BireyselEmeklilikSistemi.Org

Vergi Avantajı

Bireysel emeklilik sistemini bu kadar cazip yapan en büyük etken hiç şüphesiz sunulan vergi avantajıdır. Bu yazımızda, vergi avantajı nedir, nasıl hesaplanır konusuna giriş yapacağız.

Şimdi efendim vergi avantajının ne ve nasıl olduğu bu sistemi az çok bilen veya araştıran herkesin ucundan kıyısından bildiği fakat genellikle tam olarak bilinmeyen bir konudur. Onun için sizde biliyorum diyip geçmeyin, gelin beraberce bir daha bakalım neymiş bu vergi avantajı?

Bireysel emeklilik sistemine üye bir kişi ödediği katkı payını gelir vergisi matrahından düşerler ve dolayısıyla daha az vergi ödeyerek avantaj sağlamış olurlar.

Peki ama nedir bu vergi matrahı ve ödediğimiz katkı payını bu matrahtan düşmek bize ne gibi bir fayda sağlar?

Hak edilen brüt maaştan SSK ve işsizlik sigortası prim kesintileri yapıldıktan sonra kalan tutar vergiye tabi geliri (Gelir Vergisi Matrahı) oluşturur. Vergi matrahımızın aylık tutarları birikimli olarak toplanarak gider ve bu toplamlar üzerinden belli dilimlere ayrılır. Bu dilimlere göre de devletin bizden alacağı vergi oranları belirlenir.

Vergi matrahımıza göre oluşan vergi dilimlerimiz aşağıdaki gibidir:

 • 9.400-TL’ye kadar                                 %15
 • 9.400 – 23.000-TL arası                     %20
 • 23000 – 80.000-TL     arası               %27
 • 80.000 – TL’den fazlası                       %35

Bu durumu hemen bir örnekle açıklayalım:

Muhittin Abi’nin aylık vergi matrahı 3000 TL ve bireysel emeklilik sistemine ödediği aylık katkı payı da 300 TL olsun; ocak ayında Muhittin Abi’nin vergi matrahı 3000 – 300=2700 TL’ye düşecek ve ödeyeceği vergi (vergi matrahının %15’i) 450 TL’den 405 TL’ye düşerek Muhittin Abi’ye 45 TL avantaj sağlayacaktır.

 

Fark edileceği üzere uzun uzun bu hesabı yapmaya gerek yoktur aylık katkı payınızın o ayki vergi diliminizle çarpımı size bu sonucu verecektir. Yani ocak ayında %15 vergi diliminde iken yatırdığınız 300 TL’lik katkı payından 300×0.15=45 TL kar sağlayacaksınız.

 

Aylık bazda getiri bu şekilde olmasına karşın yıllık bazda değerlendirdiğimizde bu sistemden sağlanan vergi avantajı yılın son ayındaki vergi diliminizdeki kesinti oranınız kadar olmaktadır.

Yani Muhittin Abi yıllık bazda 12*300= 3600 TL katılım payı ödemekte

Ve aylık 3000 TL vergi matrahı ile yıllık matrahı 3000*12 = 36.000TL ile yıl sonunda %27’lik dilimde yer almaktadır.

Bu durumda Muhittin Abi’nin yıllık bazda net karı 3600*0,27= 972 TL’dir.

Bu durumun sebebi ise aylık toplanarak birikimli olarak ilerleyen vergi matrahında sonraki dilime daha geç girilmesidir.

Önemli Not: Vergi Avantajı eski bir uygulama olup yürürlükten kaldırılmıştır. Yerine ise %25 Devlet Katkısı uygulaması getirilmiştir.
Devlet Katkısı hakkında bilgi için, Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
 1. mehmet kara dedi ki:

  eşimin avivasa da bireysel emkliliği vardı 2007 yılında ayrıldık stopaj indirimi alabiliyormuyuz alırsak nerden alıyoruz

 2. hasan dedi ki:

  sisteme gireli sözleşme tarihi aralık ayı 10 sisteme giriş ocak 26 aylık 100 tl ödüyorum ve 2 ay ödedim suan çıksam ne kadar elime para geçer

  1. Hasan Bey,
   Sistemden çıkmayı düşünüyorsanız cayma hakkından yararlanabilirsiniz.
   Cayma hakkı ve şartları için,
   https://bireyselemekliliksistemi.org/bireysel-emeklilik-cayma-hakki.html
   konumuzu inceleyiniz..

 3. ses dedi ki:

  Sisteme 15 eylül 2014de girdim iptal etmek istiyorum ne kadar kesintisiz olur

 4. abdullah teker dedi ki:

  ben asgari ücretle çalışan biriyim ve 2014 şubat tan beri bireysel emeklilik sistemindeyim ve bu vergi iadesi nasıl oluyor ve ben faydalanmak istiyorum hangi yol takip edilecek ve ne yapmak gerekiyor

  1. Abdullah Bey;
   Vergi avantajı eski bir uygulama olup şu an yürürlükten kaldırılmıştır. Vergi avantajı yerine devlet desteği uygulaması getirilmiştir. Bu uygulama için de başvuru gerekmemektedir. Sistemde olan herkes otomatik olarak faydalanır.

 5. Salih TAŞER dedi ki:

  çalıştığım şirketin muhasebesiyle konuştum. vergi iadesi artık verilmiyor dedi. %25 kartı payının içine eklediler gibi bir şey söyledi. vergi iadesi ile ilgili güncel olarak durum nedir? vergi iadesini nasıl alıyoruz?

  1. Salih Bey;
   Muhasebe biriminizin verdiği bilgi doğru. Vergi avantajı uygulaması yerine devlet katkısına bırakmıştır.

 6. Erol bulut dedi ki:

  Vakıfemeklilik yaptırdım ve 33 ay yatırdım şimdi iptal ettirmek istiyorum devlet katkı payı hariç benim yatırdığım para 5.310 tl ne kadar geri alırım

 7. Meryem BULUT dedi ki:

  Merhabalar
  ben 09/03/2016 tarihinde ayda 125 tl ödeme yapma kaydıyla bireysel emeklilik sözleşmesi imzaladım. Fakat şimdi evlilik sebebiyle yurt dışına çıkacağım bu yüzden bu parayı aralık ayında çekip bireysel emekliliği kapamak istiyorum. Bu durumda ödemiş olduğum paranın ne kadarını geri alabilirim? Bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. admin dedi ki:

   Bireysel Emeklilik Kesinti Oranları konumuzu inceleyerek sistemden çıkmanız halinde yapılacak kesinti oranlarını öğrenebilirsiniz.

 8. hayati aaydeniz dedi ki:

  Avivasa emekliliğe daha yeni girdim, ayın 7 sinde 5000 tl yatırdım. Yıllık en fazla 2000 tl yatırabilirim. 3 yıl anlaşmalı olarak girdim. Girerken de böyle anlaşmıştım 3 yılın sonunda 9000 tl yatırmış olacağım. 3 yılın sonunda çıkınca elime ne kadar para geçer? Yüzde 25 devlet katkı payı olduğu söylendi.