BireyselEmeklilikSistemi.Org

Yapılan Kesintilerin İadesi İçin İzlenecek Yol

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle daha önce sistemden ayrılmış olanlardan yapılan kesintinin bir kısmı (anaparadan yapılan kesinti) iade edilecek.

Bu yazımızda, iade sürecinin nasıl işleyeceği ve bu iadenin nasıl alınacağı konusuna değineceğiz.

Öncelikle yapılan kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır ve anaparadan yapılan kesintilerin iadesi 29.08.2012 ile 29.08.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yapılan kesintinin iadesi için;

– Hak sahiplerince kesintilerin yatırıldığı vergi dairesine müracaat edilmesi,

– Müracaatın 29/8/2013 tarihinden önce yapılması,

– Kesinti uygulaması nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan  vazgeçilmesi,

gerekmektedir.

Müracaat hangi vergi dairesine yapılacak?

Yapılan kesintilerin iadesi için Bireysel Emeklilik Şirketlerinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler Vergi Dairesine müracaat edilecektir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi İstanbul’da olup, İstanbul dışında bulunanlar kargo, posta v.b. yollarla başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru için gereken belgeler nelerdir?

1-  Hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği.(Yapılan düzenlemeylebirlikte artık poliçe örneği istenmemektedir. Konuyla ilgili haberimiz için tıklayınız.)

2-  Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihi ile yapılan kesintileri gösteren bir belge

3-  Sürmekte olan davalar için, davanın nezdinde devam ettiği yargı mercii tarafından şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi; bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği.

(1. ve 2. Maddede belirtilen belgeleri ilgili bireysel emeklilik şirketine dilekçe ile müracaat ederek alabilirsiniz.)

İade edilecek tutar nasıl hesaplanacak?

Hesaplanan getiri tutarına isabet eden vergi

– on yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,

– on yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlar ile diğer sandık ve sigortalardan on yıl süreyle prim veya aidat ödeyenlere ve vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,

– bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5

oranı dikkate alınmak suretiyle tespit edilecektir. Getiri tutarına isabet eden vergi tutarını aşan, diğer bir ifadeyle getiri hesaplandıktan sonra kalan anapara tutarına isabet eden ödenmiş vergi tutarı hak sahiplerine iade edilecektir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Serdar AKMAN dedi ki:

  İlgili yazınız gerçekten çok faydalı ve yol gösterici olmuş. Araştırdığım diğer makaleler ile karşılaştırdığımda çok daha etkili ve işe yarar bir yazı yazılmış. Emeğinize sağlık.

  1. admin dedi ki:

   olumlu yorumunuz için teşekkürler.

 2. Serdar KENTER dedi ki:

  Bireysel emeklilik ile ilgili yeni değişen kanun kapsamında yapmış olduğunuz bilgilendirmeyi çok yararlı buldum. Başvuruyla ilgili tüm detaylara ulaştığımı sanıyorum. Teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyorum.

 3. av mustafa yılmaz dedi ki:

  Avukat olarak ben dahi açıp yönlendirmenizden faydalandım,böyle spesifik bir konudaki yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim…

  1. admin dedi ki:

   teşekkürler Mustafa Bey..

 4. hale sönmez dedi ki:

  Ben daha önceden büyük mükelleflere başvuruda bulundum ve olumsuz cevap almıştım.bununla ilgili yazı elimde.emeklilik şirketinden tekrar evrak istememe gerek varmı yoksa direk dilekçe ve ekinde bu yazıyeterlimi .bilgi verirseniz sevinirim.

  1. admin dedi ki:

   Hale Hanım;
   yukarıda belirtilen evraklar elinizde mevcut ise tekrar edinmenize gerek yoktur.

 5. İlhami ERDOĞAN dedi ki:

  Ben 2009 tarihinde vakıflar bankasından BES yaptırmıştım , ama şimdi ne poıliçe nede kesintiyi gösteren dekont var, paramı aldıktan sonra hepsini attım. Benim gibi o tarihlerde veya bu kararın çıkacağını ön görmeyen ki ön görmek mümkün değildi, herkes sanırsam istenene belgeleri atmıştı. Bu durumda benden kesilen 500 lirayı nasıl alacağım? Daha doğrusu alabilecekmiyim?

  1. EROL KURT dedi ki:

   eski belgeleri atmış olmanız farketmez en azındfan anadolu hayat emeklilikte gerekmedi bana gereken evrakları gönderdiler bende imzalayıp hesap bilgilerimi doldurup girdim.bende sormuştum evraklar yok attım diye ama gerekceğini sanmıyorum.benim merak ettiğim ise ne zaman ödeme yapılır diye

   1. derya deniz dedi ki:

    benimde merak ettiğim vergi dairesi evrakları aldıkdan nekadar süre sonra ödemeyi yapar.bilgisi olan var mı?

   2. murat tur dedi ki:

    biraz önce büyük mükelleflerle görüştüm,dalga geçer gibi günde 50 kişiye ödeme yapılıyor dendi.ayda 1100 yapar,senede 13200 yapar,10 senede 132000 yapar,yani 700000 kişiye ödenmesi 50 seneyi bulut demekki :)

 6. İlhami ERDOĞAN dedi ki:

  Yazınızda yazmışsınız afedersiniz şimdi daha dikkatli okudum. O zaman ben Vakıflar bankasına müracaat etmem lazım değil mi? İzmir Şirinyer şubesinden yaptırmış, Oraya şahsen gidip başvuruda bulunmam gerekiyor galiba?

  1. Figen Yanık dedi ki:

   Şubeye filan gitmenize gerek yok. İnternetten vakıf emeklilik sitesine girdiğiniz zaman açılış sayfasında stopaj iadesi diye göreceksiniz. Tıklayın ve sizi yönlendirdiği şekilde T.C. kimlik numaranızı yazın. Ben öyle yaptım ve verdiğim faks numarasına hemen ertesi gün gerekli belgeleri gönderdiler. Hiç yorulmuyorsunuz yani. Kolay gelsin.

  2. admin dedi ki:

   İlhami Bey;
   Figen Hanımın da belirttiği gibi vakıf emekklilik için http://vakifemeklilik.com.tr/Stopaj/Stopaj_Talep.php adresinden kesintilerin iadesi için gerekli bilgileri talep etmeniz mümkün.

 7. murat bey dedi ki:

  Başvuru için gerekli olan belgelerde yer alan 3 ncü madde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına yazdığımız yukarıdaki örnek dilekçemi olacak yoksa şerhli dediğiniz için adli makamlardan ayrıca bir belge mi alacağım bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler ayrıca izlenecek yollar ve örnek dilekçeler gerçekten faydalı seviyede tekrar teşekkürlerimi sunuyorum…

  1. admin dedi ki:

   Murat Bey;
   ilgili yargı mercinden ayrı bir belge alacaksınız.
   teşekkürler.

 8. Numan yıldırım dedi ki:

  istenen belgeler arasında bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği var Emeklilik şirketi yeni bir maddeyle bu belgeye gerek yoktur demektedir. Sizce hangisi doğru?

  1. admin dedi ki:

   Numan Bey;
   Büyük Mükellefler Vergi Dairesinin ilgili duyurusunda poliçenin örneği istenmektedir.

   1. Numan yıldırım dedi ki:

    Büyük Mükellefler Vergi Dairesini şimdi aradım ( 0212 267 09 09) “yapılan bir kanun düzenlemesiyle POLİÇEYE GEREK OLMADIĞINI SÖYLEDİLER” sadece Yapılan kesintileir gösteren belge ve dilekçe gönderin dediler….Bütün arkadaşlara duyurulur….

 9. Ali dedi ki:

  29 ağustos itibariyle kamuoyundan gizlice stopaj kesintilerinin %25’e çıkması uygulaması netleşmeden dilekçe verilmemesini öneriyorum. Hele davalardan feragat edilmesini hiç önermiyorum. Dava sonucunda ana para kesintisini tamamen alırsınız. Ama dilekçe sonucunda getiri üzerinden kestikleri stopajı %15 yerine %25 hesaplayıp farkını da ana paradan kestikleri tutardan düşüp ödeyebilirler !

  Olmaz ama çok iyi yatırım araçlarını seçip ana parasını 3’e 4’e katlayan olmuşsa boçlu bile çıkabilir:)

 10. yakub dedi ki:

  bende bugün evrakları tamamlayip gönderdim. Fax olmuyormuş. Postayla gönderdim

 11. Fatih SAM dedi ki:

  Peki dava hiç açılmamışsa açılmadığına dair herhangi ekliyecek miyiz? Ve dava açılmadığına dair belge alınacaksa bunun için nereye müracaat yapacağız?

  1. admin dedi ki:

   Fatih Bey;
   Dava açmadıysanız herhangi bir belge eklemenize gerek yoktur.

 12. yavuz özdoğan dedi ki:

  dilekçe örneklerine ulaşamıyorum..

 13. BÜLENT YÜKSEL dedi ki:

  Müşteriler bireysel olarak bağlı oldukları üyesi oldukları sigort a kuruluşuna telefonla başvuru yapıp kendisi ile ilgili yapılan ödemelere ait belgenin ve kesintini ödendiği vergi dairesinine müracat için hazırlanan dökümanı tekin edip ilgili formda belirtilen adres bilgileri girildikten sonra nufus çüzdanı fotokopisi ile ekli gönderilen dilekçeyi imzaladıktan sonra göndermek istediği adresin İnternetteki adresi tam ve doğru yazıp iadeli tahhütlü olarak göndermeli
  Saygılarımla

 14. Zuhal Kuru dedi ki:

  Bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.
  Şahsi başvuru şart mı?, yoksa eşim evraklarla gidip başvuru yapabilir mi, yada ben İstanbulda yerleşik olduğum halde iadeli taahhütlü postayla evrakları Büyük Mükellefler VD ne ulaştırsam olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Zuhal Hanım;
   Şahsi başvuru şart değil, istenen evrakları elden veya posta/kargoyla Büyük Mükellefler Vergi Dairesine ulaştırmanız yeterli ve geçerlidir.

 15. Yavuz Bilgiç dedi ki:

  Pekii bu kesintiler ne zaman iyade olur? veya olacak? tşklr

 16. ibrahim dedi ki:

  Büyük mükellefler vergi dairesine başvurumu iadeli taahhütlü posta ile yaptım. Ödemenin ne zaman yapılacağını veya evrakların kayda alınıp alınmadığı konusunda takibi nasıl yapacağım? Bu takibi yapabilmenin bir yolu olması gerekmez mi?

  1. admin dedi ki:

   İbrahim Bey;
   iadeleri takip edebileceğimiz bir sistem olsa evet tabiki güzel olurdu ama malesef böyle bir sistem yok, tek beklentimiz kamuoyuna konuyu aydınlatıcı bir duyuru yayınlanması.

 17. tayfun süloğlu dedi ki:

  evrakları gönderdim , ne zaman ödeneceği ,ödenip ödenmediği bilgilerini nasıl elde edeceğiz.

 18. hüseyin mutlu dedi ki:

  merhaba bireysel emeklilik sisteminden çıkış tarihim 04/10/2006 kanun da 01/01/2007 -29/08/2012 tarihleri arasında sistemden çıkış işlemi yapılan sözleşmeler için yararlanılabilmektedir deniyor bu tarihler öncesi çıkan vatandaşların hakları ne olacak bir bilgisi olan var mı?

 19. BİLAL KÖKSAL dedi ki:

  BEN EVRAKLARI GÖNDERİLİ NEREDEYSE BİR AY OLDU BANA BİLGİ DAHİ VEMEDİLER TELEFONLA ARAYIYORUM ULAŞAMIYORUM BU PARALAR NE ZAMAN YATACAK BİLEN VAR MI????

 20. Ayfer Altunsoy dedi ki:

  Büyük Mükellef vergi dairesine istenilen tüm evrakları bir ay önce elden teslim ettim. Tarafıma takip no.su verildi. Ancak , nereden takip edileceğini bulamadım.

 21. SEMRA YAVUZ dedi ki:

  BIREYSEL EMEKLILIK SISTEMINDEKI FAZLA KESILEN STOPAJ FARKLARI VERGI DAIRELERI TARAFINDAN ODENMEYE BAŞLADIMI ? NE ZAMAN ÖDENECEGI HUSUSUNDA BILGI VAR ?

  1. mustafa bıyık dedi ki:

   28.08.2012 ile 28.09.2013 tarihleri arasında ödeme yapılacağı bildirilmiş.

 22. ömer çakmak dedi ki:

  Merhabalar 14 eylülde evraklarımı gönderdim kaç günde ödeme yapılıyor.
  saygılarımla

 23. fahri çakal dedi ki:

  2008 de özel sigortadan 11 yıl doldurup paramın tamamını geri aldım. erken ayrılanlara göre ödeme yapılıyor ama sonuçta az da olsa benim ana paramdan da stopaj kesildi bu kanun benim gibileri de kapsıyor mu. teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Fahri Bey;
   kanun sistemden anaparadan yapılan kesintileri (az veya çok) kapsıyor, fakat kesintilerin iadesi 07.10.2001 tarihinden sonraki sözleşmeleri kapsamaktadır, 2008 de ayrıldıysanız sözleşme tarihiniz bu tarihten önce olacağından herhangi bir iade alamazsınız..

   1. v.ş. dedi ki:

    admin,
    2008’de ayrılanların iade alamayacağını yazmışsınız,bir yanlış anlama var sanırım.

 24. ömer çakmak dedi ki:

  Merhabalar ödemelerin bu tarihte yapılacagından eminsiniz digilmi 28.08.2012 ile 28.09.2013 bu tarih geç bir tarih 2013 nedenki???

  1. admin dedi ki:

   Ömer Bey;
   ödemelerin tam tarihi henüz belli değil, belli olan yalnızca bu tarihler arasında iade işlemleri gerçekleşecek.

 25. EBRU TÜRKÖZ dedi ki:

  Sistemden şu ana kadar iade alan var mı? Başvurumu, yasa çıktığı ikinci gün dilekçemi ve ekinde gerekli belgeleri Garanti Bankasından alıp, Büyük Mükellefler vergi dairesine kargo ile gönderdim. Henüz iade almadım. Süreç ile ilgili nasıl bilgim olacak?