BireyselEmeklilikSistemi.Org

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle daha önce sistemden ayrılmış olanlardan yapılan kesintinin bir kısmı (anaparadan yapılan kesinti) iade edilecek.

Bu yazımızda, iade sürecinin nasıl işleyeceği ve bu iadenin nasıl alınacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle yapılan kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır ve anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yapılan kesintinin iadesi için;

– Hak sahiplerince kesintilerin yatırıldığı vergi dairesine müracaat edilmesi,

– Müracaatın 29/8/2013 tarihinden önce yapılması,

– Kesinti uygulaması nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan  vazgeçilmesi,

gerekmektedir.

Müracaat hangi vergi dairesine yapılacak?

Yapılan kesintilerin iadesi için Bireysel Emeklilik Şirketlerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler Vergi Dairesine müracaat edilecektir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi İstanbul’da olup, İstanbul dışında bulunanlar kargo, posta v.b. yollarla başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru için gereken belgeler nelerdir?

1-  Hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği.(Yapılan düzenlemeylebirlikte artık poliçe örneği istenmemektedir. Konuyla ilgili haberimiz için tıklayınız.)

2-  Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ile yapılan kesintileri gösteren bir belge

3-  Sürmekte olan davalar için, davanın nezdinde devam ettiği yargı mercii tarafından şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi; bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği.

(1. ve 2. Maddede belirtilen belgeleri ilgili bireysel emeklilik şirketine dilekçe ile müracaat ederek alabilirsiniz.)

İade edilecek tutar nasıl hesaplanacak?

Hesaplanan getiri tutarına isabet eden vergi

– on yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,

– on yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile diğer sandık ve sigortalardan on yıl süreyle prim veya aidat ödeyenlere ve vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,

– bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5

oranı dikkate alınmak suretiyle tespit edilecektir. Getiri tutarına isabet eden vergi tutarını aşan, diğer bir ifadeyle getiri hesaplandıktan sonra kalan anapara tutarına isabet eden ödenmiş vergi tutarı hak sahiplerine iade edilecektir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Yılmaz YILDIRIM dedi ki:

  Slm arkadaşlar; Yorumlardan anladığım kadarı ile 2001 öncesinde sisteme girip 2008 arası ayrılanlar için geçerli olduğunu anladım. ACABA YANLIŞ MI ALGILADIM. Ben 01.01.2003 de Axa oyak ta ” Dövize endeksli birikim sigortası ” na üye oldum, (7) yıl sonra yani 01.01.2010 tarihinde ayrıldım. Benim müracat etmem gerekiyormu, bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen. Birde; Büyük mükellef vergi dairesine sunacağım evrak dökümanlarımı AXA OYAK tan mı yoksa şirketin vergi dairesinden mi istenecek. Büyük Mükellef Vergi dairesinin açılımlı adresi nedir (Tam adresi) bildirirseniz çok sevinirim. Saygılar sunarım.

 2. naz dedi ki:

  Yılmaz bey, yanlış anlamışsınız, 2007 tarihinden itibaren ayrılanlar bes stopaj iadesi alabiliyor, dolayısıyla siz de alabilirsiniz. Şirketinize başvuracaksınız, onlar size gerekli belgeleri düzenleyip verecekler, siz de o belgeleri ve ekindeki dilekçeyi doldurup imzalayıp BMVD’ye vereceksiniz.

 3. Turgut Calap dedi ki:

  Dava açılmış ve zaman aşımından dolayı kaybedilmişse de stopaj iadesi için dilekçe verebiliyor muyuz?

 4. Turgut dedi ki:

  Bm vergi dairesinin tam edresini ogrenebilirmiyim

 5. memet nuri Karagülle dedi ki:

  Sayın hocam ilk defa vakıf emeklilige başvurdum ve aylık yuz kesilecek dediler ikiyuz kesmisler bu nasil olacak anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim. ..

 6. bahadır dedi ki:

  29.08.2013 ödeme için son tarih denmiş ama hala tık yok, benim evrak numaram 285620, bu numara mıdır sıralamada esas alınan acaba? İçimden bir ses bu iş 10 seneden önce tamamlanmaz diyor burası Türkiye…

 7. selim dedi ki:

  Arkadaşlar 27 aralık 2012 tarih 277 bin numaralı 2 adet ödemem vardı 2-3 gün arayla yattı.biraz eksik oldu ama olsun artık hiç olmamasından iyidir.alamayan arkadaşlarda umarım en kısa zamanda alır.kolay gelsin iyi haftalar.

 8. ramazan dedi ki:

  arkadaşlar bu konuda yeni haberim oldu. dilekçe yazsam iade işlemini gerçekleştirebilirler mi acaba. bu konuda bana hiç bir bilgi verilmedi. bu konuyu arkadaşımdan duydum. zamanı geçti ama bende kendime göre haklıyım.

 9. ERKAN dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, zamanında müracaat ettim. Fakat herhangi bir ses seda çıkmadı. Nasıl takip edebileceğim konusunda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  Selamlar

 10. ibrahim beeyy dedi ki:

  arkadaşlar ben sanırım biraz geç kaldım ve son günü olan bu 29 ağustosu kaçırdım acaba şimdi başvuru yapsam ne yapmam gerekiyor nilen birisi varsa bana yardımcı olabilirmi ????

 11. halil dedi ki:

  eylül 2013 aylarında anadolu hayata 9.000 TL. yatırdım 4 ay sonra çıkmak zorunda kaldım ve 700 TL. ana paradan kesinti yapıldı bunu nasıl alabilirim bilen varmı.

 12. gülşah sert dedi ki:

  ödemeler nerden yapılacak gerekli bilgiyi verebilirmisiniz.