Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol
7 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 36.565 kez okundu.

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle daha önce sistemden ayrılmış olanlardan yapılan kesintinin bir kısmı (anaparadan yapılan kesinti) iade edilecek.

Bu yazımızda, iade sürecinin nasıl işleyeceği ve bu iadenin nasıl alınacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle yapılan kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır ve anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yapılan kesintinin iadesi için;

– Hak sahiplerince kesintilerin yatırıldığı vergi dairesine müracaat edilmesi,

– Müracaatın 29/8/2013 tarihinden önce yapılması,

– Kesinti uygulaması nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan  vazgeçilmesi,

gerekmektedir.

Müracaat hangi vergi dairesine yapılacak?

Yapılan kesintilerin iadesi için Bireysel Emeklilik Şirketlerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler Vergi Dairesine müracaat edilecektir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi İstanbul’da olup, İstanbul dışında bulunanlar kargo, posta v.b. yollarla başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru için gereken belgeler nelerdir?

1-  Hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği.(Yapılan düzenlemeylebirlikte artık poliçe örneği istenmemektedir. Konuyla ilgili haberimiz için tıklayınız.)

2-  Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ile yapılan kesintileri gösteren bir belge

3-  Sürmekte olan davalar için, davanın nezdinde devam ettiği yargı mercii tarafından şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi; bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği.

(1. ve 2. Maddede belirtilen belgeleri ilgili bireysel emeklilik şirketine dilekçe ile müracaat ederek alabilirsiniz.)

İade edilecek tutar nasıl hesaplanacak?

Hesaplanan getiri tutarına isabet eden vergi

– on yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,

– on yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile diğer sandık ve sigortalardan on yıl süreyle prim veya aidat ödeyenlere ve vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,

– bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5

oranı dikkate alınmak suretiyle tespit edilecektir. Getiri tutarına isabet eden vergi tutarını aşan, diğer bir ifadeyle getiri hesaplandıktan sonra kalan anapara tutarına isabet eden ödenmiş vergi tutarı hak sahiplerine iade edilecektir.


Etiketler:

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol Konusuna 84 Yorum Yapıldı
  1. ibrahim beeyy dedi ki:

    arkadaşlar ben sanırım biraz geç kaldım ve son günü olan bu 29 ağustosu kaçırdım acaba şimdi başvuru yapsam ne yapmam gerekiyor nilen birisi varsa bana yardımcı olabilirmi ????

  2. halil dedi ki:

    eylül 2013 aylarında anadolu hayata 9.000 TL. yatırdım 4 ay sonra çıkmak zorunda kaldım ve 700 TL. ana paradan kesinti yapıldı bunu nasıl alabilirim bilen varmı.

  3. gülşah sert dedi ki:

    ödemeler nerden yapılacak gerekli bilgiyi verebilirmisiniz.

1 2 3 4

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git