fayda maliyet çalışmalarının yapılması ve önceliklendirilmesi hedeflenmektedir. Öneriler arasında etkisi en fazla olacak önerilerin başında doğrudan vergi teşviki ve katılımın kısmen zorunlu hale getirilmesi gelmektedir.”

Mesleki emeklilik tasarrufu artırır

GARANTİ Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, bireysel emekliliğin desteklenmesi yönündeki beklentilerini şöyle anlattı: “Çalışanların işe başladıklarında zorunlu olarak dahil olacakları mesleki emeklilik sistemi de, bireysel tasarrufların hızla artmasını sağlayacak bir proje olarak çok yararlı sonuçlar getirir.”

 

Hürriyet

Etiketler:

Yorumlar
 1. berk akın dedi ki:

  vergi teşvikinde devletin aldığı stopaj ile ilgili bir çalışma var mı? tşkler.

 2. admin dedi ki:

  evet bu konuya ilişkin de bir düzenleme bekleniyor;
  son bilgilere göre sistemden çıkışta kesilen stopajlar konusunda bir çalışma yapıldığı ve sistemden mazeret sunarak kesintisiz olarak birikimlerin bir kısmının alınabileceği yönünde.
  tabi bunlar henüz kesinleşmiş bilgiler değildir.
  ayrıntılar için Bkz: https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilikte-yeni-donem.html